Ultimele discutii din forum
    Floricica Cu Vechime cotuca's Avatar
    Membru inregistrat la
    09.07.2006
    Postari in forum
    8.915
    Dati clik pe banner sa cititi povestea!
    Photobucket

Floricica Cu Vechime cotuca's Avatar
    Membru inregistrat la
    09.07.2006
    Postari in forum
    8.915
    Citez din site-ul dedicat Mariei:
    "Despre Maria
    Prietenii ii spun Mary sau Marybell. Depinde unde si cand au cunoscut-o. Eu o cunosc de aproape 3 ani, adica din vremea cand de-abia aflasem, si eu si ea, ca vom avea fiecare cate un bebe, si intrasem, alaturi de inca vreo suta si ceva de viitoare mamici, pe un site despre copilasi... Ne-am cunoscut in timp, am stat de vorba fiecare de ale ei si impreuna de ale noastre si la un moment dat a aparut babycafe... Este site-ul facut de Marybell si sotul ei, Alex, pentru ca noi, cele o suta si ceva de mamici sa avem unde ne purta vesnicele conversatii despre scutece, luarea in greutate, probeme, bucurii si alte subiecte materne, dar nu numai……astfel, a aparut pe forum sectiunea “UMANITARE“, unde mamicile “inimoase” impreuna cu Marybell s-au implicat in actiuni umanitare, in special strangeri de fonduri pentru copii bolnavi de cancer.

Acum Marybell are nevoie de NOI. Si de VOI. De toti cei care, in lumea asta uscata de blazare si indiferenta, mai avem inca SUFLET.

Mary are cancer.

Dupa luni intregi in care nu s-a simtit bine dupa nasterea lui Erik, baietelul ei care s-a nascut pe 23 decembrie 2006, perioada in care doctorita care i-a facut cezariana a asigurat-o ca totul e normal si i-a dat Augmentin si No-spa, Mary s-a hotarat sa afle si parerea altui medic. Asadar, a facut o ecografie. A aflat ce boala o macina si ca in uterul ei mai fusese un copilas, alaturi de Erik; acest copilas nu a crescut, embrionul s-a oprit din evolutie in primele 4-5 saptamani si organismul ei, in incercarea de a proteja celalalt geaman care se dezvolta normal, l-a izolat. Doctorita care a facut cezariana prin care s-a nascut Erik NU A VAZUT ca in uter mai era ceva si NU A CURATAT uterul, pe care l-a cusut fara sa stie ca lasa ceva inauntru. Mary nu vrea sa acuze aceasta doctorita, dar eu stiu ca numai neglijenta doctoritei a dus la tragedia pe care o traieste acum nu numai Mary, ci si familia ei.

Pentru ca boala a fost descoperita in stadiu incipient (stadiile I si II sunt tratabile, vindecabile), recent Mary a fost operata si acum trebuie sa urmeze un tratament radioterapic zilnic. Daca nu face acest tratament corect, sansele ei de supravietuire scad iar organismul, si asa foarte solicitat de radiatii si chimicale, lupta din ce in ce mai greu. Problema este ca in tara noastra sunt doua locuri unde se face acest tratament - in Bucuresti si in Cluj. Ambele aparate, vitale pentru toti bolnavii de cancer, sunt vechi, inoperabile adesea, astfel incat tratamentele prescrise nu se pot face asa cum trebuie, zilnic.

Mary are doi copii. Acesti copii isi pot pierde mama daca Mary nu primeste zilnic tratamentul care ii este atat de necesar. Cel mai apropiat aparat de radioterapie performant, se afla la o clinica in Turcia, unde costurile pentru intreaga perioada de tratament ajung la aproximativ 30.000 de euro. Mary nu are acesti bani. Dar ii poate avea daca fiecare dintre noi contribuie cu cat de putin.

Haideti sa o ajutam pe Mary. Sa incercam sa cumparam, cu doar 30.000 de euro, VIATA pentru O MAMA.

Messa

Pentru aceia dintre voi care doresc sa doneze, afisam conturile:

Titular cont: CULESCU MARIA

Banca ING Bucuresti - Suc. Colentina

CONT LEI-RON: RO36INGB0000999901105966
    CONT EURO: RO89INGB0000999901105982
    CONT USD: RO68INGB0000999901105972
    Swift: INGBROBU

sau sunand la unul din numerele de teledon, functionale numai in
    reteaua ROMTELECOM, in perioada 26.09.2008 - 25.10.2008:

0900 900 160…….10 EURO/APEL

0900 900 165…….. 5 EURO/APEL

Va multumim!"

Floricica Cu Vechime adelina75's Avatar
    Membru inregistrat la
    07.08.2008
    Postari in forum
    5.504
    Imi pare rau ca n-am scris pana acum aici. Doar asa ne dam seama cat suntem de norocosi. Sper din suflet sa se rezolve cazul Mariei! Doamne ajuta!

Floricica Cu Vechime adelina75's Avatar
    Membru inregistrat la
    07.08.2008
    Postari in forum
    5.504
    Cum este acum Maria? A strans banii necesari?

Floricica Nou Venita macovei anca's Avatar
    Membru inregistrat la
    20.08.2008
    Postari in forum
    127
    draga mea,sper din toata inima,sa te faci bine.,pentru tine , pentru copii tai ,pentru familia ta si pentru toata lumea. lupta,ca ai pentru ce!ma rog la dumnezeu ,sa aud vesti bune de la voi.

Floricica Cu Vechime ioanabalescu's Avatar
    Membru inregistrat la
    27.08.2007
    Postari in forum
    9.523
    buna dimineata
    as vrea si eu sa donez pentru MAry. Am sunat la numerele de teldon si nu mai sunt valabile
    nu se poate face ceva sa se prelungeasca valabilitatea numerelor?
    ce vesti aveti despre mary?

load
Sunt de acord

Acest site foloseste cookies, pentru a-ti oferi o experienta cat mai placuta pe site. Daca ai nevoie de multe detalii despre cum functioneaza acestea, citeste Politicii de Cookie | Setari