Ultimele discutii din forum
    Floricica Nou Venita alexia28's Avatar
    Membru inregistrat la
    31.10.2007
    Postari in forum
    250
    stefania, mi-a lasat gura apa:)

stii cum se fac ?
    Lilypie 2nd Birthday Ticker

Floricica Cu Vechime cristeepas's Avatar
    Membru inregistrat la
    01.11.2007
    Postari in forum
    6.010
    super interesante torturile... si eu as vrea sa stiu cum se fac... cum se face blatul...
    Cris si Bobo (24 nov 2007)

Floricica Cu Vechime stefaniajohansson's Avatar
    Membru inregistrat la
    08.11.2007
    Postari in forum
    8.062
    pai aici e de cumparat paine speciala pt torturile astea..dar voi ati putea face acasa paine intr-o forma de tort si data la o parte coaja si taiata in 3-4 starturi. intre straturi se baga ce va place voua..amestecat cu maioneza, smantana..in loc de crema..deasupra puneti iar ce va place voua..atat doar sa arate frumos. si pentru copii devine mult mai interesant. mai ales daca faceti (de exemplu) o fata cu 2 ochi (felii de oua) nas (morcov, rosie, castravete murat) si gura (gogosar, rosie, morcov)
    combinatiile de ingrediente depind de gusturile voastre..va pot da exemple de ce puteti pune intre straturi, in maioneza (+/-smantana) si nu e nevoie sa puteti aceleasi ingrediente intre toate straturile, dar neaparat sa se potriveasca ingredientele:
    -ciuperci,sunca tocata cu castraveti murati taiati marunt eventual cascaval ras
    -somon afumat taiat fasii, icre, crabi, creveti, raci, marar

deasupra puteti face combinatii intre: physalis(cu tot cu frunze), salata, masline (prinse cu scobitori de tort) rosii (cu scobitori, de obicei cherry tomatoes), castraveti proaspeti sau murati, oua fierte, struguri (cu scobitori), pepene, felii de mandarine fara pielita, lamaie/portocala taiata felii subtiri (cu tot cu coaja), sunca, somon afumat, raci, creveti, crabi, icre, marar manunchiuri micute, frunze intregi de patrunjel, felii de cascaval pe marginile exterioare ale tortului..

in principiu alegeti ingredientele care va plac voua si le combinati cum va place..le amestecati cu maioneza si faceti straturi intre feliile de paine..iar pe tort ornati cum va place voua..ingredientele pot sta pe tort chiar ingramadite..e cu atat mai gustos..

pofta buna

Floricica Novice tzutzulete's Avatar
    Membru inregistrat la
    17.11.2008
    Postari in forum
    413
    Buna mamicilor!
    Peste 2 saptamani facem petrecerea de mot a Ariannei si nu am nici ce-a mai mica idee de menu
    Vin si nasii din strainatate si vrem sa iasa ceva frumos dar nici sa ma complic prea mult.
    Ceva antreu,fripturica si tort.
    Va rog mult de tot ajutati-ma voi cu niste idei.
    Mami Delia si tati Daniel
    Lilypie Third Birthday tickers