Ultimele discutii din forum
    Floricica Nou Venita nicolina's Avatar
    Membru inregistrat la
    24.05.2009
    Postari in forum
    7
    fiica mea este eleva in clasa a X-a si este gravida in luna a VII-a . as vrea sa stiu daca dupa nastere va beneficia de indemnizatia de maternitate? care sunt drepturile unei mame eleva?va plati nasterea si consultatiile la medic?

va multumesc.

Floricica Avansata floro's Avatar
    Membru inregistrat la
    14.10.2008
    Postari in forum
    1.872
    buna nicolina!
    sunt intrigata de ceea ce spui si poate ca sunt eu exagerata dar nu cred!fata ta este sustinuta de viitorul tatic?sau este gravida insa baiatul nu este interesat?daca si baiatul este cu fata si vor forma o familie imi cer scuze ca am gandit aiurea, dar daca este singura te acuz ca ai permis sa mearga pana la capat cu sarcina la o varsta atat de frageda!
    nu am nici un drept asupra vorbelor in fata ta, dar pe forum este liber fiecare sa spuna ce gandeste!

iar cu indemnizatia nu va primii nimic de la stat!decat alocatia copilului!

Guest
    De indemnizatia de maternitate, mai bine spus de plata concediului de maternitate (pre si postnatal) nu are cum sa beneficieze pentru ca nu este salariata. De indemnizatia de crestere si ingrijire a copilului nici atat, nefiind salariata nu are cele 12 luni vechime.
    Singurul lucru de care va beneficia va fi alocatia copilului de 200 ron/lunar pana la varsta de 2 ani, pentru care trebuie sa-si intocmeasca un 'dosar' cu tot felul de acte si eventual o prima de nastere data de primaria in raza careia are domiciliul.
    Drepturi nu stiu ce-ar putea sa aiba ca mama eleva, eventual sa-si termine scoala
    Am o cunostinta dar care era in clasa a XII-a, si-a terminat liceul, a sustinut bac-ul recent nascuta si acum are somaj; in clasa a X-a nu cred ca statul ii da multe 'drepturi' ca mama.
    Cat despre plata consultatiilor si a nasterii va sfatuiesc doamna sa va pregatiti cu bani, chiar daca mergeti la un spital de stat daca nu dati bani in stanga si-n dreapta nu va ia nimeni in seama cand va naste fiica.

Floricica Debutanta adrianarenata's Avatar
    Membru inregistrat la
    02.09.2008
    Postari in forum
    999
    consultatiile sunt gratuite, nu va beneficia de nici o indemnizatie din partea statului,doar de acei bani(2 mil) care se dau pt orice bebelus.ideal ar fi sa beneficieze de sprijinul tatalui.nastere usoara!

Floricica Cu Vechime cristeepas's Avatar
    Membru inregistrat la
    01.11.2007
    Postari in forum
    6.010
    draga nicolina,
    eu te felicit ca ai ales sa-ti sustii fiica si n-ai indemnat-o sa faca gesturi necugetate... e drept ca ea nu are varsta potrivita pt a deveni mamica, dar sufletelul acela din burtica ei nu are nici o vina
    va doresc sanatate sa puteti avea grija de micut!

Membru inregistrat la
    24.05.2009
    Postari in forum
    7
    multumesc pentru sustinere , e drept ca nu are varsta potrivita pentru a fi mama,dar vom fi in continuare alaturi de ea. dupa nastere isi va ontinua scoala si de copil ma voi ocupa eu cat timp va fi fiica mea plecata.
    o sa fie mai greu dar cu ajutorul lui dumnezeu ne vom descurca... cu sau fara indemnizatie din partea statului.

mother
    Guest
    ar trebui sa mai primeasca de la primarie 2 mil lunar ca ajutor pt mame singure, ca banuiesc ca nu e casatorita...

Floricica Avansata ramona mag's Avatar
    Membru inregistrat la
    17.12.2006
    Postari in forum
    1.484
    din partea mea numai urari de bine si multe felicitari pentru ca ai ales sa-ti sustii fiica
    am fost si eu in situatia ei
    am nascut la 18 ani jumate cand trebuia sa dau bacul
    din cauza asta fiind gravida in clasa a 11 am trecut la seral si am mai facut clasa a 12 si a 13 acolo
    am fost sustinuta de ai mei si mai ales de sot ( ne-am casatorit ) cu care am 13 ani impreuna ( desi nu ne dadea nimeni mai mult de 2-3) si 2 fete minunate
    sunt total impotriva avortului si multumesc lui Dumnezeu pt ca au fost alaturi de mine si nu atrebui sa iau o asa decizie pt ca nu i-as fi iertat niciodata nici pe ei nici pe mine
    sa incurajezi o fata sa faca avort mi se pare o fuga de responsabilitate
    ca parinte daca vrei sa eviti asa ceva iti inveti copilul sa fie responsabil si sa se fereasca si sa se protejeze nu sa omoare

Membru inregistrat la
    24.05.2009
    Postari in forum
    7
    multumesc. sa te bucuri de cele 2 fete ale tale impreuna cu sotul tau.
    fiica mea o sa continue scoala la seral si daca tatal copilului va continua sa fie alaturi de ea, ca si acum, se vor putea casatori mai tarziu. avem nevoie de timp sa ne linistim si sa ne limpezim gandurile.
    oricum sunt sigura ca pe bebe (care se pare ca va fi baiat)il vom iubi cu toti.

Floricica Senior k.aurelia's Avatar
    Membru inregistrat la
    14.04.2008
    Postari in forum
    4.569
    Nicolina, a bine ca fata ta a avut curajul sa iti spuna ca asteapta un copil, asta inseamna ca sunteti nu numai mama si fiica ci si bune prietene, asa ii poti da sfaturile care trebuie si care sa o ajute de acum incolo, sfaturi pe care nu le-ar fi aflat de la o alta "prietena"
    nastere usoara viitoarei mamicute si sa va bucurati de micut

Floricica Nou Venita little&baby's Avatar
    Membru inregistrat la
    22.10.2007
    Postari in forum
    118
    http://stirileprotv.ro/stiri/social/elevele-de-liceu-ar-putea-primi-600-lei-lunar-pentru-cresterea-copilului.html

load
Sunt de acord

Acest site foloseste cookies, pentru a-ti oferi o experienta cat mai placuta pe site. Daca ai nevoie de multe detalii despre cum functioneaza acestea, citeste Politicii de Cookie | Setari