Cauta

Contraceptivele duc la lipsa menstruatiei?

olga a intrebat pe 14.07.2013

Salut. Am 27 ani si am nascut acum 2 ani, in prezent sunt in Franta si am o nelamurire. Aici mi-am implantat in luna februarie anul acesta contraceptiv *IMPLANON*, tot normal cu sanatatea, insa nu am ciclu. Pimele 2 luni a mers regulat, apoi am mai avut, insa foarte putin si sangele era de culoare intunecata. Deja de 3 luni nu mai am deloc. Vreau sa va spun ca eu am avut inainte de implant ciclul foarte regulat. Am inceput sa ma ingras. Va rog sa-mi spuneti daca sunt normale simptomele sau trebuie sa renunt. Aici nu pot sa vorbesc cu ginecologul pentru ca nu inteleg bine limba. Multumesc.

1 raspunsuri

Dr.Panaitescu.Anca
a raspuns acum 7 ani

Lipsa menstruatiilor este normala dupa mai mult timp de la implant asa ca nu va ingrijorati. Daca vreti sa fiti sigura, faceti un test de sarcina, desi, implantul daca este folosit conform indicatiilor, este foarte eficient. Partea cu ingrasatul, poate fi un efect nedorit, dar este putin probabil. Incercati sa mancati sanatos. Cand doriti o noua sarcina scoateti implantul si luati acid folic. Daca aveti intrebari, nu ezitati sa ne scrieti. Va doresc mult succes!

Vezi intrebari din:
/*MASTER*/