Am o fetita de 4 ani si 3 luni.... Ideea este ca ea a inceput startul graiului prea devreme... pare imposibil dar la 4 luni a zis mama si la 6 luni tata.... La varsta de 1 an a inceput sa formeze cuvinte cu denumirile animalelor, steaua, luna, soare, ura etc.... La 1 an si jumatate a cazut... s-a lovit putin la cap... a avut si insolatie... si nu a mai vorbit nimic... Iam facut toate analizile si erau bune. La 3 ani si 8 luni aceleasi analize leam dus la un doctor privat care ne-a dat cea mai corecta diagnoza... .COMOTIE CEREBRALA ACUTA! Astfel la varsta de 3 ani si 8 luni nu a zis nici macar tata.... Forma cuvinte cu consoanele m si n si nici acelea nu le combina corect. Inainte de sarbatoarea Pastelui anul curent mam pus pe capul fetitei. Iam cumparat 3 abecedare si invatzam toata ziua. La momentul de fatza se vad progrese foarte mari... Zice TATA, isi zice corect numele ALINA, si mai zice AM PATU ANI, masa, casa, scaun, gaina, gasca, motan si multe alte cuvinte zice CORECT... Toata ziua citim cate o poezie de 4 randuri.... pe silabe... Este corecta o astfel de fortzare pentru ea? Cat ar trebui sa duca ora de logopedie la domiciliu??? Apropo :) Acum si scrie multe litere :) Fortzarea literelor este in scopul imbunatatirii limbajului si in decurs de o luna progresele sunt enorme... Logopedul nu lucreaza cu FATA!!! SImplu NU VREA SA SE OCUPE... aSA ca mam angajat sa fiu logopeda fetitei mele :-? Este corecta o astfel de abordare? Ori este greu pentru copiii de asa varste?