Cauta

Prietena mea e angajata din 25.08.2011. si urmeaza sa nasca la jumatatea lunii iulie 2012, poate sa intre in concediu de maternitate?

nico1983 a intrebat pe 01.02.2012

Daca isi plateste la pensii, sanatate, somaj contributiile pentru cele 2 luni lipsa poate primi indemnizatia de crestere copil?

1 raspunsuri

Krisstina
a raspuns acum 8 ani

Daca ii lipseste o luna, nu va avea stagiul complet, de 12 luni. Solutia ar fi sa discute cu medicul curant, sa-i dea o adeverinta cu DPN luna august. Chiar daca va naste in iulie, se prezuma ca a nascut inainte de termen si poate lua indemnizatie. Concediul prenatal si postnatalA se pot obtine, fara probleme, chiar si fara stagiul complet de cotizare de 12 luni.
art4:(4) In situatia in care nasterea copilului se produce inainte de termen, perioada prevazuta la art. 2 alin. (1) se diminueaza cu perioada cuprinsa intre data nasterii copilului si data prezumata a nasterii, certificata de medicul de specialitate.

Vezi intrebari din:
Modifică Setările