Ultimele discutii din forum
    Floricica Nou Venita Torika's Avatar
    Membru inregistrat la
    11.11.2011
    Postari in forum
    8

Brida amniotica

Buna seara. Va rog din suflet sa ma ajutati ..... Am fost ieri la eco ,avem 21 saptamani ,fetita mea se dezvolta bine,totul pare in regula,doar ca a reaparut brida amniotica ,care de la 13 saptamani nu se mai vazuse... Stie cineva de ce apare? ce o provoaca? Sunt disperata,nu stiu ce pot sa fac ca sa scad riscurile...Medicul mi-a spus ca fac ca in povestea cu drobul de sare,ca acum e totul ok,dar nu pot sa nu innebunesc de grija a ceea ce s-ar putea intampla. Stie cineva concret mai multe detalii despre acest subiect ? a trecut cineva prin asa ceva? ce sanse am sa nu imi afecteze fetita???

Floricica Novice simonacio's Avatar
    Membru inregistrat la
    05.08.2011
    Postari in forum
    564
    intreaba-l pe fratele Google despre "brida amniotica" si vei vedea ca nu e chiar asa de periculoasa. intr-adevar exista un risc si-ti inteleg disperarea ca si eu am avut probleme de alt gen in sarcina si plangeam in fiecare zi dar daca doctora ti-a zis sa nu-ti faci griji eu cred ca ar trebui sa te linistesti. mai fa o eco peste o saptamana sau 2 la alt doctor sa vezi ce zice si el. eu am consultat 5 doctori in timpul sarcinii de disperare. intreaba doctorita de ceva calmante usoare care se pot lua in sarcina ca daca esti agitata si bebelusha simte. multa bafta si sarcina usoara!

Floricica Nou Venita Torika's Avatar
    Membru inregistrat la
    11.11.2011
    Postari in forum
    8
    Multumesc Simonacio ,problema e ca asta am facut: am intrebat "fratele " Google,in toate limbile pe care le stiu( si -s 5 la numar) si cu cat am citit mai mult ,cu atat m-am ingrijorat mai tare. Medicul mi-a spus ca acum fac ca in povestea cu drobul de sare,dar ca prinincipiu nu e nimic de facut decat de sperat si de rugat la Doamne-Doamne. Mi-e frica cand misca,sa nu se incurce in brida aia nenorcita,mi-e si mai frica daca nu misca sau misca mai usor decat m-a obisnuit....Mi-e frica si nu ma pot stapani,pt ca sunt la prima sarcina si la o varsta la care prea multe sanse de a mai avea copii nu prea mai am.Oricum iti multumesc pt sfaturi si incurajari si-ti doresc numai bine si multa sanatate tie si puiutzei tale.

Floricica Avansata dalicris's Avatar
    Membru inregistrat la
    21.03.2011
    Postari in forum
    1.387
    Nu este chiar asa de simplu cu brida asta (brida amniotica). Depinde unde este pozitionata si daca in cursul dezvoltarii fetale, se dezvolta si ea. Daca se dezvolta in afara ariei de dezvoltare fetala, nu este nici cea mai mica problema, atata timp cat ramane departe de fat. Insa cand se dezvolta suprapusa peste anumite segmente fizice ale fatului, atunci apar problemele. Sunt cazuri de copii nascuti fara brat, piciorus, fara ureche, in functie de zona in care s-a localizat brida. Dar ce este brida amniotica? Brida este o fasie din tesutul sacului amniotic care se dezvolta in interiorul sacului amniotic si care poate 'prinde' segmente fetale. Ex: bandas_aminioticas_1..jpg:

Verifica cu atentie dezvoltarea bridei si fara miscari bruste, fara efort, care pot deteriora si mai mult tesutul si agrava brida, mai ales ca esti la o varsta fetala la care suprapunerea bridei peste fat nu este compatibila cu supravietuirea fetala.

load
Sunt de acord

Acest site foloseste cookies, pentru a-ti oferi o experienta cat mai placuta pe site. Daca ai nevoie de multe detalii despre cum functioneaza acestea, citeste Politicii de Cookie | Setari