Buna ziua,

ma numesc sabina si am o fetita, alexia maria, nascuta pe 21 septembrie 2005, prin cezariana, pozitia fiind transversa. Nota la nastere 10 - 2950grame - 51cm. La nastere a fost diagnosticata cu displazie luxanta de sold. Am inceput sa facem kinetoterapie de la 2 luni de viata, purta 2 pampers. La un an cand sa o punem in picioruse am observat ca tine piciorusele "strambe" si in interior foarte mult. A trebuit sa ajungem la un neurolog si ne-a dat un diagnostic cumplit tripareza spastica (membrele inferioare si mana stanga). Atunci a inceput calvarul pentru noi! Am umblat in spitale doctori. . . Pe la 2 ani a facut luxatie de sold si ni s-a spus ca trebuie sa o operam. Inainte de a o opera, facea o febra zi si noapte dupa nurofen, paracetamol. Ne-am internat la victor babes unde am stat 3 saptamani, pentru investigatii amanuntie. A racit in spital si i s-a prescris un antibiotic intravenos azitromicina de la care a facut un soc anafilactic. A fost cumplit. . . Am crezut ca o pierd atunci! I s-au invinetit buzele si a inceput sa dea ochii peste cap. M-a intarit dumnezeu cum ma intareste de fiecare data si am luat-o in brate cu tot cu perfuzie si am iesit pe hol urland cat ma tineau plamanii. . . Au pus-o la oxigen si peste noapte si-a revenit. Mi-a fost foarte teama deoarece prima data medicii au crezut ca este o cunvulsie iar alexia nu are voie sa faca convulsii. Febra pentru care ne internasem pana la urma nu s-a gasit o explicatie , toate analizele fiind bune. Am fost la neurolog si ni s-a spus ca este o febra centrala si va trece cu timpul. . . . (aceasta febra facand-o numai vara de la caldura). Am incercat in toamna si a inceput sa faca infectii urinare repetate. . . Medicii care trebuiau sa o opereze deja ne stiau. . Si ne spuneau sa mergem noi cand este bine sa nu ne mai programam

in sfarsit in 25 noiembrie 2009 am reusit prima operatie pe (tenotomie de aductori) inghinal 2 incizii micute. A stat in ghips cu bara intre picioare 1 luna. In ianuarie 2010 am reusit sa facem urmatoarele operatii: una la sold si 2 la picioare jos la tendoane; inca este in ghips de la sold in jos si sta numai culcata. Este o fetita extrem de curajoasa, nu plange de durere deloc, se joaca, este normala. . . Nu ma asteptam sa fie asa cuminte. . . Am fost la control pe 3 februarie si urmatoare internare pentru operatie va fii pe 22 februarie. Am mare nevoie de ajutorul vostru. . Oricat de putin ar fii, alexia va avea nevoie de recuperari foarte multe si nu mai am cum sa ma descurc. Pana acum mi-a fost rusine nu am indraznit dar pana la urma cel mai important este ca alexia sa mearga, pentru asta am nevoie de voi. . . Chiar si 1 leu este bine venit. Am sa incerc sa ma inscriu si la o fundatie sa pot primi cei 2 % dar este foarte greu sa te inscrii am fost de vreo 2-3 ori cu alexia la o fundatie (nu vreau sa dau numele) si mi-a spus ca nu are nimic. . Este un platfus. . . . Dar copilul meu nu merge! . . . Momentan ni s-a recomandat de catre neurolog sa mergem la o clinica particulara in bucuresti sa facem macar 2-3 sedinte pe saptamana de kitoterapie ,sedinta fiind de 150 lei,si ne va da si o lista cu anumite sanatorii din tara , dupa ce vom termina cu operatiile. Va multumesc din suflet! Cei care doresc sã o ajute pe alexia sa mearga , o pot face printr-o donatie Ón contul deschis la banca ing

ro48ingb0000999901741488(ron)- ing bank

pintea sabina

http://alexiamariapintea. Blogspot. Com/