Ultimele discutii din forum
    Floricica Avansata luss's Avatar
    Membru inregistrat la
    31.10.2012
    Postari in forum
    1.704

Furia laptelui

Buna ziua, mamici.
    Daca sunt printre voi fete care au suferit furia laptelui, va rog scrieti-mi care sunt simptomele.
    De doua zile fac febra, am simptome ca de grips si frisoane. Am observat ca simptomele se agraveaza in momentul in care alaptez sau scot laptele cu pompa.

Va multumesc.
    Modificata de luss; 21.02.2015 la 16:41:58.

Floricica Nou Venita roxyb's Avatar
    Membru inregistrat la
    05.04.2013
    Postari in forum
    64
    Buna!in primul rand multe binecuvantari pentru puiutul de om.in al doilea rand,felicitari ca alaptezi!eu iti spun cum a fost lamine:sanii se intareau,curgeau,erau grei si foarte calzi.se poate manifesta si cu frisoane sau febra(ceea ce e neplacut/eu nu am avut),dar va trece.in aproximativ 2sapt(poate mai putin) cantitaea de lapte se va regla dupa cerintele bebelusilui.daca te dor si ii simti fierbinti poti pune pe ei comprese reci sau calde ca sa te simti mai usurata.furia laptelui apare doar la primul copil din cauza canalelor ce trebuiesc desfundate.cam atat poti face.cu rabdare treci de toate!multe sanatate !

Floricica Novice supermami's Avatar
    Membru inregistrat la
    08.02.2007
    Postari in forum
    398
    Furia laptelui se imblanzeste punand copilul des la san, pentru evacuarea eficienta a laptelui. Pe sani se pot pune comprese cu apa calda inainte de a da sa suga bebelusului, pentru a ajuta lapticul sa iasa mai repede, si intre supturi sunt recomandata comprese cu apa calda pentru calmare si decongestionare.

Membru inregistrat la
    31.10.2012
    Postari in forum
    1.704
    Buna ziua!
    Multumesc pentru raspunsuri. M-am lamurit cu simptomele. Febra, frisoanele si senzatia de durere in gat erau simptomele furiei laptelui. Din pacate a trebuit sa iau antibiotice. Acum sunt mai bine, dat, din pacate, a scazut si cantitatea de laptic. Mentionez ca pe perioafa furiei mi s-a recomandat sa reduc la maxim cantitatea de lichide si de mancare....Sper sa ne revenim.

Sanatate multa!
    Modificata de luss; 25.02.2015 la 10:43:06.

Floricica Novice supermami's Avatar
    Membru inregistrat la
    08.02.2007
    Postari in forum
    398
    Nu-ti face probleme, cantitatea de lapte se va regla de la sine, daca pui copilul des la san, consumi multe lichide si te odihnesti!
    Sanatate multa:)

Citat Postat de luss Vezi mesajul
    Buna ziua!
    Multumesc pentru raspunsuri. M-am lamurit cu simptomele. Febra, frisoanele si senzatia de durere in gat erau simptomele furiei laptelui. Din pacate a trebuit sa iau antibiotice. Acum sunt mai bine, dat, din pacate, a scazut si cantitatea de laptic. Mentionez ca pe perioafa furiei mi s-a recomandat sa reduc la maxim cantitatea de lichide si de mancare....Sper sa ne revenim.

Sanatate multa!

Floricica Avansata cojocari ruxandra's Avatar
    Membru inregistrat la
    13.05.2009
    Postari in forum
    1.320
    Luss de mult incerc sati scriu si eu am avut furia laptelui cu ambii copilasi ,celeu am pus comprese cu apa rece constant si intre alaptari goleam sanii pentru ca bebe nu facea fata si se ineca,din pacate eu am fost nevoita sa renunt la alaptat din motive de sanatate la 2 luni,eu asa am trecut peste furia laptele cu timpul cantitatea de lapte se va regla in functie de necesitatea lui bebe,multa sanatate si felicitari pentru bebe sa va traiasca si sa va aduca numai bucuriii!

Membru inregistrat la
    31.10.2012
    Postari in forum
    1.704
    Multumesc Ruxandra. Acum reusesc sa golesc tot. Am avut noroc de oameni minunati in jurul meu. Am pus comprese calde inainte de alaptat sau muls si comprese reci dupa. Bineinteles ca a ajutat si antibioticul la disparitia intariturilor si scaderea febrei. A trebuit sa iau antitermice vreo 3-4 zile.
    Modificata de luss; 26.02.2015 la 08:32:15.

Floricica Avansata cojocari ruxandra's Avatar
    Membru inregistrat la
    13.05.2009
    Postari in forum
    1.320
    Si eu am luat antitermice si antibiotic cu primul bebelus,cu al doilea doar o fiola de algocalmin.Felicitari ca alaptezi,e foarte greu sa alaptezi pentru ca trebuie sa fii suta la suta dedicata lui bebe,ceea ce multe femei nu reusesc sa gaseasca puterea necesara,ma bucur din suflet ca ai scapat cu bine.

load
Sunt de acord

Acest site foloseste cookies, pentru a-ti oferi o experienta cat mai placuta pe site. Daca ai nevoie de multe detalii despre cum functioneaza acestea, citeste Politicii de Cookie | Setari