Cauta

Ce inseamna CO normal inserat cu un nod larg in imediata vecinatate? Dr. a scris asta la morfo II la 21s.

adriana a intrebat pe 05.06.2014

Dr. a spus ca totul e ok, toate masuratorile corespund, bb avea 445g si toate organele cum trebuie.

Dar ajunsa acasa am citit pe buletinul eco: placenta cu insertie fundica si postero laterala dr, grosime pana la 3.7cm, structura relativ omogena, insertia CO centrala cu un nod larg in imediata vecinatate. CO trivascular, insertia fetala normala, fara pericervicala actual.

M-a ingrijorat ft tare exprimarea aceea cu nodul. Dr. mea gineco spus ca ar fi innodat cordonul, dar dr. care a facut morfo nu mi-a spus de nici o problema.

Se poate sa fi vazut gresit pe eco? Ati mai avut cazuri? Care a fost cursul sarcinilor si ce probleme implica? Va multumesc foarte mult!

1 raspunsuri

Dr.Panaitescu.Anca
a raspuns acum 6 ani

Insertia centrala este normala. Legat de nod, probabilitatea sa fie ceva serios este foarte mica. Nodul nu afecteaza vasele care aduc sange la fat pentru ca sunt protejate printr-o substanta (gelatina Warthon). In cazul dvs e utila o ecografie la 28 de saptamani si la 32 poate pentru cresterea fetala. Incercati sa nu va ingrijorati prea mult, 99% din sarcini merg foarte bine si se nasc copii sanatosi. Ne impresioneaza doar situatiile exceptionale.

Vezi intrebari din:
/*MASTER*/