Ultimele discutii din forum
    Floricica Nou Venita raluca teodoru's Avatar
    Membru inregistrat la
    03.04.2006
    Postari in forum
    51
    Buna ziua

Nu am mai intrat de mult pe forum, si asta din cauza ca incerc prin toate mijloacele sa imi ajut ingerasul.

Pentru cine nu stie, Mathias s-a nascut cu o malformatie congenitala numita ABS (sindrom brida amniotica). Adica nu are palma stanga. In timpul sarcinii, undeva intre 3 si 9 saptamani, s-au desprins niste fasii din placenta care i-au infasurat manuta si au impiedicat-o sa se dezvolte. La ecograf nu s-a vazut nimic, cu toate ca faceam in fiecare luna.

Am fost anul trecut la dl. dr. Burnei, de la Marie Curie, care l-a consultat si ne-a spus sa mai asteptam 1 an, copilul fiind prea mic pentru o interventie. Anul acesta am fost din nou si ne-a programat la operatie. In prima faza va avea nevoie de operatia de elongatie (alungire) a antebratului, stanga fiind cu 1,5 cm mai scurta decat dreapta. Asta necesita niste suruburi introduse in oase ca sa le forteze sa creasca. Va trebui sa stea cu suruburile acelea cateva luni. Apoi ii va reconstrui podul palmei si...cam atat, Mati neavand nici un os de care s-ar putea lega sa ii construiasca si degetele. Dupa aceste interventii (nu vor fi doar 2, i se vor face in trepte) . Apoi va avea nevoie de o proteza mioelectrica, care costa in jur de 25 000 euro (depinde de la caz la caz, se face prin comanda speciala).

Totul va costa in final in jur de 35-40 000 euro, bani pe care noi nu ii avem.

Am fost la Romantica Tv, la Supravietuitorii, dar sincer...fara nici un rezultat. Contul a ramas gol. Doar prietenii ce ne-au mai ajutat, dar tot este prea putin pentru cat avem noi nevoie.

Acum facem sedinte de kinetoterapie, deoarece muschiul trebuie sa fie pregatit pentru operatie.

Imi este foarte rusine ca trebuie sa apelez la oameni asa, dar as face orice sa imi ajut puiul sa fie normal.

Pentru cei care doresc sa ne ajute:

LEI: RO27RZBR 0000060010993305

EURO:RO48RZBR 0000060010993315

USD: RO18RZBR 0000060011161956

RAIFFEISEN BANK

Titular: Teodoru Raluca

Bacau

Tel: 0747 48 44 77

Va multumesc!

rodhos
    Guest
    Nu trebuie sa-ti fie rusine..mamele ar face orice ptr puisori lor!!Sa-ti dea Dumnezeu sanatate si putere multa......In asemenea situatii eu parca ma pierd...nu stiu ce cuvinte sa spun si cred ca sunt multi la fel!Sa nu-ti pierzi increderea...Andrei pare un baietel minunat..incet ,incet se va rezolva problema voastra!!

Membru inregistrat la
    03.04.2006
    Postari in forum
    51
    Rodhos, multumesc mult pentru incurajare! Sa-ti traiasca piticul si sa fie sanatos, ca tare e frumusel!

Floricica Cu Vechime adelina75's Avatar
    Membru inregistrat la
    07.08.2008
    Postari in forum
    5.504
    Raluca, aveti doi copii superbi. Sper din suflet sa se rezolve problema manutei. Ne rugam pentru voi si fruntea sus!

Moderator Floricica Veterana dami28elena11's Avatar
    Membru inregistrat la
    18.07.2006
    Postari in forum
    24.097
    raluca am scris 2 mesaje..si le stregeam..nu aveam cuvinte..
    Numai DD va poate ajuta sa depasiti aceste necazuri.
    ne rugam la Maica Domnului care este ajutatoarea copiilor sa ii dea sanatate iar voi sa zambiti din nou fericiti alaturi de copilas.

Floricica Senior myky22's Avatar
    Membru inregistrat la
    24.03.2008
    Postari in forum
    4.879
    stiu prin ce treci.........si bb meu sa nascut cu o malformatie dar printr-o singura operatie se rezolva.......si nu costa atatia bani
    numai o mama cu bb cu probleme stie ce e in sufletul tau.....dumnezeu sa fie alaturi de voi si sa va vegheze.....sper sa se stranga bani de care ai nevoie
    incearca te rog si la postul acasa tv........
    sunt6em alaturi de voi.pup

Membru inregistrat la
    03.04.2006
    Postari in forum
    51
    Buna ziua
    Miercuri am fost la Bucuresti, la Gala Unicef. Emisiunea va fi difuzata sambata, 20 decembrie, ora 19:30, pe Realitatea Tv.
    Vreau sa va spun ca Andreea Marin nu e deloc asa cum se spune...am rugat-o in timpul emisiunii, cat cantau niste copii (ea se asezase langa mine), sa ramana 2 minute dupa filmare. A zis ca da. Dupa ce s-a terminat, a venit ea la mine si mi-a spus sa o astept putin, sa isi dea jos microfonul si casca si vorbim. Dupa ce s-a terminat toata agitatia cu poze, interviuri...etc a venit la noi si am stat de vorba. I-am povestit de Mati, mi-a dat adresa ei personala de mail si mi-a zis sa ii scriu la inceputul lunii februarie (ca pana atunci nu e in tara) toata povestea. Ea o sa vada cam ce contracte va avea in 2009 si va incerca sa faca publica povestea. O sa ii dau tot atunci si adresa site-ului lui Mathias (acum e in constructie) si ea o va posta pe blogul ei si pe toate site-urile cu care colaboreaza. Si ea a zis sa incercam sa facem publica povestea, sa il vada pe Mati cat mai multi oameni cu bani. A zis ca si pe site-ul ei intra multi oameni, din diverse categorii sociale. Sa speram ca vom reusi sa facem ceva...

Floricica Cu Vechime fd_laura's Avatar
    Membru inregistrat la
    23.05.2008
    Postari in forum
    7.417
    draga mea....stiu ca orice as spune nu iti poate alina in nici un fel situatia...doar faptele te pot ajuta...

ma bucur ca andreea marin se va implica si de obicei in ce se implica ea am observat ca se termina cu bine..DD e mare si te va ajuta..sant sigura...noi santem alaturi de tine si de puiutul tau...

Floricica Cu Vechime adelina75's Avatar
    Membru inregistrat la
    07.08.2008
    Postari in forum
    5.504
    Raluca, ma bucur f mult ca ai reusit sa ajungi acolo. Doamne ajuta sa se realizeze!

Floricica Cu Vechime cristeepas's Avatar
    Membru inregistrat la
    01.11.2007
    Postari in forum
    6.010
    sa va ajute D-zeu sa strangeti banii necesari. cred ca dak ai reusit sa ajungi pana acolo si cazul vostru va fi mediatizat e un lucru MARE. ne rugam pt voi sa fie bine si o sa incercam din putinul pe care il avem sa va dam si voua ceva [imbratisarea]

Moderator Floricica Veterana dami28elena11's Avatar
    Membru inregistrat la
    18.07.2006
    Postari in forum
    24.097
    Doamne ajuta draga mea.
    sunt sigura ca anul 2009 va va aduce zambetul pe buze.

load
Sunt de acord

Acest site foloseste cookies, pentru a-ti oferi o experienta cat mai placuta pe site. Daca ai nevoie de multe detalii despre cum functioneaza acestea, citeste Politicii de Cookie | Setari