Cauta

Sunt insarcinata si sunt programata sa nasc pe 6 iunie, dar pe 15 iunie fac 1 an la serviciu. Ma incadrez pentru indemnizatie?

maramary a intrebat pe 04.06.2014

7 raspunsuri

Krisstina
a raspuns acum 6 ani

Daca ai dat angajatorului adeverinta de la medic din care reiese ca ai DPN 6 iunie, nu stiu cum ai putea sa completezi termenul de 12 luni.

Daca nu ai anuntat angajatorul despre DPN, ai putea sa aduci o adeverinta de la medicul curant/ginecolog cum ca ai nascut mai devreme decat a preconizat el, de expl: ai DPN pe 16 iunie si ai nascut pe 6 iunie. In situatia asta chiar daca nu ai termenul complet, ai dreptul la indemnizatie.

Krisstina
a raspuns acum 6 ani

In alta ordine de idei, daca iti lipsec doar cele 9-10 zile din termen, s-ar putea aplica regula din art 14/oug 111/2010 , adica sa iti fie acceptata fractiunea de luna (iunie ).
Art. 4

(1) In calculul celor 12 luni prevazute la art. 2 alin. (1) se includ si fractiunile de luna in care s-au realizat venituri supuse impozitului, precum si cele in care solicitantii s-au aflat in situatiile prevazute la art. 2 alin. (5) si (6), considerate luna intreaga.

(2) Prin fractiune de luna se intelege efectuarea a cel putin jumatate din zilele lucratoare din acea luna in care persoana indreptatita a realizat venituri supuse impozitului ori s-a aflat in una sau mai multe dintre situatiile prevazute la art. 2 alin. (5) si (6).

maramary
a raspuns acum 6 ani

Pai DPN este 30 iunie, eu i-am dus adeverinta angajatorului la inceput, dar nu i-am specificat DPN, Ii pot cere adeverinta dr. ca am nascut mai devreme? Si se poate pune la dosar?

Krisstina
a raspuns acum 6 ani

Ai DPN 30 iunie, iar pe 16 iunie faci 1 an vechime? In cazul acesta nu ai nicio problema, poti aduce acea adeverinta cu DPN 30 iunie, chiar daca nasti mai devreme, sa zicem din motive medicale, nu-ti afecteaza obtinerea indemnizatiei.

maramary
a raspuns acum 6 ani

Da, eu am DPN pe 30 iunie si 1 an de vechime fac pe 15, numai ca bebe vrea sa vina mai devreme.

Trebuie sa ii cer medicului o adeverinta ceva? Si sa o atasez la dosar cand o fi. Credeti ca se poate?

Krisstina
a raspuns acum 6 ani

Daca nasti mai devreme de DPN nu e nicio problema! Doar sa ai adeverinta aceea din care sa reiasa data preconizata - 30 iunie. Nasterile premature nu afecteaza obtinerea indemnizatiei. Cand depui dosarul atasezi si dovada de la medic cum ca ai nascut mai devreme decat se preconiza.

maramary
a raspuns acum 6 ani

Am inteles. O sa cer o adeverinta, bine ar fi la 37 de saptamani sa nasc, nu la 40 si de aia intrebam, ca la 37 nu mai e nastere prematura, dar o sa ii cer medicului. Este o adeverinta tip pentru asa ceva? Va multumesc.

Vezi intrebari din:
/*MASTER*/