Ultimele discutii din forum
    Floricica Nou Venita merryrotaru's Avatar
    Membru inregistrat la
    23.07.2014
    Postari in forum
    14

Risc crescut de sindrom Down

Analizele de la dublu test mi-au aratat ca am un risc crescut de trisomnia 21....1:50
    Daca mai a trecut cineva prin ceva de genul ...astept pareri in legatura cu amniocenteza ...doctorul o recomanda ,dar sunt si riscuri...si mi-e teama... Multumesc mult!!!

Membru inregistrat la
    23.07.2014
    Postari in forum
    14
    ok multumesc mult!!! sper sa fie bine si la mine!!

Floricica Avansata luss's Avatar
    Membru inregistrat la
    31.10.2012
    Postari in forum
    1.704
    SI EU zic ca se recomanda amniocenteza. Vorbeste cat Mai repede cu medicul Sa o poti face in termen.
    numai bine!

Membru inregistrat la
    23.07.2014
    Postari in forum
    14
    Am vorbit deja ....Saptamana viitoare trebuie sa o fac....cred ca e cea mai sigura sa stiu macar despre ce e vorba!!

Floricica Debutanta claudia1401's Avatar
    Membru inregistrat la
    08.01.2014
    Postari in forum
    967
    Da, daca iese rau dublu se recomanda amnio... dar nu trebuie sa te darame, amniocenteza este facuta suficient de des sa nu fie riscuri majore. Este o analiza invaziva intr-Adevar, dar e sigura aproape 100%.Eu sunt din Cluj si am facut, daca vrei iti dau info pe privat :) mult succes!

Membru inregistrat la
    23.07.2014
    Postari in forum
    14
    Multumesc mult de incurajari acum incerc sa fiu optimista....dar nu stiu cat de mult reusesc...orice experienta in plus pentru mine conteaza ff mult ...asa ca daca poti detalia.....sunt informatii binevenite....

Floricica Avansata GeorgianaR's Avatar
    Membru inregistrat la
    25.03.2013
    Postari in forum
    1.999
    Ce varsta ai?Ai antecedente in familie de boli de genul?E posibil sa iasa risc crescut datorita statisticilor, in cazul in care ai peste 30 ani, fumezi, sau daca sunt in familia voastra cazuri, dar nu inseamna ca, copilul va avea problema asta.Aceste teste nu sunt precise, de aceea se recomanda amniocenteza.Sa speram ca rezultatul va fi bun!Doamne ajuta!

Membru inregistrat la
    23.07.2014
    Postari in forum
    14
    Nu am nici un caz in familie...am 25 de ani, nu fumez mai am o fetita de 1 an si 10 luni ....perfect sanatoasa ...eu sper sa fie bine...o sa fac si amniocenteza...multumesc frumos..Doamne ajuta!!!!

Floricica Avansata cryssa's Avatar
    Membru inregistrat la
    26.10.2006
    Postari in forum
    1.860
    1/50 este ok daca ai peste 30 de ani stai linistita si nu te mai stresa inutil plus ca s-ar vedea ecografic modificari ...sarcina usoara

Floricica Novice qwer1's Avatar
    Membru inregistrat la
    21.12.2009
    Postari in forum
    597
    Mergi si fa amniocenteza dar incearca sa te linistesti..gandeste-te ca in cazul tau, din 50 de copii, doar unul are sindrom down, deci e posibil sa nu fie nimic. Am auzit si eu de multe ori erori in ceea ce priveste dublu si triplu test. La ecografie e totul ok? pt a se calcula sansele acestea se ia in considerare si ecografia, se observa osul nazal, translucenta nucala, eventuale defecte ale inimii. Multa sanatate!

Membru inregistrat la
    23.07.2014
    Postari in forum
    14
    am facut amniocenteza ieri.... acum astept rezultatul...la eco totul pare a fi ok...dar acum sa vedem ..noi speram ca totul va fi bine...multumesc de incurajari!!!

load
Sunt de acord

Acest site foloseste cookies, pentru a-ti oferi o experienta cat mai placuta pe site. Daca ai nevoie de multe detalii despre cum functioneaza acestea, citeste Politicii de Cookie | Setari