Ultimele discutii din forum
    Floricica Nou Venita mihaono's Avatar
    Membru inregistrat la
    03.04.2012
    Postari in forum
    136

Senzatie de lipsa de aer in sarcina

Buna seara mamici.Am nevoie de ajutorul vostru,Am ramas insarcinata,de abia am descoperit de cateva zile printr-un test de sarcina care a iesit pozitiv, dar am o problema.In toamna anului trecut din cauza unro probleme de sanatate ale sotului am facut o cadere de calciu insotita de atacuri de panica o perioada pe care le-am tratat mergand la psihiatru si prin autocontrol.Dar in urma acestei situatii am ramas cu o senzatie ca nu reusesc sa imi oxigenez cum trebuie plamanii,casc de vreo cateva ori pana simt ca a intrat aerul adanc.Am facut analize,se pare ca totul e ok, e doar pe sistem nervos, cand sunt stresata sau ma enervez.Oare acest lucru poate afecta cumva sarcina?Eu imi controlez aceste stari care trec de la sine.

Floricica Avansata luss's Avatar
    Membru inregistrat la
    31.10.2012
    Postari in forum
    1.704
    Mihaono, in primul rand, felicitari pentru sarcina.Eu cred ca poti sa stai linistita, nu afecteaza sarcina....daca poti sa-ti controlezi starile este si mai bine. Din pacate senzatia de sufoacare poate aparea spre finalul sarcinii din cauza pozitionarii fatului sau a lipsei de fier, dar pana acolo mai este.

Sanatate multa si sarcina usoara!

Floricica Nou Venita rsnejok's Avatar
    Membru inregistrat la
    31.01.2013
    Postari in forum
    53
    Citat Postat de mihaono Vezi mesajul
    Buna seara mamici.Am nevoie de ajutorul vostru,Am ramas insarcinata,de abia am descoperit de cateva zile printr-un test de sarcina care a iesit pozitiv, dar am o problema.In toamna anului trecut din cauza unro probleme de sanatate ale sotului am facut o cadere de calciu insotita de atacuri de panica o perioada pe care le-am tratat mergand la psihiatru si prin autocontrol.Dar in urma acestei situatii am ramas cu o senzatie ca nu reusesc sa imi oxigenez cum trebuie plamanii,casc de vreo cateva ori pana simt ca a intrat aerul adanc.Am facut analize,se pare ca totul e ok, e doar pe sistem nervos, cand sunt stresata sau ma enervez.Oare acest lucru poate afecta cumva sarcina?Eu imi controlez aceste stari care trec de la sine.
    Bună mihaono! M-am confruntat și eu cu problema dată! Asta se numește disfuncție neuro-vegetativa! Am făcut și eu un tratament dar fără succes, m-a ajutat doar autocontrolul în timpul atacurilor de panică. Am suferit de atacuri de panica timp de 8 luni, zi de zi aveam stări de rău și mă sufocam, dar am trecut cu bine peste asta citind multe cărți privind aceasta "boala sufleteasca" și sa știi ca m-a ajutat foarte mult. Am început sa înțeleg cum se manifesta aceasta disfuncție și pur și simplu încercam s-o "evit".... ție curaj și sarcina ușoară!

load
Sunt de acord

Acest site foloseste cookies, pentru a-ti oferi o experienta cat mai placuta pe site. Daca ai nevoie de multe detalii despre cum functioneaza acestea, citeste Politicii de Cookie | Setari