Am plantat copaci in parcul Izvor!

/ / Modificat: 2011-10-27
Am plantat copaci in parcul Izvor!

Ziua de 26 octombrie 2011 a adus 100 de copaci plantati in parcul Izvor din Bucuresti, de catre voluntarii companiei Amway, alaturi de echipa Fundatiei PRAIS.

100 de copaci din specia Catalpa Bignonoides, cu o inaltime de circa 2 metri - bine adaptati la climatul orasului au fost plantati in cadrul proiectului "Milioane de Oameni, Milioane de Copaci", initiat in anul 2006 de catre Fundatia PRAIS.

 Milioane_de_oameni_milioane_de_copaci

"Am devenit parteneri ai miscarii nationale MOMC din acest an. Voluntarii Amway vor contribui in mod direct la acest demers major de plantari la nivel national menit sa protejeze mediul inconjurator din Romania. Principiile de dezvoltare durabila ale companiei noastre sunt dedicate cauzei pentru un mediu verde in fiecare tara in care ne desfasuram activitatea", a declarat George Popescu, director general Amway Romania.

Noi, membrii echipei Copilul.ro, am acceptat cu bucurie invitatia lansata de Prais si Amway de a le fi alaturi in misiunea importanta de a ajuta mediul prin plantarea de copacei. Am plecat cu entuziasm la locul de intalnire din parcul Izvor, ne-am echipat cu sepcute, manusi si haine impermeabile si am trecut la treaba.

 Teo_plantare_copaci

Am avut placerea ca din echipa noastra de plantare sa faca parte si unul dintre cei mai tineri voluntari: Teo are doar 9 ani si a venit alaturi de mamica lui, tare incantat sa planteze copaci. Inarmat cu o cazma, multa determinare si dorinta de a ajuta natura, el a fost membrul cel mai de nadejde al echipei noastre.

Milioane_de_oameni_milioane_de_copaciMiscarea MOMC, initiata in anul 2006 de catre Fundatia PRAIS, este recunoscuta oficial de United Nations for Environment Program (UNEP) si se deruleaza sub egida programului global al UNEP "Plant for the Planet". Aceasta recunoastere are la baza contributia miscarii romanesti la programul de mediu al Natiunilor Unite - campania "Un Miliard de Copaci".

Miscarea nationala de plantari a fost nominalizata in 2007 – la numai un an de la lansare, de catre Juriul International Public Relations Association (IPRA), la sectiunea celor mai bune campanii PR pe mediu.

Mai multe poze am incarcat in albumul de pe Facebook.

Pentru mai multe articole interesante, urmareste-ne pe pagina de Facebook Copilul.ro

Articole recomandate

Citeste si despre