Salvati Copiii Romania doteaza scoala din Vadu cu tablete si acces la internet

/ / Modificat: 2020-10-08
Salvati Copiii Romania doteaza scoala din Vadu cu tablete si acces la internet

Bucuresti, 7 octombrie 2020 : in urma apelului facut de scoala Gimnaziala din Vadu, Constanta, unde 46 de elevi nu au acces la scoala online, in lipsa unei tablete conectate la internet, Organizatia Salvati Copiii a activat mecanismul de urgenta si a apelat la companii si donatii individuale, pentru ca profesorii si elevii sa poata continua procesul de educatie. Astfel, 46 de tablete conectate la internet, pe care sunt instalate aplicatiile necesare participarii la cursurile online, vor fi oferite elevilor, cu sprijinul financiar al Black Sea Oil & Gas.

Gabriela Alexandrescu, Presedinte Executiv Salvati Copiii Romania face un apel pentru sprijinirea urgenta a scolilor din Romania, astfel incat niciunui copil sa nu ii fie ingradit accesul real la educatie: ”Copiii vulnerabili au fost cei mai afectati de criza pandemica si de masurile luate pentru a limita raspandirea virusului. Cei mai multi dintre ei nu au putut sa continue scoala si atunci au fost marginalizati. unt copii care au adaugat greutatilor socio-economice, pe care ei si familiile lor le intampina, trauma de a nu putea invata, pentru ca nu au o tableta si acces la internet. Este o problema cu repercusiuni grave, care trebuie corectata. 

Am inceput sa dotam scolile cu tot ceea ce este necesar, astfel incat accesul la educatie sa fie real si egal pentru toti copiii”. 

La scoala din Vadu, structura a scolii Gimnaziale din Gheorghe Lazar din localitatea Vadu, jud Constanta, invata 46 copii, prescolari si elevi in clasele primare.

Anghelina Tarna, Directoare a scolii Gimnaziale Vadu, a prezentat situatia elevilor din scoala si importanta participarii scolare: Elevii nostri sunt copii pentru care scoala este foarte importanta, atat din punct de evdere pedagogic, cat si social. in scoala acumuleaza cunostinte, dar in acelasi timp dobandesc incredere in ei si in puterea lor de a-si construi un viitor. De aceea lipsa unei tablete care sa le permita accesul la educatia online este, pentru multe dintre familiile din Vadu, o drama.

Apreciem efortul Organizatiei Salvati Copiii si al Black Sea Oil & Gas si ii asiguram ca scoala noastra va fi un partener de incredere si un spijin real pentru copii”.

Mark Beacom, CEO Black Sea Oil & Gas, a declarat: „BSOG isi continua angajamentele fata de comuna Corbu, satul Vadu, sprijinind proiectele care raspund nevoilor celor mai tineri membri ai comunitatii, prin investitia constanta in educatie. Ne bucuram ca prin acest parteneriat, toti elevii scolii din Vadu vor putea participa la cursurile scolii online, in situatia in care contextul generat de pandemie va impune acest lucru, si ca accesul acestor elevi la un proces educational complet nu va fi ingradit. Mai mult, elevii din Vadu vor avea si sansa sa-si dezvolte competentele digitale, atat de necesare in educatie, iar mai apoi in viata profesionala si pentru o participare activa in societate.”

Alte 40 de scoli au facut apel la mecanismul de sprijin lansat de Salvati Copii, pentru a asigura acees egal si nediscriminatoriu la educatie pentru toti copii. Acestea au nevoie de tablete si alte dispozitive de predare online, masti si produse dezinfectante.

Arhitectul Omid Ghannadi este una dintre personalitatile care au raspuns apelului pentru scoli facut de Salvati Copiii Romania:

”Solidaritatea si increderea sunt constructii solide, de care avem cu totii nevoie. De aceea este atat de important sa construim impreuna si sa sprijinim scolile si pe copiii care au nevoie de noi. Am fost impresionat de rapiditatea cu care Salvati Copiii a reusit sa mobilizeze resurse si sa puna pietrele acestea de temelie ale solidaritatii”

 • scolile care au accesat mecansimul de sprijin si care au nevoie de dotare :
 • scoala Gimnaziala Cobadin, Constanta
 • scoala Gimnaziala Nr. 20 Marin Sorescu, Constanta
 • scoala Gimnaziala Ciurila, Cluj
 • scoala Gimnaziala Vistea de jos, Brasov
 • scoala Gimnaziala Bahnea, Mures
 • scoala Gimnaziala Idiciu, Mures
 • Scoala Gimnaziala Mihai David Negresti, Vaslui 
 • Liceul Nicolae Iorga Negresti Vaslui
 • scoala Gimnaziala Merisu, Costestii din Vale, Dambovita
 • scoala Gimnaziala Pietrosani Teleorman
 • scoala Gimnaziala Costestii din Vale Dambovita
 • Centrul de Zi pentru copiii cu parintii plecati la munca in strainatate – Pitesti, Arges
 • scoala Gimnaziala Nicolae Orghidan Brasov
 • scoala Gimnaziala Nr. 181 sector 1 Bucuresti
 • scoala Uruguay sector 1 Bucuresti
 • scoala Gimnaziala Nr. 127 sector 5 Bucuresti
 • Colegiul National Mircea Eliade Resita, Caras-Severin
 • Scoala Gimnaziala Nr 7 Resita, Caras-Severin
 • scoala Gimnaziala Nr. 1 Mangalia, Constanta
 • scoala Gimnaziala Mihai Viteazul Targoviste, Dambovita
 • Colegiul Constantin Cantacuzino Targoviste, Dambovita
 • scoala Gimnaziala Radu cel Frumos Targoviste, Dambovita
 • scoala Gimnaziala Paul Banica Targoviste, Dambovita
 • Liceul Tehnologic de Transporturi Auto Craiova, Dolj
 • scoala Gimnaziala Decebal Craiova, Dolj
 • Centrul de Zi Petrila, Hunedoara
 • scoala Gimnaziala Nr. 1 Lupeni, Hunedoara
 • scoala Gimnaziala B.P.Hasdeu Iasi
 • scoala Gimnaziala I.C. Bratianu Iasi
 • scoala Gimnaziala Serafim Duicu Targu Mures, Mures
 • scoala Gimnaziala Al. Ioan Cuza Targu Mures, Mures
 • scoala Gimnaziala Zaharia Boiu Sighisoara, Mures
 • Centrul de Zi pentru copiii cu parintii plecati la munca in strainatate – Piatra Neamt, Neamt
 • scoala Gimnaziala Grigore Ghica Voievod Suceava
 • scoala Gimnaziala Nr 1 Timisoara, Timis
 • Colegiul Dimitrie Leonida Timisoara, Timis
 • Scoala Gimnaziala Mihai David Negresti, Vaslui 
 • Liceul Nicolae Iorga Negresti Vaslui
 • scoala Gimnaziala Nr. 6 Carmen Sylva Petrosani, Hunedoara

 

Companiile care vor sa isi ofere sprijinul trebuie sa completeze contractul de sponsorizare  si sa il trimita la secretariat@salvaticopiii.ro.

Potrivit datelor comunicate oficial de Ministerul Educatiei la debutul anului scolar, 4.915  de scoli functioneaza in scenariul galben, in care copiii participa, prin rotatie, la ore atat cu prezenta fizica, cat si online, si 263 care functioneaza in scenariul rosu, cu participare exclusiv online. Datele sunt in dinamica, iar evolutia epidemiologica poate schimba modelul de participare scolara.

Pentru ca situatiile de excluziune si discriminare in care au fost pusi copiii vulnerabili in timpul starii de urgenta sa nu se repete odata cu inceperea noului an scolar, Organizatia Salvati Copiii Romania accelereaza programul de dotare a acestora cu tablete conectate la internet si, ca urmare a solicitarilor primite, adauga o componenta de dotare a scolilor. 

CONTEXT

Datele studiului ”Impactul Covid-19 asupra copiilor din Romania” realizat de Salvati Copiii Romania arata ca aproape jumatate dintre copiii din Romania nu au acces la o tableta sau la un computer, singurele dispozitive care pot permite o participare reala la lectiile online.

inchiderea scolilor si organizarea arbitrara a unor cursuri scolare online, acolo unde a fost posibil si fara instrumente de evaluare a calitatii procesului de educatie, a dus la situatii-limita. 

Inechitatile sociale au fost agravate, in cazul copiilor care nu au avut acces la scoala online, iar izolarea, marginalizarea si discriminarea au repercusiuni atat educationale, cat si psiho-emotionale pe termen lung.

In aceasta perioada, Organizatia Salvati Copiii si-a intensificat eforturile de sprijinire si protectie a copiilor vulnerabili (copii din familii cu dificultati socio-economice, copii ai caror parinti sunt plecati la munca in strainatate, copii refugiati sau solicitanti de azil) si de colaborare stransa cu autoritatile locale (Primarii, Inspectorate scolare, scoli) pentru a identifica cele mai bune solutii. Actiunile s-au concentrat pe urmatoarele directii:

 • suport material de urgenta constand in alimente, produse de igiena, dezinfectante sau tichete sociale copiilor si familiilor lor pentru 5.600 de copii;
 • activitati de pregatire scolara estivala si monitorizare a situatiei copiilor din grupuri vulnerabile pentru 4.000 de copii;
 • asigurarea accesului la educatia online prin achizitionareaa 3.500 de tablete cu acces la internet, care au fost oferite copiilor din grupuri vulnerabile;
 • formarea a peste 200 cadre didactice pentru a fi pregatite sa lucreze online cu elevii;
 • interventii de consiliere psihologica si sociala adresate copiilor si parintilor /persoanelor in grija carora au ramas online/telefonic
 • suport autoritatilor locale din 150 de localitati prin echipe mobile, pentru a le determina sa ia masuri urgente pentru inceperea scolii in siguranta.

Articole recomandate

Citeste si despre