Cauta

E normal sa faca mai multe scaune moi de la Augumentin?

delia a intrebat pe 19.04.2013

Am o fetita de un an jumate si are rosu in gat. Penru tratarea lui i-a prescris Augumentin bis de 400mg cate 3 ml la 12 ore, insa dupa prima doza a inceput sa faca scaune moi si foarte dese. E normal? Ce sa fac? Sa continui cu tratamentul pe langa care adaug si regim sau sa intrerupe? Papa doar iaurt, lapte si compot. Altceva nu vrea. De ieri dimineata am inceput tratamentul.

4 raspunsuri

Emil Otesteanu
a raspuns acum 7 ani

Este posibil ca antibioticul sa modifice echilibrul florei intestinale si deci scaune moi sau frecvente.

Adaugati in alimentatie zeama sau mucilagiu de orez, sau branza de vaci cu orez, iar ca fructe banana pentru aceste 4 - 5 zile de tratament cu Augmentin. Tramentul prescris de catre medic nu trebuie intrerupt decat cu avizul sau.

gabriella07
a raspuns acum 7 ani

In general, antibioticele provoaca scaune diareice sau mai moi de fel, si daca ii dai antibiotic neaparat sa ii dai si un probiotic la 3 ore dupa administratea antibioticului, Eubiotics baby, Linex baby. Multa sanatate.

delia
a raspuns acum 7 ani

Multumesc pentru raspunsuri. Gabriela ii dau si Eubiotic baby. Oare sa iau si ceva pentru diaree ca sa am in casa in caz ca face?

gabriella07
a raspuns acum 7 ani

Mai poti incerca si Hidrasec pentru diaree, eu i-am dat fetei si era ok, sau ceai de menta, orez, banane.

Vezi intrebari din:
/*MASTER*/