Ultimele discutii din forum
    Floricica Novice supermami's Avatar
    Membru inregistrat la
    08.02.2007
    Postari in forum
    398
    Despre somnul la bebelusi s-a scris mult, insa fiecare bebelus e UNIC!
    Bebelusa mea (care acum are 7 luni) adormea la inceput NUMAI la san...si vroia NUMAI in brate!In primele saptamani era o mare provocare sa ies din camera 5 min!Insa a mai crescut, i s-au mai schimbat obiceiurile, si acum adorme si de 2 ori pe zi singurica in patutul ei, alaturi de un ursulet drag.
    La somnul de noapte mai sunt ceva probleme, dar ..trec si astea:)

Floricica Debutanta sadia's Avatar
    Membru inregistrat la
    26.12.2012
    Postari in forum
    609
    Foloseste citofonul......si il porti cu tine peste tot.......unul ramane langa ea.

Floricica Novice meprincipessa's Avatar
    Membru inregistrat la
    24.06.2010
    Postari in forum
    344
    Si eu am exact aceeasi parere: nu este vorba de rasfat! Copilul este inca foarte mic si are nevoie de mama, asa ca e normal sa doarma in brate la tine. Fetita mea adormea numai la san pana la 1 an si jumatate si mi se pare ca am facut un lucru extraordinar! iti va fi dor de aceasta perioada, te asigur!Cat priveste dormitul in camere separate desigur ca parerile sunt impartite: pana sa am copil spuneam ca trebuie sa doarma in camera lui. Acum dupa ce am copil, nu numai ca nu doarme in camera lui, dar doarme cu mine in pat. Fiecare face cum crede ca e mai bine, dar din tot ceea ce am citim am vazut ca ei se simt in siguranta daca dorm langa mama. Nu cresc cu acel sentiment de teama, au somnul mult mai linistit. eu voi suferita atunci cand fetita mea va dori sa doarma singura, in camera ei!

Floricica Nou Venita MihaelaCodrin's Avatar
    Membru inregistrat la
    22.11.2012
    Postari in forum
    5
    In majoritatea cartilor de specialitate spun ca nu exista copii rasfatati pana la varsta de 2 ani, si mai ales la 2 luni ca in cazul tau. Are nevoie de tine, de caldura, de alintat, ur si simplu ii este dor de tine si singura ei modalitate sa iti spuna asta este sa planga. Inca este foarte mica si trece prin nenumarate schimbari acum. In curand sa si fixeze un program stabil de somn in timpul noptii.Nu iti recomand sa aplici metoda de adormit singra lasand-o sa planga, pentru ca poate lasa urme neplacute, cu ar fi introvertirea, delasarea, sau apatia. Poti in schimb in timpul zilei sa o pui in pat langa tine, si sa o alinti sa ii canti, sa o mangai, pentru a se relaxa si linisti. Este foarte important sa fie linistita si calma pentru a putea sa adoarma singura.
    Mult curaj inainte si multa rabdare.

Floricica Avansata madasabi's Avatar
    Membru inregistrat la
    05.01.2011
    Postari in forum
    1.266
    kiar ca parerile sunt impartite.daca o inveti asa ai sa gasesti diferite metode de a o legana in brate.fetita mea pana pe la 5 luni dormea fara probleme.apoi intr-o zii kiar imi doream sa adoarma mai repede si am pus-o pe picioare.in 2 minute dormea bebelul.atat mi-a trebuit si de atunci legan copilul.sincer imi este drag rau sa adoarma asa mai ales acum.la gradi doarme fara probleme dar acasa seara ne culcam una langa alta si eu imi pun mana sub perna ei,si o iau in brate dar stand culcat ca e prea lunga sa o legan in brate plus ca are 19kg,si o legan si ii cand ca unui bebelus.imi este ff drag sincer.este mai greut dar ea se simte f bine,adoarme spunand ingerasul,si apoi imi zice mereu ori ca ma iubeste,ori ca ii place,cuvinte frumoase.normal nu ar trebui sa o inveti,eu am facut-o...dar nu regret
    Lilypie - Personal pictureLilypie Fifth Birthday tickers

Floricica Nou Venita iulia_david's Avatar
    Membru inregistrat la
    03.04.2013
    Postari in forum
    1
    Si bebe meu tot in brate adoarme, si are 8 luni si doua saptamani...nu vrea sa dorma altfel..cateodata il mai legan si pe picioare, dar adoarme mai greu. Cand o mai creste sper sa se dezobisnuiasca....pana atunci asta este

Floricica Nou Venita anisha's Avatar
    Membru inregistrat la
    22.01.2011
    Postari in forum
    110
    Draga mamicuta,cum s-a mai scris ,parerile sunt impartite in privinta dormitului la copilasi.Eu iti spun cum a fost cu baietelul meu care are putin peste 2 ani.Alex dupa ce s-a nascut nu adormea decat in brate ,in picioare cantandu-i "Un elefant,se legana....",credeam ca asa vor fi cel putin primii trei ani din viata lui,asta la spusele unor cunoscuti care au trecut prin asa ceva,dar spre surprinderea noastra,cand baietelul se apropia de varsta de un an,incepuse sa nu ii mai placa sa adoarma asa si a inceput perioada de adormire la san,dar culcat.Toti din jur imi spuneau ca ne rasfatam copilul,ca trebuie sa il lasam sa mai si planga,dar eu nu am putut.Nu e un copilas rasfatat ,avea doar nevoie sa se simta in siguranta.Cand se apropia momentul intoarcerii mele la serviciu,deoarece eu lucrez si in ture de noapte,mi-era o teama ca el nu va reusi sa adoarma singur,el stand doar cu mine in cei 2 ani,dar din nou m-a surprins si din prima zi copilul meu a adormit si la amiaza si seara fara probleme si fara scandal ca nu sunt langa el.Deci nici faptul ca il alaptez inca nu e o dependenta pentru el,incat sa nu reuseasca sa faca nani fara titi.Iti mai zic ca eu am 1,60cm si 50 kg(acum 54kg,vine bebe2) si am reusit cu succes sa trecem peste aceste perioade.Ai rabdare cu bebe al tau si ofera-i dragostea si siguranta de care are nevoie.In privinta dormitului cu el in pat,si eu fac asta si nu imi pare rau,patutul l-am luat degeaba,nu a fost el copilul cel linistit incat sa doarma in el si de plans nu am vrut sa il las sa planga pana la epuizare.Am discutat cu barbatul meu,am fost de acord,nu ne afecteaza relatia de cuplu si suntem toti bine,fiecare parinte face cum crede el ca e mai bine.Acum la bebe2 vom vedea cum va fi,copiii nu sunt la fel si cine stie poate va dormi singur in patutul lui ,dar tot cu mine in camera.

Floricica Nou Venita biancasibiu's Avatar
    Membru inregistrat la
    26.11.2009
    Postari in forum
    235
    Hello doamnelor! Si eu am un baietel de un an si 4 luni, il cheama Albert. Dormitul....a fost si este un cosmar pentru mine. Cand era bebelus, la fiecare tura de somn, tragea niste urlete de ne innebunea. Acum....seara stau cu el si cate o ora si jumatate sa adoarma. El n-a dormit cu noi in pat, decat daca sotul meu era plecat, iar Albert avea febra. Altfel nu..... Nu mi-a placut ideea de a-l lasa la noi in camera deoarece eu tin ca eu sa fiu odihnita, mai ales ca eu am grija de el. Acum, de multe ori se trezeste noaptea si urla fara motiv ( are biberonul cu apa langa el, are jucarelele preferate), iar pe mine ma dispera. Pe unde ma duc, parca numai urletele lui le aud.
    Nu mi-e dor de perioada cand era bebelus si parca chiar mi se pare ca nu creste suficient. In rest....imi doresc si va doresc MUUUULTA rabdare.
    Code snippet: HTML, Used for some forums.
    Lilypie Second Birthday tickers

Code snippet: HTML, Used for some forums.
    Daisypath Anniversary tickers

Floricica Nou Venita iris.elena's Avatar
    Membru inregistrat la
    09.02.2009
    Postari in forum
    10
    baietelul meu care acuma are 8 ani nu a dormit in brate mai deloc tot timpul adormea singur in patut in schimb printesa asta mica are 2 luni mai adoarme ziua in carut nu e o problema dar de cele mai multe ori adoarme la mami in brate o mai ia nasa ei sa o culce sau prietenele mele dar nici o sansa mie sincer imi creste inima cand o vad ca plange dupa mine o iau in brate si in 5 min doarme oare fac o greseala?

Floricica Nou Venita anya1986's Avatar
    Membru inregistrat la
    17.11.2014
    Postari in forum
    1
    bebelusa mea se trezea in fiecare noapte de cateva ori,o si alaptez dar m a ajuns oboseala si la 10 luni m am hotarat sa nu o mai adorm in brate si sa o mut in camera ei ,pana atunci dormind cu noi.A fost cea mai buna decizie, a fost mai dificil prima saptamana dar acum avem un ritual de a adormi (ii citesc si ii arat carti cu desene) apoi o pun in patut si ii cant pana adoarme.Acum doarme toata noaptea e mai odihnita si ea si eu.E bine ca sa aibe camera ei sa se obisnuiasca inca de mica pt ca mai apoi va fii tot mai greu acest proces de mutare.

Floricica Nou Venita AlynaYonescu's Avatar
    Membru inregistrat la
    24.04.2015
    Postari in forum
    4
    Ma aflu in categoria mamicilor care si-au obisnuit bebelusul sa adoarma in brate. :( In patutul lui nu ii place sa adorma. Am apelat si la jucarii muzicale... Si nimic. Tot in bratele mele ii place sa adoarma. Ce sa fac?

OK

Acest site foloseste cookies. Prin navigarea pe acest site, va exprimati acordul asupra folosirii cookie-urilor. Detalii aici

Inainte sa pleci,

Poti gasi informatii utile si in materialele urmatoare:

Urmareste-ne si primeste cele mai noi informatii pentru tine si copilul tau!

Creeaza cont! sau Urmareste-ne pe Facebook!