Ultimele discutii din forum
    Floricica Novice cryss4's Avatar
    Membru inregistrat la
    31.03.2011
    Postari in forum
    574

Petitia pentru solutii durabile in gestionarea populatiei de caini comunitari

buna ziua doamnelor.va rog pe cele care iubiti animalele,care nu mai doriti catele abandonate pe strada,puii lasati pe la colt de strada ... sa semnati petitia urmatoare..:

http://www.fnpa.ro/petitie/

Si animalele au dreptul la o viata,la o sansa..nu sunt ele de vina ca altii oameni fara suflet i-au abandonat pe strada,ca nimeni nu s-a ocupat sa le sterilizeze pe catele,ca puii sunt aruncati chiar si dupa cateva minute de cand s-au nascut in pungi inchide la gura pt a murii lent si mai ales ca MAJORITATEA ROMANILOR NU AU O EDUCATIE NECESARA ca in alte tari ale Uniunii Europene unde animalele sunt sterilizate,stau intr-un adapost si primesc ceva de mancare...
    Aceste asa zise adaposturi din fiecare oras nu fac ceea ce spun ele defapt,eu stiu ft bine pt ca eu chiar am fost la asa zisul adapost din Constanta..nu va pot descrie ce se intampla acolo..dar daca vrei va pot explica...Majoritatea banilor sunt pt interesul lor propriu..Putine adaposturi se pot numii adaposturi in adevaratul sens al cuvantului..si majoritatea acestor adaposturi sunt facute prin donatii,prin voluntariat nicidecum cu bani de la stat...

Deci daca doriti sa semnati..semnati petitia aici..avem nevoie de 50 .000 de semnaturi..si avem pana acum 45206 semnaturi

PT detalii cei curiosi ori interesati pot intra si aici :

https://www.facebook.com/notes/roxan...16671281676708

unde sunt mult mai multe precizari,in aceste precizari sunt relatate si intamplari din anul 2007 cand a mai fost adoptata aceeasi lege ca acum,EUTANASIEREA si uitati in prezent,in 2011 cati ,catei ai strazii vedem !!

Si un filmulet.. :nu merge sa il atasez,scrieti daca sunteti curiosi pe youtube : BUCURESTIUL FARA MAIDANEZI.

sper sa semnati petitia !! este si POSTUL CRACIUNUL iar oamenii acestia care ne conduc au votat masacrul a zeci de mii de suflete nevinovate!!
    Modificata de cryss4; 23.11.2011 la 19:41:12.

mada_lyna
    Guest
    scuze, dar ce inseamna :"Pana si copii abandonati primesc o farfurie de mancare si un loc unde sa doarma..ei nu au nici o vina,cainii ce vina au?!
    mie mi se pare o paralela ,hai sa ii zicem, nefericita. copiii NU sunt catei si nici viceversa. iar intre copiii abandonati si cateii abandonati,eu una ii aleg pe primii. pentru mesele unei zile intregi ,un copil din orfelinat primeste vreo 8 lei din care mai scadem partea pe care si-o fac si angajatii,si rezulta mai nimic. pentru un caine statul aloca vreo 10lei. ceea ce mi se pare INCORECT SI IMORAL.
    eu iubesc animalele, dar mai mult oamenii.

Membru inregistrat la
    31.03.2011
    Postari in forum
    574
    Citat Postat de mada_lyna Vezi mesajul
    scuze, dar ce inseamna :"Pana si copii abandonati primesc o farfurie de mancare si un loc unde sa doarma..ei nu au nici o vina,cainii ce vina au?!
    mie mi se pare o paralela ,hai sa ii zicem, nefericita. copiii NU sunt catei si nici viceversa. iar intre copiii abandonati si cateii abandonati,eu una ii aleg pe primii. pentru mesele unei zile intregi ,un copil din orfelinat primeste vreo 8 lei din care mai scadem partea pe care si-o fac si angajatii,si rezulta mai nimic. pentru un caine statul aloca vreo 10lei. ceea ce mi se pare INCORECT SI IMORAL.
    eu iubesc animalele, dar mai mult oamenii.
    daca imi permiti sa te contrazic nu este adevarat ca pentru un caine se aloca zilnic 10lei.Exista sacuri de mancare la 10-15 kg cu 20lei..deci cu acel sac hranesti zeci de caini,nu unul singur..cand am specificat si pe copii m-am referit la faptul ca si ei sunt niste fiinte nevinovate ca si animalele .

Moderator Floricica Debutanta snowdance22's Avatar
    Membru inregistrat la
    23.08.2010
    Postari in forum
    1.161
    fiind un forum pentru si despre copii, cred ca acea comparatie este cam deplasata. personal, consider ca ar trebui sa reformulezi putin mesajul initial, daca nu vrei sa se nasca discutii aprinse pe margine. nu se poate face o paralela intre copiii abandonati si cainii de pe strada sau din adaposturi, e deplasat. eu iubesc animalele si mi-e mila de cele ajunse in situatii limita, insa copiii pe care ii vad lipsiti de dragostea parintilor sau de cele mai elementare bunuri necesare existentei imi sfasie inima...

Membru inregistrat la
    31.03.2011
    Postari in forum
    574
    Am sters acea parte pentru a nu exista discutii aprinse,deoarece nu asta este intentia mea ci cu totul alta..daca doreste cineva sa completeze petitia e foarte ok,cine nu doreste sa nu o faca,nu este obligat

Floricica Cu Vechime organza's Avatar
    Membru inregistrat la
    03.12.2007
    Postari in forum
    7.260
    Buna..İubesc anımalele...dar nu acele care umbla zı si noapte pe strazi...caıni turbati si perıculosi....
    Eu una sunt de parere ca decat sa umble liberi..si sa ne fıe frıca sa lasam copii afara, sa umblam noaptea fara teama de a fı muscat etc..mai bıne sa-i omoare.
    Sı o parere a mea...cred ca mai bıne statul sa dea acei bani pt; batranı, copii, bolnavi, spitale etc....decat sa hraneasca nıste caını degeaba..care orıcum nu-i vrea nımeni.
    Se duc aıurea nıste bani....
    Azi chıar baıetelul meu era in fata curtı...si dintr-o data s-a sperıat si a ınceput sa tıpe; O vecına se plimba peste tot cu un caıne mare...si este lasat liber...daca acel caıne a indraznıt pt cateva secunde sa se apropie de poarta....Acei caını vagabonzi?..
    Asa ca anımalele cu stapani trebuıe sa traıasca...dar cei care umbla fara nıcı un rost...sa-i omoare.
    Si ar fi bıne ca sa se recunoasca caınıı cu stapan( ın caz de pierdere)..si cel fara nımıc...sa aıba zgarda obligatorie.Asa s-ar stı exact...

Floricica Cu Vechime organza's Avatar
    Membru inregistrat la
    03.12.2007
    Postari in forum
    7.260
    Eu doar mi-am zis parerea despre acest subıect. Nu caut discutıı aprinse....;)))...

mada_lyna
    Guest
    Mie mi s-a intamplat acum vreo 3 luni,pe cand plecam din parc, niste caini vagabonzi (erau dupa catele)si erau super nervosi . si cand a ajuns unul linga noi a inceput sa maraie si sa faca cam urat; noroc ca era o tipa linga mine super curajoasa care l-a fugarit ca altfel sigur sarea la noi. in asftel de siftuatii nici nu stiu ce as fi facut. daca l-as fi luat pe Robi in brate ma musca si pe mine. daca as fi luat-o la sanatoasa,sigur ma prindea ca l=as fi avut pe baiat in brate. din partea mea sa ii ia acasa toti cei care le dau de mancare pe la colturi( dar nu vor sa ii ia in casa ca fac mizerie si mai si miros etc) iar cei pe care nimeni nu ii revendica sa ii eutanasieze.

Floricica Nou Venita MamaNedelcu's Avatar
    Membru inregistrat la
    14.10.2011
    Postari in forum
    172
    diferenta dintre oameni si animale este ca noi,oamenii avem ratiune deci nu am cum sa judec un caine ca si paraseste puiul dar pot judeca omul care si paraseste copilul asa ca va las pe voi sa va ganditi....

Membru inregistrat la
    31.03.2011
    Postari in forum
    574
    Citat Postat de MamaNedelcu Vezi mesajul
    diferenta dintre oameni si animale este ca noi,oamenii avem ratiune deci nu am cum sa judec un caine ca si paraseste puiul dar pot judeca omul care si paraseste copilul asa ca va las pe voi sa va ganditi....
    si culmea este ca animelele sunt in stare de orice pt puii lor,sunt in stare sa si moara pt a-si apara puii..

load
Sunt de acord

Acest site foloseste cookies, pentru a-ti oferi o experienta cat mai placuta pe site. Daca ai nevoie de multe detalii despre cum functioneaza acestea, citeste Politicii de Cookie | Setari