Ultimele discutii din forum
+ Raspunde
Pagina 1 din 9
1 2 3 4 5 6 7 ... Ultima paginaUltima pagina
    Floricica Novice georgiana20's Avatar
    Membru inregistrat la
    22.03.2010
    Postari in forum
    567

Nefericire Daca te-ai desparti de sotul tau, ai lasa copilul sa isi cunoasca adevaratul tata?

[B][
    Ma gandeam sa deschid acest topic ,avand ca exemplu copilaria mea, ca am crescut fara tatal natural, cunoscandul bineinteles si stand o vreme si pe la el,dar nu ptr mult timp, mai avand si un frate vitreg cu 3 ani mai mic ca mine. Dupa cativa ani , din momentul in care am plecat din tara, ceva sa intamplat cu nr lui de telefon si sa pierdut orice fel de legatura, pe atunci nu imi pasa, ptr ca aveam o oarecare ciuda pe el si ziceam mereu ca nu tin la el si nu imi pasa de existenta lui (asta fiind ptr ca n am simtit niciodata ca ma iubeste sau afectiune din partea lui, asta sa numai specific ca din pct de vedere material niciodata-NIMIC.)Dar acum dupa mai multii ani , de cand m am casatorit si am devenit si mama au inceput sa ma ia ganduriile cum sa il gasesc , sa mai pot vb cu el. poate chiar sa imi explice si mie cum sa nu ii pese de copii lui , n am zis ca sa despartit si de fosta sotie de ceva anii si la fel a facut si cu fratele meu vitreg. Eu am pierdut legatura cu ei si vreau sa ii gasesc , nici eu nu stiu de ce .. :( este o idee buna sau nu ??
    Lilypie - Personal pictureLilypie First Birthday tickers

Daisypath - Personal pictureDaisypath Anniversary tickers

Membru inregistrat la
    22.03.2010
    Postari in forum
    567
    Pe mine mama mea , ma lasat sa il cunosc si a incercat sa avem o relatie de fica -tata , dar nu sa putut el fiind o pers cam rece, poate ciudata. Si eu la treaba asta seman cu el , sunt o persoana mai rece de fel , dar acum fiind mama nu imi dau seama cum se debaraseaza de copii lui asa :-? macar acum dupa atatia ani, Am uitat sa specific ca a devenit tata ptr prima data la 17 ani , eu avand 21 acum. Intrebarea mea voi ca mame (singure) ce a-ti face ? v-ati lasa copilul sa isi cunoasca tatal? sa aibe o relatie de tata-fica? Eu una desi am negat ca nu imi pasa si ca nu mi-a lipsit niciodata, parca ma gandesc cum ar fii fost sa fii avut si eu un tata care sa ma iubeasca atat de mult, asa cum o face sotul meu cu fiica noastra!?!

Moderator Floricica Senior madalinutzamamy's Avatar
    Membru inregistrat la
    20.03.2009
    Postari in forum
    3.906
    Aceeasi intrebare o am si eu fata de situatia mea. Tatal lui Darius nici macar nu-l va recunoaste daca va trece pe langa el, pe strada, pentru ca nu l-a vazut niciodata. Mereu mi-am pus intrebarea daca nu cumva ma va intreba si el despre tatal lui si nu voi sti ce raspuns sa-i dau. De tata il stie acum si inca de la inceput pe logodnicul meu, dar aceste lucruri nu i le voi putea ascunde tot timpul...inca ma gandesc ce-i voi spune...
    Printesa noastra mica Maria-Cristina

Ingerasul mamei mare Darius-Florin
    Lilypie Fifth Birthday tickers

mada_lyna
    Guest
    eu una nu=mi doresc sa aflu niciodata raspunsul acestei intrebari pe propria-mi piele. dar ,ca idee. nu i-as interzice sa il cunoasca si sa faca parte din viata lui, oricat de tare ne-am ura noi ca si adulti. dar ,de la vorbe la fapte e mult.asa ca,nu pot decat sa imi dau cu presupusul.

Floricica Avansata madasabi's Avatar
    Membru inregistrat la
    05.01.2011
    Postari in forum
    1.266
    madalina la tine e o problema totusi.ce sa intamplat?stie de acest copil?daca stie ar trebui sa ii spui copilului ca tatal lui nu la vrut,iar daca nu stie e greseala ta.sunt multe de dicutat.georgiana si ai mei sunt despartiti,daca vroia sa te vada te cauta ca iti este parinte.tatalui meu nu cred ca ii pasa de mine pt ca ma cauta de 10 ori pe an si atunci sa il ajut cu nu stiu ce.sau ma mai suna din an in paste sa ma intrebe de asta mik,apoi sigur imi cere ceva.eu nu las cauta in locul tau.eu cu tata pastrez legatura pentru ca totusi ma cauta ,numai el,niciodata eu.
    Lilypie - Personal pictureLilypie Fifth Birthday tickers

Floricica Avansata madasabi's Avatar
    Membru inregistrat la
    05.01.2011
    Postari in forum
    1.266
    aaaa...si daca mas desparti de sotul meu categoric las implica in cresterea copilului si las tine la curent cu tot ce se intampla.nu ai voie sa ii iei acest drept copilului,dreptul de as cunoaste tatal.acum depinde ca na sunt diferite situatiile,daca neam desparti din motivele noastre ca soti ias lasa sa vada ,daca neam desparti din motive copil,categoric ducase naibii,nu stiu ce ias spune copilului mai tarziu dar ducase
    Lilypie - Personal pictureLilypie Fifth Birthday tickers

Floricica Senior ruxidadi's Avatar
    Membru inregistrat la
    03.12.2008
    Postari in forum
    4.586
    In mod normal, chiar daca sunt neintelegeri intre parinti, un copil ar trebui sa-si cunoasca ambii parinti. Acum depinde si de motivul despartirii, daca tatal ar face rau copilului, atunci poate ca nu as mai fi de acord cu apropierea dintre ei.

Oricum instanta de judecata decide, in urma divortului, cu cine va sta copilul si cat va putea petrece celalalt parinte cu copilul. Apoi, depinde de tata daca vrea sa aiba o relatie cu copilul. Deci nu prea depinde de ce vrea mama... doar intr-un caz ca al Madalinei, mama poate decide daca il lasa pe copil sa-si cunoasca tatal natural, daca acesta va vrea mai tarziu sa-l cunoasca.

Mada, eu zic sa ii spui adevarul atunci cand te va intreba, altfel va suferi si mai mult, daca va afla ca, pe langa ca tatal nu a vrut sa-l cunoasca si sa-l recunoasca legal, mama sa i-a ascuns adevarul. E greu, dar e mai bine, dupa parerea mea.
    Modificata de ruxidadi; 09.09.2011 la 14:01:40.
    - Daruind, facem lumea mai buna!

LilySlim Weight loss tickers

Moderator Floricica Veterana maryann32's Avatar
    Membru inregistrat la
    16.04.2008
    Postari in forum
    20.699
    Sunt de acord cu Ruxi. Copilul trebuie sa stie adevarul in legatura cu parintii lui, spus adecvat pentru varsta care o are atunci cand va intreba, poate usor nuantat acest adevar, sa nu doara, in sensul ca daca parintele nu l-a dorit la o varsta precoce, poate cu timpul se mai maturizeaza si revine la sentimente mai bune, cred ca e bine sa evitam durerosul adevar pentru e ca nu l-a dorit atunci....se poate usor interpreta acest adevar....

In rest, atata timp cat unul din parinti nu ii face rau copilului, sunt de parere ca trebuie sa fie cat de mult aproape de el, copilul neavand absolul nici o vina ca a venit pe lume neodorit de un parinte la un moment dat, sau de neintelegerile dintre parinti. El merita dragostea si orice ii ofera un parinte, indiferent de divergente.

Membru inregistrat la
    22.03.2010
    Postari in forum
    567
    Citat Postat de madasabi Vezi mesajul
    madalina la tine e o problema totusi.ce sa intamplat?stie de acest copil?daca stie ar trebui sa ii spui copilului ca tatal lui nu la vrut,iar daca nu stie e greseala ta.sunt multe de dicutat.georgiana si ai mei sunt despartiti,daca vroia sa te vada te cauta ca iti este parinte.tatalui meu nu cred ca ii pasa de mine pt ca ma cauta de 10 ori pe an si atunci sa il ajut cu nu stiu ce.sau ma mai suna din an in paste sa ma intrebe de asta mik,apoi sigur imi cere ceva.eu nu las cauta in locul tau.eu cu tata pastrez legatura pentru ca totusi ma cauta ,numai el,niciodata eu.
    La mine estr altceva. niciodata nu sa interesat de mine in mod special , decat uneori il mai suna mama , ea (saraca ) la sunat si inainte de ziua mea si ia zis sa ma sune sa imi spuna La multi ani si daca vrea sa ii de-a banii sa ma scoata in orash...a spus ca da bineinteles si ce-ai crede pai nici nu ma sunat si nici in orash nu ma scos, pe mine nu ma interesa , si eram uneori "acida" cu el, ptr ca ulterior aflasem magariile lui.De la 17ani cand a trebuit sa imi de-a semnatura sa pot pleca din tara si ptr care ne amana mereu,cand mama ia oferit 200de euro , a mers si a semnat .. deci atat valoram eu ptr el? pe urma cred ca ia fost si lui rusine de frumoasa lui fapta ,si-a schimbat nr de tel , si adresa oricum nu o stiam de mult de cand sa mutat,despartinduse de fosta sotie. El intradevar daca ar vrea sa ia legatura cu mine, ar putea sa o faca oricand , ca stie unde sta bunica mea..! ce sa mai zic..eu totusi as vrea sa afle si el ca m am casatorit , ca are o nepoata... poate-poate...se intampla ceva.

Moderator Floricica Avansata roxie's Avatar
    Membru inregistrat la
    15.10.2008
    Postari in forum
    2.055
    Georgiana, daca el nu si-a dat interesul si si-a vazut mai departe de viata lui, fa si tu la fel: mergi mai departe si nu te mai uita in urma. Esti adult, esti pe picioarele tale, ai o familie, esti departe si nu ai nevoie de el. La ce ti-ar trebui sa il mai cauti, cand deja stii din experienta ca nu iti ofera dragostea parinteasca de care ai nevoie? Sa il cauti ca sa constati ca a ramas acelasi om rece si neinteresat de viata ta, eventual sa iti mai adaugi inca o rana sufleteasca la cele din trecut? Nu cred ca iti trebuie asa ceva. O ai pe mama ta, surorile tale, ele sunt familia ta.

- Daruind, facem lumea mai buna!

Membru inregistrat la
    22.03.2010
    Postari in forum
    567
    Citat Postat de roxie Vezi mesajul
    Georgiana, daca el nu si-a dat interesul si si-a vazut mai departe de viata lui, fa si tu la fel: mergi mai departe si nu te mai uita in urma. Esti adult, esti pe picioarele tale, ai o familie, esti departe si nu ai nevoie de el. La ce ti-ar trebui sa il mai cauti, cand deja stii din experienta ca nu iti ofera dragostea parinteasca de care ai nevoie? Sa il cauti ca sa constati ca a ramas acelasi om rece si neinteresat de viata ta, eventual sa iti mai adaugi inca o rana sufleteasca la cele din trecut? Nu cred ca iti trebuie asa ceva. O ai pe mama ta, surorile tale, ele sunt familia ta.
    As vrea sa ma conving ca a ramas acelasi om, si ca ramane indiferent sa vada in fata lui ,propriul copil , care deja are 21 de ani si ca a devenit si bunic :) poate il intereseaza nu stiu, dar am aflat ca as mai avea o sora vitrega ,care ar avea 4-5 ani, imi doresc sa o vad, dar cu adevarat ma intereseaza de fratele meu vitreg Laurentiu care nu a fost asa norocos ca mine sa aibe o soarta mai buna. Mama lui nu a fost si nu este la fel de descurcareatza ca mama mea si stiu ca nu are o situatie prea buna, mama lui recasatorinduse si stand cu sotul ei , iar el la bunicii, pe urma ultima data cand l am vazut mergea la "munk" cu tatal vitreg in constructii, eu vreau sa i au neaparat legatura cu el ( m iubea mult laurentiu, eu eram mai rece asa cum este si tatal meu,ptr ca mereu l am invidiat ca lui ii arata multa afectiune si mie nu, facea diferente intre noi cand ma duceam acolo,dar acum cand am crescut mi am dat seama ca nu era vina lui) vreau sa il regasesc , sa il ajut cand are nevoie, sa vina in vacantza aici. Sa nu fie si el singur ca si mine, desi acum am 2 surorii , sunt mici . Mi ar fii placut sa am o sora sau un frate , sa impartim bune si rele. Este bine cea ce gandesc eu ?? :(

+ Raspunde
Pagina 1 din 9
1 2 3 4 5 6 7 ... Ultima paginaUltima pagina
OK

Acest site foloseste cookies. Prin navigarea pe acest site, va exprimati acordul asupra folosirii cookie-urilor. Detalii aici

Inainte sa pleci,

Poti gasi informatii utile si in materialele urmatoare:

Urmareste-ne si primeste cele mai noi informatii pentru tine si copilul tau!

Creeaza cont! sau Urmareste-ne pe Facebook!