Cauta

Indemnizatie copil.

polat_elif1989 a intrebat pe 23.03.2014

As vrea sa stiu daca mai pot beneficia de indemnizatie pentru cresterea copilului, eu am nascut in alta tara deoarece bebele a fost operat aici, nu am putut sa venim in tara pentru ca dureaza recuperarea de dupa.

Daca depasesc acele 60 de zile mai pot depune dosarul pentru inndemnizatie? Sotul meu e strain, dar eu am cartea de munca in Romania si domiciliu stabil tot in Romania, in decembrie am depus cererea pentru concediu.

Cand vin, vreau sa scot certificat romanesc copilului, pentru ca aici i-au scos buletinul deja, ma gandesc cand vin in tara sa i-au raport de la dr. care l-a operat in care sa specifice ca bebele a fost operat si a ramas sa se recupereze dupa operatie, oare merge asa?

Bineinteles acel raport o sa-l traduc si legalizez cand ajung in Ro. Va multumesc, si daca stiti ceva, va rog sa-mi dati si mie un raspuns.

1 raspunsuri

Krisstina
a raspuns acum 6 ani

conditii :

-sunt cetateni romani, straini sau apatrizi;
-au domiciliul sau resedinta pe teritoriul Romaniei;
-locuiesc in Romania impreuna cu copilul/copiii pentru care solicita drepturile si se ocupa de cresterea si ingrijirea acestuia/acestora.
-au obligatia sa isi achite impozitele si taxele locale fata de bugetul local pentru bunurile pe care le detin in proprietate.

acte:

copia actului de identitate al solicitantului si a certificatului de nastere al copilului pentru care se solicita dreptul ori, dupa caz, de livretul de familie, certificate pentru conformitate cu originalul de catre persoana care primeste documentele;
actele doveditoare privind calitatea solicitantului si relatia acestuia cu copilul/copiii pentru care solicita dreptul, dupa caz;
actele doveditoare care sa ateste ca in ultimul an anterior datei nasterii copilului au realizat venituri timp de 12 luni;
dovada eliberata de angajator sau organele competente privind veniturile realizate;
dovada privind suspendarea activitatii pentru perioada in care se solicita concediul pentru cresterea copilului;
orice alte documente care sa ateste indeplinirea conditiilor de eligibilitate.

Cererile pentru acordarea indemnizatiei pentru cresterea copilului si documentele din care rezulta indeplinirea conditiilor legale de acordare a acesteia se depun la primaria comunei, orasului, municipiului, respectiv sectoarelor municipiului Bucuresti pe raza careia solicitantul isi are domiciliul sau resedinta.

termene:
Art. 15
(1) Drepturile prevazute de prezenta ordonanta de urgenta reprezentand indemnizatii si stimulent de insertie se stabilesc dupa cum urmeaza:

a) incepand cu ziua urmatoare celei in care inceteaza, conform legii, concediul de maternitate, daca cererea este depusa in termen de 60 de zile lucratoare de la acea data;

b) incepand cu data nasterii copilului, daca cererea este depusa in termen de 60 de zile lucratoare de la acea data, in cazul persoanelor care nu indeplinesc conditiile, conform legii, pentru acordarea concediului de maternitate si a indemnizatiei aferente;

c) incepand cu data adoptiei, a instituirii tutelei, plasamentului sau incredintarii, daca cererea este depusa in termen de 60 de zile lucratoare de la data la care s-au aprobat ori, dupa caz, s-au instituit masurile de protectie a copilului;

d) de la data depunerii cererii, pentru toate celelalte situatii, inclusiv pentru cazul in care cererea a fost depusa peste termenele prevazute la lit. a)—c).

Vezi intrebari din:
/*MASTER*/