Ultimele discutii din forum
    Floricica Nou Venita mihaono's Avatar
    Membru inregistrat la
    03.04.2012
    Postari in forum
    136

Semne displazie de sold la bebe

Mamici sunt un pic ingrijorata.Intr-o zi jucandu-ma cu baietelul meu de 2 luni jumatate am observat ca are pliurile inegale,adica are 3 pe fiecare piciorus numai ca diferite ca marime.Imediat m-am dus la pediatra lui care a zis ca nu e nici un fel de problema,ca are picioarele egale ca si lungime si ca sa stau linistita sa ma duc sa fac o ecografie de sold dar ca ea nu vede nici o problema.Pana saptamana viitoare cand am programarea simt ca o iau razna de ingrijorare.Mi-e frica sa nu fie displazie.Voi care ati mai trecut prin asa ceva ce semne ati mai avut sau cum ati descoperit asa ceva?

lna
    lna este offline.
    Floricica Novice lna's Avatar
    Membru inregistrat la
    17.03.2011
    Postari in forum
    561
    Buna Miha,
    Fetita mea la 3 luni avea la fel pliuri inegale, numai ca la o prima examinare si un piciorus era mai scurt ca celalalt. Intinse bine vine erau egale. Am fost la Marie Curie si am facut ecografie de sold, care a iesit neconcludenta, tinand cont ca fetita mea s-a nascut prematur. D-na doctor mi-a recomandat sa ii dau 2 chilotei si sa o tin tot timpul cu piciorusele desfacute, iar in cateva luni pliurile au ajuns sa fie egale. La 5 luni am mers iarasi pt o radiografie de sold si totul a fost perfect.
    Daca picioarele sunt egale, pliurile inegale nu sunt simptom sigur de displazie de sold. Pt linistea ta il poti tine pe micut cu piciorusele desfacute si indoite la 45 grade tot timpul, ca si cum l-ai purta in portbebe cu fata la tine.
    Sper ca te-am lamurit cat de cat
    Multa sanatate!

Floricica Novice supermami's Avatar
    Membru inregistrat la
    08.02.2007
    Postari in forum
    398
    Pliurile inegale nu sunt neaprat semnele displaziei de sold..Nici fetita mea nu are pliurile egale, si e perfect sanatoasa.Nu cred ca ai de ce sa te ingrijorezi:)

load
Sunt de acord

Acest site foloseste cookies, pentru a-ti oferi o experienta cat mai placuta pe site. Daca ai nevoie de multe detalii despre cum functioneaza acestea, citeste Politicii de Cookie | Setari