Cauta

Pot intercala concediul de odihna intre prenatal si postnatal?

marymary7435 a intrebat pe 10.06.2014

Conform OUG 158/2005 art. 24 am dreptul la concediu prenatal incepand cu luna a 6-a, dar prenatalul este doar de 84 de zile, cum acopar restul zilelor pana la nastere?

Cui trebuie sa ma adresez? Pot sa le acopar cu zilele de concediu de odihna ce mi se cuvin?

Lucrez in invatamant si le pot lua doar in perioada de vacanta.

1 raspunsuri

Krisstina
a raspuns acum 6 ani

Se poate lua si concediu de odihna, nu este o problema intercalarea lor, doar cuantumul /suma de plata o sa difere. Se mai poate cere si concediu de risc maternal, la recomandarea medicului curant.

Vezi intrebari din:
/*MASTER*/