Ultimele discutii din forum
    Floricica Nou Venita PopescuMaria's Avatar
    Membru inregistrat la
    24.03.2017
    Postari in forum
    3

Exclamatie Patzania unei mame de prescolar

Dragi mamici si tatici de prescolari,
    Am sa va povestesc cu lux de amanunte ce poate pati un parinte cand este impresionat in mod negativ de educatoarele copilului sau si isi exprima opinia (tot negativa..) aici, cu intentia de a avertiza parintii care pe viitor opteaza pt gradinita si educatoarele respective ..
    La sfarsitul anului trecut, dupa ce copilul meu mi-a relatat cateva realitati de la grupa si am ajuns sa ma conving singura ca nu ma minte, am postat pe copilul.ro parerea mea. A durat cam 2,5 luni pana cand a citit mama unei fetite din aceeasi grupa ce am scris, mi-a dat peste nas pe site, si-a pus sotul sa isi dea si el cu parerea si ulterior a alertat (caci acesta este termenul corect) si alti parinti.
    Prima consecinta a demersului d-nei a fost ca tatal unui alt copil s-a proptit intr-o dimineata in usa toaletei si l-a luat la bani marunti pe al meu in timp ce isi spala manutele. Rectific: l-a luat la intrebari, caci asa s-a exprimat acel tata... Educatoarea, cu toate ca a vazut toata scena si putea sa se opuna nu mi-a zis nimic, dar m-a trmis pe mine la directoare cu alt pretext.
    O luna mai tarziu, sotul doamnei care s-a suparat pe mine ca sunt contra educatoarei si sotia domnului care mi-a apostrofat copilul in toaleta imi fac un circ de toata jena in curtea gradinitei, tragandu-ma la raspundere pt parerea mea diferita vizavi de competenta si implicarea educatoarei si sugerandu-mi sa imi mut copilul din grupa si ulterior de la scoala, daca este distribuit la pregatitoare in aceeasi clasa cu copiii lor. Wow! Pana unde s-a ajuns!! Nota: educatoarea era de fata, erau si alte educatoare de fata...plus copii de la alte grupe, caci ne aflam la locul de joaca al gradinitei. Evident ca d-na educatoare nu a intervenit, pt ca in felul acesta i-ar fi oprit pe cei doi parinti sa o razbune ...
    La final s-a infiintat acolo si d-na care s-a considerat indreptatita sa imi dea peste nas pe site. Dupa o scurta discutie cu mine in care imi strecoara o minciuna fara sa clipeasca, ii suiera printre dinti sotului ca face reclamatie si pleaca amandoi.
    Eu, stupefiata complet de ce pot unii sa faca in curtea unei gradinite de fata cu 3-4 grupe de copii...si educatoarele din dotare, ii spun pe un ton civilizat d-nei de la grupa copilului meu ca nu il mut nicaieri pt ca el a legat prietenii cu cativa copii din grupa si nu am de gand sa il fac sa sufere ca asa vor unii. Probabil din aceasta cauza, in saptamana care a urmat acestui spectacol trist de la locul de joaca, baietelului meu i s-au intamplat niste lucruri foarte "interesante" in relatia cu educatoarea. Astfel, intr-una din zile vine acasa si imi spune ca d-na azi l-a impins din spate si daca nu erau niste scaune in fata lui cadea direct pe podea. Dupa alte cateva zile sotul meu o zareste si o saluta in piata pe d-na educatoare fix in perioada cand copiii trebuie sa aiba activitati: intre 9:30 si 10:00 . Mai trec niste zile si copilul cand vine acasa imi povesteste ca d-na educatoare i-a luat paturica si perna dupa ce au adormit toti copiii. In clipa aceea am priceput ca stimata d-na incepuse deja cruciada si se razbuna pe copil. Nu ii pot face reclamatie la inspectorat (oricare ar fi el), caci are "spate asigurat"... si atunci ce pot face? Pai...eforturi sa tin copilul acasa pana in iunie, cand se termina gradinita.
    Concluzia ar fi aceea ca in tara asta, daca indraznesti sa pui la indoiala implicarea si competenta unui cadru didactic "asigurat" ajungi sa iti scoti singura/singur copilul de la gradi.......din scoala sau de pe unde il mai ai. In plus, parintii de ai caror copii d-na s-a ocupat mai atenta, te vor intoarce in urma cu 30 de ani (inainte de 1989...) cand toata lumea trebuia sa aiba aceeasi parere. Si iti vor hartui copilul sau pe tine pana cand ajungi sa te intrebi disperata daca nu cumva urmatorul pas e sa renunti la bunul simt si sa faci apel la politie.

Floricica Nou Venita ioana_v2009's Avatar
    Membru inregistrat la
    28.11.2011
    Postari in forum
    23
    Imi pare rau pentru ce ai patit, nu pun la indoiala ca asa s-a intamplat si ca asa se intampla in unele (multe din pacate) gradinite si scoli de pe la noi. Dar, pe de alta parte nu trebuie generalizat, pentru ca asa ajungem sa "ingropam" efortul altor educatori care se straduiesc sa despaseasca aceasta mentalitate, care iubesc si inteleg copii si mentin o relatie normala cu parintii, pe care incearca sa ii inteleagal consilieze si sa medieze conflictele inerente (caci, da, cand suntem parinti de copii mici, si doriti si rasfatati, ne sare si capsa mai repede atunci cand este vorba de comorile noastre si de ceva ce li s-a intamplat sau ni se pare ca li s-a intamplat - si aici ma includ si pe mine). Copilul nostru a mers 3 ani la gradinita Puiutul Pufos (e in sectorul 3) si nu am trecut niciodata prin astfel de intamplari pentru ca oamenii de acolo, adevarati profesionisti au stiut sa le evite, sa le medieze, cum am spus si sa le depaseasca fara incidente daca s-au intamplat. Si fiti convinsi ca peste tot sunt parinti dispusi sa-si apere odorul cu orice pret, peste tot sunt copii care au incidente la gradinita, pentru ca este normal, este primul lor examen de adaptare la viata sociala...

Floricica Nou Venita PopescuMaria's Avatar
    Membru inregistrat la
    24.03.2017
    Postari in forum
    3
    Episodul doi...
    Intru pe 31 mai in gradinta, imi duc copilul la grupa, dupa care ma intorc spre biroul unde trebuia sa achit contravaloarea pt hrana pe luna respectiva (5 zile din 20!). Biroul d-nei era inchis, dar nu mi-am facut probleme ci am asteptat cu rabdare. Intre timp apare d-na contabila care ma vede, da sa intre in biroul dumneaei (aflat alaturi) si apoi se razgandeste si imi spune: De ce nu o sunati sa vina? Are telefonul scris pe usa... Eu ma scuz cumva ca nu am stiut, pt ca in ultimul an s-au schimbat de 2 ori administratorii si regulile lor si pun mana pe telefon sa sun. D-na contabila, mai rapida ca mine zice: Lasati ca sun eu!
    O aud cum o anunta pe d-na administrator spunand (in timp ce intra in propriul birou): "Draga, te rog sa vii ca te asteapta o mamica la usa!" In cateva minute apare d-na de care aveam nevoie, ne salutam...iar in secunda urmatoare ma intreaba ce mai face fi-miu si constat cu stupoare ca ii stie precis numele. Nu mi-a luat mult timp sa imi dau seama ca persoana care a sunat-o a informat-o: "Ai grija ca e mama lui X, aia care stie prea multe!" Pe d-na administrator nu am intalnit-o in viata mea face to face si nici altfel. Eu habar nu aveam cum arata si, daca nu ar fi avut numele scris pe usa biroului, nu as fi stiut nici cum o cheama. In mintea mea m-am intrebat: De ce asa? De ce era nevoie de toate aceste complicatii? A fost evident ca directia le-a facut un instructaj special la un consiliu profesoral unde am fost prezentata ca un uliu vigilent si rautacios ce da tarcoale gospodariei lor. In 2013, cand mi-am adus copilul in gradinita, nu mi-am propus cu niciun chip asa ceva.
    Mai tarziu, in aceeasi zi, am venit sa imi iau copilul. In drumul spre casa, el imi povesteste ca a avut o discutie cu S (buna lui prietena din grupa) in care i-ar fi spus ca d-na educatoare e vinovata pt ce a spus la sedinta, fiindca nu e corect sa faca asa ceva... Fetita cred ca nu a inteles prea multe, dar educatoarea era in preajma si l-a auzit. De aceea a gasit de cuviinta sa se amestece in discutie si sa ii spuna baiatului ca: "mama ta nu poate sa ma ameninte pe mine." Pe bune? Cu ce??! Aceeasi replica i-a dat copilului si in ianuarie, cand baietelul exasperat i-a zis: "mami o sa aduca aici psihologul care m-a evaluat ca sa vada ce mi se intampla!" Eu cred ca, pt orice om capabil de discernamant si bine intentionat, un psiholog NU poate reprezenta o amenintare. Daca doamna il percepe asa, am toate motivele (enervant de evidente) sa cred ca e constienta de raul pe care il face, de haosul din clasa si de lipsa interesului. Si mai cred ceva: nu are nicio treaba cu notiunea de Dumnezeu, desi il numeste cat des poate in conversatiile sale.
    Dupa ce am patit cu aceasta educatoare, mi-am invatat lectia. In viata mea nu am sa mai permit vreunui cadru didactic (si director daca ar fi) sa faca ce a facut ea in noiembrie trecut! Am sa-i retez replica din prima, pt ca un astfel de personaj nu merita sa stea la catedra, oferindu-se astfel ca model.
    Statul o plateste bine pe aceasta educatoare ca sa serveasca, nu ca sa manipuleze parintii, sa dispuna si sa fie servita. Numai un personaj fara cei 7 ani de acasa sau "doar" infatuat intelege invers....
    Epilog
    Acum am inteles de ce au renuntat la reclamatii cele doua doamne care mi-au pus in vedere ca vor face asta (una pe 24 martie la locul de joaca al gradinitei si alta pe 12 mai, in incinta unui magazin din apropiere!) In scurt timp incepe evaluarea pe care inspectoratele o fac directorilor unitatilor de invatamant. Grila de evaluare are itemi care privesc si aspecte ce tin de nemultumirile dovedite ale parintilor.... Educatoarea, daca se schimba directoarea, pierde multe avantaje. Si asa se explica de ce le-a manipulat efectiv pe cele doua doamne in asa fel incat sa renunte de bunavoie la reclamatii.
    Modificata de PopescuMaria; 05.06.2017 la 13:04:21.

OK

Acest site folosește cookie-uri pentru o mai bună experiență de vizitare. Prin continuarea navigării, ești de acord cu modul de utilizare a acestor informații. Detalii aici

Inainte sa pleci,

Poti gasi informatii utile si in materialele urmatoare:

Urmareste-ne si primeste cele mai noi informatii pentru tine si copilul tau!

Creeaza cont! sau Urmareste-ne pe Facebook!