Ultimele discutii din forum
    Floricica Nou Venita Andreea188's Avatar
    Membru inregistrat la
    22.07.2016
    Postari in forum
    1

Avort sau nu?

Buna ziua! Eu si sotul meu ne dorim foarte mult un copil, ne-am casatorit in urma cu 1 luna si jumatate . Pe 16 iunie am avut ultima menstruatia, pe 18 iulie, dupa o intarziere de aprox 5 zile, am facut testul de sarcina care a iesit pozitiv.. tin sa precizez ca aveam simptome de sarcina, mi s-au umflat sanii, greturi in timpul zilei si dimineata, oboseala. Din pacate, de la extaz am ajuns la agonie intrucat pe 19 iulie seara am vazut cateva picaturi maronii... care au inceput sa se accentueze in jur de ora 21. Ne-am dus la urgenta, mi s-a facut ecografie intravaginala, mi-a zis ca se vede endometrul ingrosat insa nu se poate stabili inca daca este o sarcina deoarece nu se vedea embrionul.. spunandu-i ca mi-a iesit testul pozitiv, mi-a dat tratament de mentinere sarcina, arefam_no spa, si mi-a facut si ceva injectabil. M-a pus sa fac test beta hcg si sa il repet la 48 de ore. Testul a iesit 26,47. A2-a zi au inceput sangerarile putin mai abundente, dar nu exagerat.. nici macar ca la o menstruatie.. m-am dus la medicul meu (nu cel de la urgenta) si mi-a zis ca este f probabil sa se opreasca din evolutie deoarece se vad contracturi pe uter.. si ca daca a inceput asa sarcina, nu ar fi o sarcina buna... Si ca testul beta hcg e mic. A2-a zi dimineata (21 iulie) mi-a fost foarte rau, aveam stare de greata si probleme la stomac, ne-am dus de urgenta la spital (de stat, de data asta). Acolo iar mi-a facut ecografie medicul de garda, posibil rezident, mi-a zis ca trebuie sa imi faca chiuretaj deoarece am materie in uter.. Mi-au facut internare, ulterior am refuzat-o,, l-am sunat pe medicul meu si i-am zis ce vor sa imi faca in sptail, si s-a opus chiuretajului, mi-a zis ca ce a vazut el nu necesita asta, pur si simplu se va duce cu menstruatia, ca este aberant. Apoi a vorbit cu alt doctor din spital, mi-a facut si acela ecografie, m-a palpat in interior, a fost ceva f dureros,, mi-a zis ca nu trebuie sa fac chiuretaj si mi-a dat timp de 5 zile arthrotec si ergometrina., apoi mi-a zis sa repet totusi beta hcg-ul la 48 de ore.. am fost aseara sa il fac, si astept rezultatul.. timp in care am intrerupt tratamentul recomandat, mi-e teama s anu fie bebe acolo si eu sa il distrug. Nu stiu ce sa fac, nu imi vine sa cred ce se intampla.. NU inteleg de ce mi-au dat medicamente de declansare avort daca el deja s-a produs, asa cum spun?? S-au mai pomenit sarcini cu sangerari in primul trimestru. M-au vazut 4 doctori diferiti si sunt tot in ceata, nu inteleg nimic, imi vine sa plang incontinuu. Stiu ca am scris mult, dar ma gandesc ca poate cineva s-a mai lovit de asa ceva. Va rog sa imi dati un sfat. Mi-au spus ca valoarea de 26,47 la beta hcg e mica dar am vazut ca se afla totusi in valori.

Floricica Avansata GeorgianaR's Avatar
    Membru inregistrat la
    25.03.2013
    Postari in forum
    1.999
    Buna, Andreea! Cum esti? Ce s-a intamplat, pana la urma? Intr-adevar, sunt sarcini cu sangerari, dar, pana la urma, totul e ok. Despre medici...ce sa zic? Uneori e mai bine sa decidem singuri decat sa facem cum spun ei, dar, in lipsa de informatii, nu stii ce sa faci.

Floricica Nou Venita maria_raluca's Avatar
    Membru inregistrat la
    25.01.2016
    Postari in forum
    4
    buna si eu am trecut decurand printr.o sarcina oprita din ev a fost groaznic. eu sagerari am avut 2 3 zile dar foarte putin la 7 sapt m.am dus la dr si mi.a zis k am niste cheaguri de sange in sacul embrionar si ca am proeminenta de avort si mi.a dat niste ovule la 10 sapt am revenit pt eco si analize si mi sa spus ca e oprita din evolutie la mn nuu sa eliminat singura si nici sanngerari abundente n.am avut(ktva pete) am facut chiuretaj. am inteles ca daca se opreste cv nu e in regula cu bebelu si am auzit multe pareri care prima sau dupa primu copil li sa oprit din evo si au avt bebei sanatosi. nu ti.a zis care ar fi cauza?

Floricica Avansata GeorgianaR's Avatar
    Membru inregistrat la
    25.03.2013
    Postari in forum
    1.999
    Cauzele pot fi multiple: insuficienta de progesteron, trombofilie, prolactina marita sau probleme genetice. SAU, nici una dintre cele enumerate, ci, pur si simplu, embrionul nu era viabil. Data viitoare sunt sanse mari sa fie bine!

load
Sunt de acord

Acest site foloseste cookies, pentru a-ti oferi o experienta cat mai placuta pe site. Daca ai nevoie de multe detalii despre cum functioneaza acestea, citeste Politicii de Cookie | Setari