Ultimele discutii din forum
    Floricica Novice Maria's Avatar
    Membru inregistrat la
    14.04.2011
    Postari in forum
    414

Tratament cu Helmiflores

Am fost vinerea trecuta cu Antonia la pediatru si ne a dat sa luam Helmiflores,este un tratament din plante pt prevenirea si tratarea viermisorilor.Intrebarea mea ar fi daca voi ati dat asa ceva la copii si cum ati procedat ca este tare scarbos si nu pot sa o conving pe Antonia sa il ia.Si inca o chestie mai am voie sa ii dau lapte daca facem tratamentul asta si daca am voie sa ii pun picaturile in lapte.Am vrut sa ii pun intrebarile astea la pediatru dar al naiba era tare grabit,asa m am saturat de pediatrii astia,parca vor sa iti ia banii si atat.Nu pot sa zic s a uitat la ea,mi a cantarit o, s a uitat in gat,la urechi,ne a recomandat un spital pun pt operatia de hernie de buric dar cand sa ii punem intrebari a fugit in alta camera ca avea si alti pacienti,ne a luat banii si gata.Bine ca a fost si sotul cu mine ca dupa urla ca nu sunt eu in stare sa pun intrebarile cum trebuie,asa s a convins si el.Am mai fost pe vara la o alta pediatra care este sefa de la pediatrie de la urgente si a fost si mai rau acolo,a inceput sa urle la noi k e fata slaba si sa ii dam mancare ,de parca noi eram nebuni si tineam fata nemancata.

Floricica Novice georgiana20's Avatar
    Membru inregistrat la
    22.03.2010
    Postari in forum
    567
    Am incercat si eu tratamentul asta dar dupa cateva zile cum i am dat picaturile(cu forta)ca nu am reusit sa o faca sa bea desi puneam intr-o linguritza putin zahar si picaturile acelea, a 4 a zi a vomitat si m am cam speriat si nu am mai continuat. Si eu o suspectam de viermisorii , ptr ca asa am vazut eu in scaunul ei , dar cand am dus analize la laborator a iesit ca nu are , pe urma n am mai urmat tratamentul, avea 1 an si 2,3luni .
    Lilypie - Personal pictureLilypie First Birthday tickers

Daisypath - Personal pictureDaisypath Anniversary tickers

Floricica Novice ALESUTA's Avatar
    Membru inregistrat la
    23.01.2011
    Postari in forum
    523
    eu i-am facut baiatului tratam cu helmiflores(ii puneam picaturile pe un cub de zahar asa mi-a spus dr)si tinctura de propolis,deci ambele pe un cub de zahar,mi-a spus sa le asociez pe amandoua ca da rezultate pt viermisori,sanatate!!!
    Lilypie Kids Birthday tickers

Lilypie Fourth Birthday tickers
    Notes:

Membru inregistrat la
    14.04.2011
    Postari in forum
    414
    Citat Postat de ALESUTA Vezi mesajul
    eu i-am facut baiatului tratam cu helmiflores(ii puneam picaturile pe un cub de zahar asa mi-a spus dr)si tinctura de propolis,deci ambele pe un cub de zahar,mi-a spus sa le asociez pe amandoua ca da rezultate pt viermisori,sanatate!!!
    Si cand i ai dat tratamentul asta i ai mai dat sa bea si laptic?Nu mai stiu unde am auzit ca daca dai tratament de virmisori nu mai are voie copilul lapte???

Floricica Novice ALESUTA's Avatar
    Membru inregistrat la
    23.01.2011
    Postari in forum
    523
    da la viermisori le place laptele si dulciurile:)))mie nu mi-a spus sa intrerup lactatele,noi am facut tratam preventiv,deci eu i-am dat lapte,i-ai facut antigen giardia si a iesit pozitiv?
    Lilypie Kids Birthday tickers

Notes:

Membru inregistrat la
    14.04.2011
    Postari in forum
    414
    Nu i am facut analizele tot preventiv ii dam si noi...am zis ca ii dau tratamentul asta 10zile dupa fac pauza o saptamana si abia apoi ii fac analizele.Doctorul ne a zis sa ii facem analizele pt ca nu ia in greutate,a zis k ori seamana cu mn ori are viermisori.Faza e k e si ft activa,nu sta locului o secunda.

Floricica Avansata madasabi's Avatar
    Membru inregistrat la
    05.01.2011
    Postari in forum
    1.266
    dc nu ii faci coprocultura si gata.daca are ii dai tratament,daca nu ai scapat de o grija.cat are fetita ta?kg cat are?
    Lilypie - Personal pictureLilypie Fifth Birthday tickers

Membru inregistrat la
    14.04.2011
    Postari in forum
    414
    8kg jum la un an si1luna si 77cm....acum deja am inceput tratamentul,suntem in ziua 4.

Banned Floricica Nou Venita cicy's Avatar
    Membru inregistrat la
    21.01.2012
    Postari in forum
    12
    Intrebarea mea este:imbracamintea copilasului o fierbeti??pt ca daca nu fierbeti imbracamintea lui si nu dezinfectati obiectele cu care intra in contact ,obiectele sanitare cum ar fi capacul de toaleta de ex.se reinfecteaza cu aceasta boala!!si sfatul meu este sa va faceti niste examene coproparazitologice pt ca puteti avea si sa nu prezentati nici un simptom!!de fapt toti membrii familiei trebuie sa faca aceste examene coproparazitologice si chiar si antigen giardia in fecale!!pt ca din cate stiu eu,la astfel de boli trebuiesc tratati toti membrii familiei indiferent daca au contactat sau nu boala pt ca ea se transmite destul de usor!!multa sanatate!!

Floricica Novice georgiana20's Avatar
    Membru inregistrat la
    22.03.2010
    Postari in forum
    567
    Da maria , nu ti a zis ca si tu si cei care locuiti in casa trebuie sa face ti acelasi tratament, ca daca sa zicem are micutza,atunci aveti si voi ..,si animal de casa daca ai tot are viermisorii,asa ca tratamentul se ia in familie,degeaba dai micutei daca voi nu luati.eu cand am gustat o data din helmiflores am zis ca vomit si eu , foarte scarbos ..... , bine eu am luat si fara zahar.
    Lilypie - Personal pictureLilypie First Birthday tickers

Daisypath - Personal pictureDaisypath Anniversary tickers

Floricica Senior angel24's Avatar
    Membru inregistrat la
    28.08.2007
    Postari in forum
    4.851
    Maria,eu i-am dat lui Angi anul trecut heliflores...ea,saracuta stramba din nas cand simte un gust neplacut dar pana la urma accepta...ii spun ca o face bine si inghite pana la urma.Eu ii puneam picaturile in putin suc sau ceai,apoi trageam cu siringa de nurofen si ii dadeam. I-am dat pt pofta de mancare,fiindca nici Angi nu statea tocmai bine la capitolul kg...10 zile,dupa care 10 pauza si reluam inca 10 zile.Apoi inca o tura dupa 6 luni. A mancat mai bine in acea perioada,eu asta am observat la ea.
    Si stai linistita ca Antonia nu e slaba...Angi a mea la 1 an si 4 luni avea 8.5kg si vreo 76cm...iar acum la 3 ani are aproape 14kg si 92cm. A recuperat bine. adaca analizele ii sunt bune si copilul se simte bine nu e cazul sa-ti faci probleme. Incearca varianta cu putin suc sau ceai pt picaturi si vezi poate le accepta mai usor. In rest a mancat normal si nu am exclus lactatele.
    Lilypie Angel and Memorial tickers