Like Tree1Likes

Cand renunta bebe la suzeta?

Ultimele discutii din forum
    Floricica Avansata danamamy's Avatar
    Membru inregistrat la
    12.01.2009
    Postari in forum
    1.699
    Citat Postat de dami28elena11 Vezi mesajul
    fetelor hai ca sa va mai intreb ceva..daca tot veni vroba "cand vrea mama"...
    la spital cand am fost cu ai mei copilasi, le-a dat papa de regim..groazanica..fara gust..fara sare..desi ei aveau voie cu sare..si eu am zis cum sa-i fac sa pape..? un raspuns dat de o rezidenta..nah.."copilul face ce zice mama nu invers..dar in cazul acela eu am incercat dar degeaba..."
    deci eu eram vinovata ca ai mei nu vroiau acea papa 'foarte gustoasa" ?
    Eu am stat destul in spital cat sa pot afirma ca mancarea de acolo nu e rea.
    Acum, chiar daca ar fi fara gust, fara miros:), Afrodita, puteai sa incerci sa-i pacalesti cumva, sa le spui cat este de important sa se alimenteze, ca doar asa se vor insanatosi mai repede si vor merge acasa sau mai stiu eu ce alte povesti.
    Sau puteai ruga pe cineva sa iti aduca papa de acasa. Zic si eu, nu cunosc exact problema.
    Lorito

Moderator Floricica Veterana dami28elena11's Avatar
    Membru inregistrat la
    18.07.2006
    Postari in forum
    24.100
    Le-am adus de acasa.Dar m-a deranjat afirmatia doctorei..cu 'forta" nu puteam sa le dau.
    Nu era buna.va spun ca am gustat.Orez fiert si atat..fara nimic in el..
    - Daruind, facem lumea mai buna!

Elena are nevoie de ajutorul vostru!Povestea ei o puteti gasi pe blogul de mai jos!
    BLOGUL MEU pentru Elena

Mami a doi copilasi nazdravani Elena 11 mai 2006 si Damian 28 octombrie 2009

Floricica Novice Maria's Avatar
    Membru inregistrat la
    14.04.2011
    Postari in forum
    414
    Citat Postat de danamamy Vezi mesajul
    Sa nu te aud ca ai fata rea. Atata timp cat doarme 15 ore pe zi, ciocu' mic:))
    Eu tot nu pot intelege cum se trezesc unii copii la 6 p.m. si se culca la loc 4 ore mai tarziu. E grozav!
    Dar cred ca somnul de dimineata o sa sara din schema dupa ce reincepi lucrul, nu-i asa?
    Trece boieria. Auzi, somn pana la 10-11.
    Asa doarme si a mea,azi de dimineata s a trezit la 8si 20 si la 12 a adormit iar,asta ca am fortat eu nota si am zis sa stea si ea treaza macar pana la 12 si s a trezit la 14jum.Si dorm si eu langa ea,poi ma plictisesc sa stau 2-3ore langa ea si ma bag si eu la somn:)).

Floricica Senior roxy29's Avatar
    Membru inregistrat la
    12.10.2009
    Postari in forum
    4.012
    n-am zis eu ca am fata rea...din contra chiar ma uimeste ca inca are un program de bebe. ba mai am unele "prietene" care ma sfatuiesc sa nu o mai las sa doarma atat, ce as putea sa0-i fac? cand e obosita imi cere laptic si se intinde pe jos.
    afro la treaba cu mancarea nu prea ai ce face daca nu te intelegi cu ei, ca doar ii stie gustul si nu ii poti schimba gustul peste noapte sa-i placa mancarea nesarata. nici mie nu-mi place si as manca-o doar pentru ca inteleg ca trebuie nu ca imi place.
    insa la suzeta daca eu i le iau din casa, bietul copil n-are ce face, eventual poate trece la degete. am o prietena care s-a luptat mult cu suzeta, iar fetita ei sterpelea suzetele la bebelusii din parc

Moderator Floricica Cu Vechime anna_creteanu's Avatar
    Membru inregistrat la
    30.10.2007
    Postari in forum
    9.052
    Afro, daca rezidenta aia are copii care fac doar ce zice ea, jos palaria neica!!! Mie insa imi vine sa rad cand se trezeste cate una care habar n-are cum se fac copii si se apuca sa predice...
    Pai stai putin... copiii tai erau bolnavi, nu? ca doar de-aia te-ai dus cu ei la spital. Eu stiu ca un copil cand e bolnavior, de cele mai multe ori are si inapetenta. Si atunci, poti sa ii dai tu mancarea mancarurilor si n-o s-o manance... asa ca ce sa mai zicem de mancarea fara gust, fara miros din spital??!

Si ca sa fi si eu on-topic... Irini nu a avut niciodata suzeta, asa ca nu pot decat sa ma dau cu parerea fara sa fi avut o experienta personala legata de acest obiect.
    Cred, asa cum spunea cineva, ca un copil renunta la suzeta atunci cand e mama pregatita [atunci cand e dispusa sa isi auda copilul urland cateva zile, atunci cand e dispusa sa ii tolereze isteriile, atunci cand VA INVATA SA IL CALMEZE EA SINGURA] -in afara de situatiile exceptionale in care copiii renunta din proprie vointa la ceva. Asa cum se intampla multe alte lucruri: renuntarea la biberon, la scutec, intarcatul. Cred ca in primul rand noi, ca mame trebuie sa ne luam inima in dinti si sa scapam de anumite obiecte care ne usureaza NOUA existenta.
    Sunt de parere ca fiecare din aceste schimbari trebuiesc facute pe rand, niciodata 2 impreuna.
    Eu am intarcat-o pe Irini la 16 luni. De scutec pe timpul zilei am scapat la 18-19 luni. Pe la 2 ani am mutat-o la ea in camera. Acum, la 28 de luni am scapat definitiv de scutec (din iunie si pana in urma cu 2-3 saptamani facea doar caca in pampers- nu vroia la olita sau la wc). Dupa ce se va acomoda 100% cu wc-ul voi incerca sa o las sa adoarma singura... Dar deocamdata luam o pauza pentru ca in perioada asta sunt pe drum ultimele 2 maselute.
    Incet, cu calm, luate pe rand... toate se vor rezolva. Important este sa nu ii stresam pe copii cu prea multe schimbari in acelasi timp.
    IRINI
    Lilypie - Personal pictureLilypie Fifth Birthday tickers

IORGOS
    Lilypie - Personal pictureLilypie First Birthday tickers

Floricica Nou Venita chesoiumihaela's Avatar
    Membru inregistrat la
    25.02.2010
    Postari in forum
    18
    baietelul meu a renuntat la suzeta la 1 an si 8 luni, a aruncato in cusca la catel si lui fiind-ui frica de el nici ca nu a mai vrut-o.

ADY_ELA
    Guest
    Multumesc dragele mele mamici pentru sfaturi.
    Dupa un an voi incerca cate putin din toate treptat, olita, suzeta, papica fara anumite obiecte.
    Sunt convinsa ca daca nu voi reusi pana la un an si 5 luni cand va merge la cresa, va invata acolo.
    Azi dupa ce a facut cacuta mi-a zis caca.
    Am o isteata de fetita si sunt sigura ca treptat va intelege ce-i este necesar si ce nu.

Moderator Floricica Avansata Monica Eliza Rares's Avatar
    Membru inregistrat la
    20.01.2010
    Postari in forum
    1.503
    Impreuna, cei doi copii ai mei, cred ca au avut 3 sau 4 suzete.Nici unul nu a vrut de la bun inceput, dar le-am luat sa fie acolo.Mai bine.

Floricica Novice ghiocelul_rosu's Avatar
    Membru inregistrat la
    12.04.2010
    Postari in forum
    410
    stai linistit ca va renunta singura alexandra mea renuntat la suzeta singura la9 luni pur si simplu nua ma vrut suzeta
    CafeMom Tickers
    https://www.youtube.com/watch?v=bAsA00-5KoI

Nu ne oprim din joacă atunci când îmbătrânim ci îmbătrânim când încetăm să ne mai jucăm."

Moderator Floricica Avansata Monica Eliza Rares's Avatar
    Membru inregistrat la
    20.01.2010
    Postari in forum
    1.503
    Sau ar putea sa nu renunte la ea pana pe la 3-4 ani cum a patit o vecina cu fetita ei.

Floricica Novice ghiocelul_rosu's Avatar
    Membru inregistrat la
    12.04.2010
    Postari in forum
    410
    ELIZA normal ca sa-r puta sa nu renunte asa usr la suzeta fiecare copil e diferit eu amspus cum a renuntat ale a mea :) probabil fiicamea e mai precoce cred eu :)
    CafeMom Tickers
    https://www.youtube.com/watch?v=bAsA00-5KoI

Nu ne oprim din joacă atunci când îmbătrânim ci îmbătrânim când încetăm să ne mai jucăm."

OK

Acest site foloseste cookies. Prin navigarea pe acest site, va exprimati acordul asupra folosirii cookie-urilor. Detalii aici

Inainte sa pleci,

Poti gasi informatii utile si in materialele urmatoare:

Urmareste-ne si primeste cele mai noi informatii pentru tine si copilul tau!

Creeaza cont! sau Urmareste-ne pe Facebook!