Like Tree1Likes

Bebe bea prea putin lapte ?

Ultimele discutii din forum
    Floricica Nou Venita luiss's Avatar
    Membru inregistrat la
    14.11.2011
    Postari in forum
    4

Bebe bea prea putin lapte ?

Am o fetita de aproape 11 luni. A mancat de la nastere lapte praf. Am inceput diversificarea pe la 6 luni, mananca binisor 3 mese solide pe zi. Problema e cu laptele. Bea foarte putin lapte cca 120 ml dimineata si seara; cateodata o mai pacalesc noaptea cand se foieste si mai bea maxim 100 ml mai mult prin somn. Deci zilnic bea intre 240 - 340 ml. Mi-i se pare foarte putin. Majoritatea mamicilor cu care am discutat mi-au spus ca bebeii lor beau 240 ml la o masa. Incerc sa ma asigur ca primeste destul calciu din iaurt, unt, cascaval (ii mai rad un pic in piureul de la pranz), branzica - dar este si foarte constipata - bem ceai de musetel, suc de portocala, mancam pere, prune etc....nu prea avem succes.

Laptele praf folosit este NAN 2. As incerca sa-i dau Humana - poate ii place mai mult, am vazut ca au si o lactoza pt reglarea tranzitului intestinal. Va rog cine imi poate da un sfat legat de laptele humana din prisma unei experiente similare.
    Multumesc!
    Modificata de luiss; 09.11.2012 la 19:29:04.

Floricica Avansata madasabi's Avatar
    Membru inregistrat la
    05.01.2011
    Postari in forum
    1.266
    nu mi se pare ca bea asa putin tinand cont ca ai grija sa ii introduci in alimentatie si lactate.intr-adevar si fetita mea bea ff mult lapte,exagerat,dar nu a asimilat din pacate tot ce trebuia si are dintii patati.si la fel papa si fructe de mica,aporape orice,mancare f multa si orice,si este intr-adevar f dezvoltata are 109cm si 17 kg la 3 ani si 10luni.dar laptele se pare ca m-am bucurat degeaba la vremea respectiva ca bea asa mult,ca tot a avut probleme.i-am dat milumil de la 3 saptamani pana la 2 ani,apoi i-am dat lapte din comert,pe care l-a acceptat imediat.deci eu zic sa nu iti faci probleme,ca sa stai mai linistita ar trebui sa te duci sa ii faci la 1 an un set de analize sa vezi cum sta.
    snowdance22 likes this.
    Lilypie - Personal pictureLilypie Fifth Birthday tickers

Floricica Senior julay's Avatar
    Membru inregistrat la
    17.11.2009
    Postari in forum
    3.590
    Buna! Trebuie sa ai o discutie cu medicul pediatru . Lui trebuie sa-i prezinti in detaliu meniul fetitei zilnic iar el dupa ce o consulta pe micuta, va decide daca e cazul sa-i schimbi laptele praf sau nu. Intradevar, copiii pana la 2 ani trebuie sa consume in jur de 500 ml lapte zilnic. Dar fiecare copil are necesitati diferite, poate ei ii este suficient atat cat consuma acum...Fetita mea are 1 an si 7 luni si la o masa bea maxim 210 ml lapte, tot cu lapte NAN este hranita.Sanatate!:)
    - Daruind, facem lumea mai buna!

Floricica Novice Maria's Avatar
    Membru inregistrat la
    14.04.2011
    Postari in forum
    414
    Citat Postat de luiss Vezi mesajul
    Am o fetita de aproape 11 luni. A mancat de la nastere lapte praf. Am inceput diversificarea pe la 6 luni, mananca binisor 3 mese solide pe zi. Problema e cu laptele. Bea foarte putin lapte cca 120 ml dimineata si seara; cateodata o mai pacalesc noaptea cand se foieste si mai bea maxim 100 ml mai mult prin somn. Deci zilnic bea intre 240 - 340 ml. Mi-i se pare foarte putin. Majoritatea mamicilor cu care am discutat mi-au spus ca bebeii lor beau 240 ml la o masa. Incerc sa ma asigur ca primeste destul calciu din iaurt, unt, cascaval (ii mai rad un pic in piureul de la pranz), branzica - dar este si foarte constipata - bem ceai de musetel, suc de portocala, mancam pere, prune etc....nu prea avem succes.

Laptele praf folosit este NAN 2. As incerca sa-i dau Humana - poate ii place mai mult, am vazut ca au si o lactoza pt reglarea tranzitului intestinal. Va rog cine imi poate da un sfat legat de laptele humana din prisma unei experiente similare.
    Multumesc!
    Te rog sa nu faci prostia sa ii schimbi laptele praf.Eu am facut greseala asta si am nenorocit fata,mi a facut diaree doua saptamani,ca eu eram capoasa si sustineam ca de la dinti face fata diaree.In ziua in care am dat o inapoi pe laptele ei s a reglat si stomacelul si a facut caca normal.E cea mai mare greseala,stomacul ei e invatat cu Nan si asa trebuie sa continui,noi tot Nan am baut.

Floricica Novice simonacio's Avatar
    Membru inregistrat la
    05.08.2011
    Postari in forum
    564
    si noi tot nan bem acum dar pan la un an a baut novalac. dupa un an singura formula disponibila la novalac e cu vanilie care nu-i place. si fetita mea obisnuia sa bea putin, niciodata nu a baut cat scrie pe cutie, acum bea 210 ml. eu i-am facut analizele la 1 an pentru ca ea nu avea nici un dinte si mi se parea ca e de la lipsa de calciu cu toate ca pediatra mi-a zis ca n-are nici o legatura. analizele i-au iesit perfecte. fa-i si tu analizele la un si pe urma vezi ce-i de facut. discuta si cu pediatra ca are multa experienta. mult succes!
    Lilypie Third Birthday tickers

Floricica Avansata madasabi's Avatar
    Membru inregistrat la
    05.01.2011
    Postari in forum
    1.266
    simonacio si fetitei mele tot la 1 anisor i-au dat primii doi dintisori,si apoi pana la 2 ani jumate avea toti dintisorii.mie mi-a recomandat pediatrul osteocare pentru dintisori.
    Lilypie - Personal pictureLilypie Fifth Birthday tickers

Floricica Nou Venita luiss's Avatar
    Membru inregistrat la
    14.11.2011
    Postari in forum
    4
    Multumesc tuturor pentru raspunsuri.
    Voi ramane cu Nan pana la analizele de 1 an si vedem apoi. Noi avem deja 4 dintisori :).
    Am incercat sa vorbesc cu pediatra dar nu a parut foarte ingrijorata de cantitatea de lapte pe care o bea. Voi mai insista pe aceasta tema la vizita de 11 luni. Daca este la fel de evaziva voi vizita si alt medic pediatru pentru o parere. Ii cam trosnesc oscioarele. Este normal? sau indica lipsa de calciu de care m-am temut?

Floricica Novice simonacio's Avatar
    Membru inregistrat la
    05.08.2011
    Postari in forum
    564
    oasele pot trosni si de la simplu fapt ca bebele creste, oasele lui se modifica. daca pediatra nu a parut ingrijorata, inseamna ca fetita arata bine, e vioaie asa ca nici tu nu ar trebui sa te ingrijorezi. fa-i analizele si vezi atunci. nu e bine nici sa-i dai tot felul de vitamine daca copilasul e bine merci, doar pentru ca ti se pare tie. multa sanatate!
    Lilypie Third Birthday tickers

Administrator Floricica Nou Venita pavalina's Avatar
    Membru inregistrat la
    04.11.2009
    Postari in forum
    169
    Intotdeauna a baut asa putin lapte? intreb pentru ca si fetita mea cea mica are perioade cand refuza lapticul (ori seara ori dimineata sau chiar si pe amandoua). Poate e doar o etapa. Daca ia bine in greutate si tu ai grija ca in meniul zilnic sa fie introduse si lactate nu cred ca ar trebui sa iti faci probleme. Cu toate astea nu strica sa o urmaresti si sa discuti cu pediatrul toate ingrijorarile tale.
    Mă întreb dacă o amintire e ceva ce ai sau ceva ce ai pierdut.
    Woody Allen

Floricica Nou Venita ioana_maria's Avatar
    Membru inregistrat la
    15.11.2012
    Postari in forum
    11
    Cred ca cel mai prudent este de intrebat pediatrul. El te-ar sfatui cel mai bine. Asa cum sunt oamenii, cred ca si bebeii sunt diferiti..
    Va doresc multa sanatate.

Floricica Nou Venita ioana_maria's Avatar
    Membru inregistrat la
    15.11.2012
    Postari in forum
    11
    Cat laptic bea o fetita de 3 luni? Mi-este teama sa nu mi se termine laptele, dar nici nu stiu daca ii dau suficient sa manace...a luat bine in greutate, dar de unde stiu ca laptele meu este de ajuns?

OK

Acest site foloseste cookies. Prin navigarea pe acest site, va exprimati acordul asupra folosirii cookie-urilor. Detalii aici

Inainte sa pleci,

Poti gasi informatii utile si in materialele urmatoare:

Urmareste-ne si primeste cele mai noi informatii pentru tine si copilul tau!

Creeaza cont! sau Urmareste-ne pe Facebook!