Ultimele discutii din forum
    Floricica Nou Venita ramona.ramo15's Avatar
    Membru inregistrat la
    14.11.2012
    Postari in forum
    1

Sarcina extrauterina

Buna ziua , am si eu o intrebare ca sunt noua aici.Am avut ciclul pe 21 .oct.pe 30 am avut contact neprotejat si luna aceasta m am confruntat cu dureri de burta intepaturi in ambele parti , si de cate ori merg la toaleta , vad ca am o scurgere maronie , vreau sa spun ca scurgerea asta maronie a inceput de pe 20 nov , dimineta.Am facut test de urina ptr sarcina la spital si a iesit negativ ca e prea devreme .Acm am dureri suportabile de pelvis si la spate dar nu mereu daca merg s au stau la pat nu am .Scurgerile maro le am doar dupa ce urinez.Va rog ajutati ma cu un raspuns , pot avea extrauterina??Sunt speriata si doctorul m a programat deabea pe 1 dec.Vreau sa merg la urgenta sunt foarte speriata 😢😢😢😢Am un baietel de 2 anisori jumatate care a fost nascut prin cezariana.Este normal la inceput de sarcina sa ai dureri si pete maronii?Vreau sa spun ca si cu baiatul am avut la 8-10-13.saptamani dar sarcina n a fost in pericol.Va multumesc si va rog sa ma ajutati cu un raspuns

Floricica Avansata GeorgianaR's Avatar
    Membru inregistrat la
    25.03.2013
    Postari in forum
    1.999
    Buna! Cel mai indicat ar fi sa faci analiza de sange betaHCG, pentru a afla daca esti insarcinata. Aceasta se repeta peste doua zile, daca rezultatul este pozitiv, pentru a vedea cum evolueaza sarcina. Se mai intampla ca la inceputul sarcinii sa ai pete maronii si dureri, dar trebuie actionat impotriva lor, cu No-spa si tratament pentru sustinerea sarcinii, care ar trebui sa stopeze petele.

Floricica Avansata luss's Avatar
    Membru inregistrat la
    31.10.2012
    Postari in forum
    1.704
    Buna, Ramona!
    De ce te gandesti la sarcina extrauterina?
    Sa le luam pe rand:
    Ai avut contact in z9. Cand ai ovulat? EU zic ca Mai mult de 4 zile spermatozoizii nu rezista. Asta e parerea mea. In functie de durata ciclului z9-z10 poate fi considerata in afara perioadei fertile. Este f important Sa stii cand ai ovulat.

durerile si scurgerile nu sunt de la menstruatie?

cand trebuia sa-ti vina menstruatia? La obintarziere de 2-3 zile trebuia Sa se pozitiveze testul.

Georgiana are dreptate un betahcg ar lamuri int-o prima faza lucrurile. Adica ai sti daca esti sau nu insarcinata. Eu am avut sarcina extrauterina si mi-a iesit testul pozitiv in z28....destul de slaba era linia, dar era clar pozitiv. Sigur, sarcinile extrauterine sunt imprevizibile, dar eu zic ca nu esti insarcinata.

Daca reusesti Sa faci betahcg SI iese pozitiv, Mai trebuie facut unul la 48de ore. In momentul de Fata este greu de vazut la eco carcina extrauterina. Poate doar Sa se vaca sange in cavitatea abdominala, Dar tot nu e sigur. Unul din instrumentele de diagnosticare a SEU este beta in dinamica la 48 de h
    Modificata de luss; 21.11.2015 la 21:46:53.

load
Sunt de acord

Acest site foloseste cookies, pentru a-ti oferi o experienta cat mai placuta pe site. Daca ai nevoie de multe detalii despre cum functioneaza acestea, citeste Politicii de Cookie | Setari