Ultimele discutii din forum
    Floricica Nou Venita dyana.M's Avatar
    Membru inregistrat la
    16.10.2011
    Postari in forum
    155

Nefericire Sarbatori in lacrimi pentru un copil special

Nici nu stiu cum sa incep . Sunt disperata iar sarbatorile mi le-am petrecut plangand . Cu ochii in lacrimi va scriu supararea mea . Copilul meu , Marius Gabriel , in varsta de 4 ani , sufera de paralizie cerebrala , tetrapareza spastica , intoleranta la gluten , sindrom de malabsorbtie si reflux gastroesofagian .
    De felul meu sunt o fire optimista dar sarbatoarea Craciunului si Mos Craciun ne-a adus numai vesti rele . Si cum un necaz nu vine niciodata singur la noi au venit toate odata . Sotului meu i-au micsorat salariul , adica a ramas cu bani ca sa platim ratele la banca , credit pe care l-am facut pentru a plati tratamentele lui Marius Gabriel . Cu o suma de 450 RON trebuie sa ne descurcam in fiecare luna . Asta inseamna sa platim gimnastica , mancarea fara gluten care costa enorm plus cheltuielile necesare de zi cu zi . Si ca totul sa fie cat mai rau trebuie sa o intretin si pe mama mea in a carui casa locuim si care a lucrat o viata in confectii si pentru ca nu are vederea buna nu o mai primeste nimeni la munca .
    Mama ne ajuta prin faptul ca mai merge la bunica la tara si ne mai aduce de acolo faina , oua sau din cand in cand cate o gaina .
    La gimnastica atat de necesara cred ca vom renunta ca nu avem alta solutie . Va cer disperata ajutorul pentru ca nu stiu unde am sa ajung pentru a reusi sa ii vad zambetul printului meu . Puteti urmari cazul nostru pe blogul creat pentru Marius Micul print sau pe pagina de facebook Pentru Marius Micul Print

Floricica Veterana helleborerose's Avatar
    Membru inregistrat la
    19.04.2008
    Postari in forum
    10.698
    Diana, imi pare tare rau. Multa sanatate puiului tau! Ar fi mai multe modalitati de a te ajuta- intai poate stie cineva niste asociatii pentru copii cu probleme, cu personal calificat, unde sa poti sa te duci cu micutul tau pentru tratament. Apoi ai putea deschide un cont in banca unde sa strangem niste bani, fiecare cu cat poate, dar asta nu cred ca e o solutie pe termen lung, ci doar peste a te ajuta sa treci peste o perioada mai neagra, temporar. Trebuie sa-ti faci un plan de bataie sa vezi ce se poate face, concret si realist. Poate iti mai pot trimite fetele cu copii baieti haine, jucarii etc.

Membru inregistrat la
    16.10.2011
    Postari in forum
    155
    Fiind din Vaslui am cautat niste centre de recuperare din moldova pentru a nu mai pleca la 1mai , Oradea , unde erau niste conditii de nedescris . Acum au mai reparat pe unde era mai grav . Acum facem in oras dar doar cate jumatate de ora de 2 ori pe saptamana, ceea ce e ingrozitor de putin pentru ce ii trebuie lui . Imi doresc din tot sufletul sa reusesc sa ii cumpar un dispozitiv de sustinerea capului care l-ar ajuta foarte mult , doar ca acest produs costa vreo 300 euro cu tot cu transport . Detalii despre rpodus aici : Headpod | Patented system of Dynamic Head Support for people with loss of head control. Cand am pus subiectul nu mi-am dat seama ca nu am pus date de contact
    dianamitru@yahoo.com
    CONT LEI : RO65 RNCB 0762 1224 7571 0001
    CONT EURO: RO38 RNCB O762 1224 7571 0002
    BENEFICIAR : MITRU MARIUS GABRIEL
    Sunt conturi umanitare , adica nu ar trebui sa ia comision la depunere sau la retragere doar ca depinde de banca . Am intalnit persoane care li s-a cerut comision dar cand li s-a spus ca de ce , doar este cont umanitar si-au dat seama de greseala .
    Daca sunt mamici din moldova care stiu centre de recuperare sau magazine unde gasesc produse fara gluten la preturi mai mici as fi foarte recunoscatoare . Un pachet de biscuiti fara gluten costa peste 10 lei .

Membru inregistrat la
    16.10.2011
    Postari in forum
    155
    Ca sa incepem bine anul Marius a facut si invectie urinara , stomatita aftoasa si rosu in gat

Moderator Floricica Veterana dami28elena11's Avatar
    Membru inregistrat la
    18.07.2006
    Postari in forum
    24.097
    Multa sanatate va doresc. Eu va pot ajuta daca doriti ( si aveti de unde) sa adunati formulare cu 2 %, le pot depune la asociatia mea care o am pentru fetita mea si banutii ( vom avea o evidenta clara a formularelor depuse) care va apartin ii veti primi in momentul in care se vor vira de catre stat.Stiu ca este putin dar cu atat va pot ajuta.Multa putere va doresc.

Membru inregistrat la
    16.10.2011
    Postari in forum
    155
    Multumim mult dami28elena11, avem o asociatie in Vaslui care a zis ca ne ajuta cu aceste formulare . Problema este ca aici lumea este foarte reticenta si multi din cunostintele noastre le-au dat la scoli sau gradinite .

Floricica Veterana helleborerose's Avatar
    Membru inregistrat la
    19.04.2008
    Postari in forum
    10.698
    Eu am dat acel formular unui copil bolnav de autism, cere si tu cunoscutilor, familie, prieteni, cei care lucreaza undeva.

Membru inregistrat la
    16.10.2011
    Postari in forum
    155
    Mi-au explicat cei de la asociatie ce trebuie sa fac . Din ce am inteles acesti bani ii primesc abia anul viitor , asa ca acum suntem in impas cu ce vom face in viitorul apropiat . Stresul in care traiesc acum parca ma omoara cate un pic , am inceput sa uit , sa nu mai am chef de nimic . Si cand il mai aud si pe Marius plangand si nu stiu de ce parca imi vine sa intru in pamant sa nu mai stiu nimic . Simt ca nu mai pot , parca sunt prea multe iar eu nu stiu de unde sa incep si unde sa termin .

Floricica Cu Vechime Astrid22's Avatar
    Membru inregistrat la
    08.08.2013
    Postari in forum
    5.153
    Dyana, imi pare sincer rau pentru ce ti se intampla, am sa te port in rugaciunile mele si pe cel mic la fel.... incearca la magazinele DM sa cauti faina fara gluten iar pentru reducerea costurilor poti sa ii pregatesti tu biscuitii, pastele, painica... la Lidl ar trebui sa existe de asemenea produse fara gluten la preturi bune. Mai este un magazin Diafitt in Oradea care pot livra pe baza de comanda.

Eventual poti incerca sa iei legatura cu asociatia Integra, stiu ca ei colaboreaza cu medici si asociatii din Germania...

Iti doresc multa putere si incredere in Dumnezeu!

Membru inregistrat la
    16.10.2011
    Postari in forum
    155
    Multumim Astrid22 pentru gandurile bune . Ce sunt magazinele DM ? In Vaslui nu cred ca exista iar Lidl -ul de aici nu are asa ceva , ma refer la produse fara gluten . Eu mai cumpar paine de la Carrefour iar recent am primit faina de la dr. Schar de la cineva si e foarte buna pentru biscuiti si paine . Cred ca Dumnezeu nu vrea sa ma lase sa cedez asa ca imi trimite oameni ca voi sa ma incurajeze si sa ma invete ce sa fac . Multumesc din suflet ca sunteti alaturi de mine .

Floricica Cu Vechime Astrid22's Avatar
    Membru inregistrat la
    08.08.2013
    Postari in forum
    5.153
    Intr-adevar cel mai apropiat magazin DM il ai in Focsani.
    As vrea sa te rog daca poti sa lasi o adresa, ori aici ori pe privat

Ma rog la Doamne Doamne sa iti dea putere si tarie sa razbati prin toate greutatile!

load
Sunt de acord

Acest site foloseste cookies, pentru a-ti oferi o experienta cat mai placuta pe site. Daca ai nevoie de multe detalii despre cum functioneaza acestea, citeste Politicii de Cookie | Setari