Ultimele discutii din forum
    Floricica Debutanta nicodimionelia's Avatar
    Membru inregistrat la
    28.02.2010
    Postari in forum
    614

va rog sa cititi

povestea unui sufletel care acum doua luni a venit pe aceeasta lume fara ca el sa existe pur si simplu acest copil nu exista deoarece nu are nici certificat de nastere a fost nascut acasa daca acea camaruta se poate numii casa.adus pe lume de un copil de numai 14 ani jumate.si nu au conditii cred ca nu stie ce este ala biberon orice pt ei conteza un lucrusor oricat de mic ar fii el.sper ca v-a impresionat asa cum si pe mine si am dat si eu ce am putut.are nevoie micutul si de hainute are nevoie de multe are niste hainute pe el mult prea mari si suflecate.trimit poze sau puteti vedea dvs.va multumim din suflet suntem de la autogara militari

Membru inregistrat la
    28.02.2010
    Postari in forum
    614
    acest mesaj l-am primit eu de la o mamica care o cunoaste pe acea mamica nevoiasa ea nu are decat 14 ani si are un bebe de 2 luni baietel. eu o sa ma duc maine sa ii vizitez ca stau in drumul taberei si am strans ceva hainute de la fetita mea care i-au ramas mici si o sa le duc si un carut care nu il mai folosesc .dar cel mai mult ma doare ca acel bebe nu are certificat de nastere si nu are vaccinurile facute.din cate am inteles stau cu chirie intr-o camaruta la autogara militari .tatal munceste si el pe unde poate dar am inteles ca nu nici ce manca dar bebe care il alapteaza la sa si saracutul nu se satura.offf mii se rupe inima saracul bebe . daca mai sunt mamici care vor sa il ajute va dau adresa celelalye mamici care sta chear langa ea si o mai ajuta cum poate se mai duce la ea sa il mai spele pe bebe .uitati adresa -scumpik_lumy4u@yahoo.com- o sa va zic mai multe maine dupa ce ma duc sa le duc cate ceva.

Floricica Debutanta andrei-babyfashion's Avatar
    Membru inregistrat la
    15.11.2009
    Postari in forum
    898
    De ce nu merge tatal sa declare nasterea..sa faca un certificat de nastere etc...

Membru inregistrat la
    15.11.2009
    Postari in forum
    898
    Declararea nasterii
    In primul rand trebuie facuta declararea nasterii care se face in maternitatea unde sa nascut copilul in termen de maxim de trei zile de la nastere, astfel obtinandu-se certificatul constatator al nasterii. Acest certificat constator al nasterii se elibereaza de la unitatea medicala unde copilul a fost nascut iar daca copilul sa nascut la domiciliu sau in alt parte decat o unitate spitaliceasca, de catre dispensarul medical teritorial. Certificatul medical constatator al nesterii este intocmit pe un formular tip, este absolut necesar sa aiba data de inregistrare cu data certa, stampila unitatii emitente si parafa medicului. Pentru eliberarea certificatului medical constatator al nasterii copilului sunt necesare actele urmatoare :
    - actul de identitate al mamei
    - certificatul de nastere al mamei
    - actul de identitate al tatalui (daca este cazul)
    - certificatul de nastere al tatalui (daca este cazul)
    - certificatul de casatorie al parintilor (daca este cazul).
    - hotărâre judecătoarească definitivă de divorț, certificat de deces (daca este cazul).

Membru inregistrat la
    15.11.2009
    Postari in forum
    898
    Inregistrarea copilului la primarie Oficiul de Stare Civila
    Inregistrarea copilului la Biroul de inregistrare a nasterilor din Oficiul de Stare Civila din cadrul primariei locale, se face in termenul legal de 14 zile de la nasterea copilului. Depunerea actelor si inregistrarea copilului se face la primaria din localitatea unde a avut loc nasterea. In caz de depasire a termenul legal de declarare a copilului de 14 zile, intarzierea este sanctionata cu o amenda, scutirea de la plata acestei amenzi se poate face doar in cazuri special de catre primar. Daca declararea nasterii se face la mai mult de 1 an de la nasterea copilului, pentru a se putea efectua inregistrarea este necesara o sentinta judecatoreasca.
    In practica pot exista urmatoarele cazuri :
    A. Mama casatorita
    Pentru obtinerea certificatului de nastere al copilului sunt necesare actele urmatoare:
    - actul de identitate ale mamei in original,
    - actul de identitate ale tatalui in original,
    - certificatul de nastere al mamei in original
    - certificatul de nastere al tatalui in original
    - certificatul de casatorie in original,
    - certificatul medical constatator al nasterii copilului.
    - dacă părinții au nume de familie diferite sau există neconcordanțe intre numele de pe certificatul medical si declarația verbală, se face o declaratie scrisa, semnata de ambii parinti, din care să rezulte clar numele de familie si prenumele copilului.
    B. Mama necasatorita si singura
    Pentru obtinerea certificatului de nastere al copilului sunt necesare actele urmatoare:
    - certificatul medical constatator al nasterii copilului
    - copilul va avea numele de familie al mamei.
    C. Mama este necasatorita si tatal vrea sa recunoasca copilul
    - certificatul medical constatator al nasterii copilului
    - o declaratie de recunoastere a paternitatii semnata in fata ofiterului de stare civila de ambii parinti.
    In situatia cand tatal copilului refuza sa isi recunoasca paternitatea si mama doreste sa declanseze un proces pentru stabilirea paternitatii, este necesar sa ia legatura cu un avocat, si demararea procedurilor se face pana cand copilul implineste varsta de un an.
    Daca copilul este inregistrat cu paternitate nerecunoscuta, iar tatal acestuia doreste sa isi recunoasca paternitatea, acest lucru se poate face pana cand copilul implineste varsta de un an, dupa ce copilul a implinit varsta de un an este necesara o hotarare judecatoreasca.
    Sunt necesare urmatoarele acte:
    - vechiul certificat de nastere al copilului
    - declaratia de recunoastere a paternitatii semnata de ambii parinti in prezenta ofiterului de stare civila (pe noul certificat de nastere al copilului, numele tatalui apare trecut in dreptul rubricii TATA, dar numele de familie al copilului ramane al mamei).
    Inregistrarea nasterii copilului in strainatate
    In cazul in care copilul este nascut in strainatate inregistrarea nasterii si intocmirea certificatului se poate face de catre misiunea diplomatica sau consulatul Romaniei din tara respective sau de autoritatile locale ale tari respective.
    In cazul in care intocmirea certificatului nu s-a facut de catre misiunea diplomatica sau consulatul Romaniei din tara respectiva, inregistrarea nasterii se face in tara, la autoritatea administratiei publice locale Biroul de Inregistrarea nasterilor din incinta Ofciul de stare civila ce apartine de Primaria locala de la domiciliul parintilor, dupa verificari, conform legislatiei aferente
    In cazul in care nasterea a fost inregistrata corect la autoritatile locale din tara respectiva, se aplica procedura transcrierii prevazuta pentru certificatele procurate din strainatate, dupa verificari, conform legislatiei aferente.
    Inregistrarea nasterii se poate face de catre orice persoana pe actului de identitate, dar ridicarea Certificatului de nastere se poate face doar de catre unul dintre parinti.

Membru inregistrat la
    28.02.2010
    Postari in forum
    614
    da asa este dar copilul este nascut acasa nu l-a vazut nici un doctor.

Floricica Senior molnarvanda's Avatar
    Membru inregistrat la
    16.11.2007
    Postari in forum
    4.299
    Poate ar fi bine sa mearga cu el la un spital sa il consulte si pe copil dar si pe mama.... mai ales ca a nascut acasa. Sa nu faca complicatii. Mai poate apela la ajutorul protectiei copilului sau alte ONG pentru a face actele. La noi in oras de exemplu stiu ca se fac "actiuni" de gasire al celor fara acte si se inocmesc gratuit pentru ei de catre evidenta populatiei.

Floricica Senior molnarvanda's Avatar
    Membru inregistrat la
    16.11.2007
    Postari in forum
    4.299
    Sa fie luat in evidenta copilul si la un medic de familie sa primeasca vaccin. Asta e gratuit pentru copii ( daca are statul vaccinuri)

Membru inregistrat la
    15.11.2009
    Postari in forum
    898
    Draga mea, mai jos ai un extras din lege ..sunt trecuti pasii ce trebuie urmati daca copilul nu este nascut la maternitate.Cine a asistat la nastere? A fost un medic acolo..? Cine poate confirma ca mama este ok si ca nu are cine stie ce infectii care-i pot fi fatale. Te rog sa discuti cu ei si sa-i indrumi spre spital , spre primarie si sa intre in legalitate.

Declararea nasterii
    In primul rand trebuie facuta declararea nasterii care se face in maternitatea unde sa nascut copilul in termen de maxim de trei zile de la nastere, astfel obtinandu-se certificatul constatator al nasterii. Acest certificat constator al nasterii se elibereaza de la unitatea medicala unde copilul a fost nascut iar daca copilul s-a nascut la domiciliu sau in alt parte decat o unitate spitaliceasca, de catre dispensarul medical teritorial. Certificatul medical constatator al nesterii este intocmit pe un formular tip, este absolut necesar sa aiba data de inregistrare cu data certa, stampila unitatii emitente si parafa medicului. Pentru eliberarea certificatului medical constatator al nasterii copilului sunt necesare actele urmatoare :
    - actul de identitate al mamei
    - certificatul de nastere al mamei
    - actul de identitate al tatalui (daca este cazul)
    - certificatul de nastere al tatalui (daca este cazul)
    - certificatul de casatorie al parintilor (daca este cazul).
    Modificata de andrei-babyfashion; 25.06.2010 la 13:32:00.

Floricica Nou Venita georgia4ugeo's Avatar
    Membru inregistrat la
    03.10.2009
    Postari in forum
    17
    buna ziua!as cum multi oameni mi-au ajutat cei 4 nepotei,asa doreste si cumnata mea sa ajute pe acesti copilasi.Sunt doi,nu unul,mama-e doar un copil si ea.Va rog sa scrieti adresa.Vrem sa le trimitem si noi un pachetel cu hainute si jucarii.Va multumim.

Membru inregistrat la
    28.02.2010
    Postari in forum
    614
    eu am fost si le-am dus un colet hainute si un carucior nu prea am vb cu mamica de 14 ani este foarte rusinoasa nu scoti un cuvant de la ea dar este o alta mamica care o mai ajuta se mai duce pe la ea sa manance sa spele bebelusul.si i-am expicat cum trebuie sa faca sa obtine certificat dar nu stiu daca a inteles este de la tara . v-as ruga care vreti sa ii trimiteti ceva lui bebe sa luati legatura cu mamica asta scumpik_lumy4u@yahoo.com ei nu au o adresa sigura stau intr-o camera .eu am fost ieri sa ieri si le-am dat coletul

load
Sunt de acord

Acest site foloseste cookies, pentru a-ti oferi o experienta cat mai placuta pe site. Daca ai nevoie de multe detalii despre cum functioneaza acestea, citeste Politicii de Cookie | Setari