Ultimele discutii din forum
    Floricica Novice meprincipessa's Avatar
    Membru inregistrat la
    24.06.2010
    Postari in forum
    344
    Citat Postat de dalicris Vezi mesajul
    Meprincipessa, daca este baiat, si are si intre 2 si 3 ani, crede-ma, n-ai nici o sansa sa il pacalesti cu vreo scufita rosie. Stiu ce spun, pentru ca Andreiul meu este exact ca al zonicai. Jucarii are 2 saculeti plini, dar degeaba!! Bineinteles, ca tot rastoarana saculetii cu jucarii si imprastie jucariile peste tot pe unde vede vreun locusor liber, dar de jucat cu ele, nu, ca nu au valoare!! Insira, in schimb, sculele lui barbatu-meu prin casa, cu o deosebita placere. I-am luat doua seturi de scule pentru copii, niet!!! Nu-s bune. Pana nu simte el ca surubelnita inteapa si ciocanul zdranganeste, nu se declara multumit. Pe planul imediat urmator, sunt sticlele, borcanele si cutiile de conserve, ORICE sticle, borcane si cutii de conserve, pe care le cara pana in sufragerie si le imprastie strategic!!!!!!! In urma lui, sufrageria arata ca un teatru de operatiuni sau ca un atol pe care tocmai a fost detonata o bomba nucleara. Dar de dormit, doarme, slava Domnului, de la 12 la 15 si uneori, si seara, de la 18 la 19, cand il bag cu forta in patut, ca nu mai rezist!!!
    sa-ti spun cum ne jucam noi: in sufragerie (sau bucatarie) asezam un cort si ne imaginam ca este, de exemplu, burta balenei si ca l-a inghitit pe Gepeto. Stabilim de la inceput cine este Gepeto si cine este Pinochio, ne stim bine rolurile. Operatiunea de salvare este foarte interesanta, emotia care se creaza este foarte puternica. Eu fac astfel de jocuri cu fetita mea de cand era extrem de mica si a functionat, dar ma implic total in joc si fac sa fie cat mai atragator.

Floricica Nou Venita cristinne10's Avatar
    Membru inregistrat la
    12.01.2010
    Postari in forum
    11
    Noi avem asa:
    - cand e in stare f buna (adica energica, dar colaboram bine) imi face "surpriza" sa se joace singura si cate 40 min
    - cand e in stare "naspa" adica agitata (energica + bazaita) sunt alte doua variante:
    - daca eu pot sa ma joc cu ea... devine totul foarte dragut si energia se consuma pozitiv in joc
    - daca nu pot sa ma joc cu ea (am de facut chestii care nu suporta amanare) ...procedeaza asa: sta agatata de piciorul meu si plange sau rade sau pe ambele ...cine mai stie... o desprind cate 5 minute si apoi o luam de la capat...si asa pana la ora de culcare...de obicei, dupa somn, pe seara e mai ok si apare si tati in peisaj asa ca si mai ok.
    Din cand in cand mai chem cate o bunica in ajutor si impac pe toata lumea... asta se intampla cam de doua ori pe saptamana.
    www.argintarie.ro

OK

Acest site folosește cookie-uri pentru o mai bună experiență de vizitare. Prin continuarea navigării, ești de acord cu modul de utilizare a acestor informații. Detalii aici

Inainte sa pleci,

Poti gasi informatii utile si in materialele urmatoare:

Urmareste-ne si primeste cele mai noi informatii pentru tine si copilul tau!

Creeaza cont! sau Urmareste-ne pe Facebook!