Ultimele discutii din forum
    Administrator Floricica Debutanta kiddo's Avatar
    Membru inregistrat la
    02.08.2008
    Postari in forum
    1.182
    Apelez din nou la bunavointa voastra pentru a ajuta o mamica din Bucuresti fara posibilitati materiale. Va las mai jos mesajul primit de la ea:

Ma numesc Moldoveanu-Draghici Maria. Am doua fetite (una de 3 ani si a doua de 3 luni). Cu prima am avut multe probleme de sanatate si acum suntem datori in banci aproape 25.000 euro si acum, la a doua, vrem sa facem botezul si suntem fara bani. Va rugam pe aceasta cale daca vreti sa ne ajutati financiar cu cat doriti.

Moldoveanu-Draghici Maria
    Conturi in Banca Transilvania Lei
    RO54BTRL04801201518808XX
    RO03BTRL04804201518808XXCHEF
    RO32BTRL04808201518808XX

Floricica Senior angel24's Avatar
    Membru inregistrat la
    28.08.2007
    Postari in forum
    4.843
    sper sa nu fie cu suparare parerea mea...inteleg ca familia are probl financiare,insa nu inteleg de ce pt a fi increstinat un copil este nevoie de bani...nu trebuie decat nasii sa fie prezenti si mers la biserica si botezat copilul.
    botezul copilului inseamna increstinarea lui,nu petrecerea...
    inca o data,asta e doar o parere personala.
    doresc familiei tot binele din lume si multa sanatate copiilor!

Floricica Veterana madalina79's Avatar
    Membru inregistrat la
    26.10.2008
    Postari in forum
    12.872
    sunt de acord cu tine cristina...eu am botezat mai multi copii si unii chiar din mila..daca tu ca nas vrei sa ii cumperi hainute e ok.o lumanare si gata ..
    eu nu am probleme financiare ,dar cand imi voi boteza copilul ma duc l ao biserica il botez vin acasa si gata..fara petrecere la restaurant sau altceva
    mi se pare intr un fel s adeschizi atatea conturi la banci ca sa iti botezi copilul...

Floricica Nou Venita bmihaialex's Avatar
    Membru inregistrat la
    22.04.2009
    Postari in forum
    11
    o cunosc personal pe aceasta doamna (de cateva luni si am apucat sa aflu multe detalii) si nu sta treaba chiar asa, nu vreau sa intru in amanunte insa nu este totul adevarat.

Floricica Avansata katalina's Avatar
    Membru inregistrat la
    16.10.2007
    Postari in forum
    2.287
    asa este ,conteaza botezul in sine ,nicidecum pertrecera de dupa.
    lui D-zeu nu-i trebuie petreceri ,ingerii oricum se bucura in ceruri atunci cand este increstinat un suflet.

Floricica Senior angel24's Avatar
    Membru inregistrat la
    28.08.2007
    Postari in forum
    4.843
    cum am mai spus,nu contest situatia grea a familiei,dar din modul in care s-a exprimat asta a lasat de inteles,ca nu are bani sa-si boteze copilul ori pt acest motiv eu consider ca nu sunt necesari banii.mergi cu copilul la biserica si ai rezolvat problema.
    Nu am judecat pe nimeni,a fost doar o parere personala pe care si alte pers mi-au impartasit-o.
    Inca o data,cred ca doamna nu s-a exprimat bine cand a cerut ajutor!

Floricica Nou Venita bmihaialex's Avatar
    Membru inregistrat la
    22.04.2009
    Postari in forum
    11
    aceasta doamna care cere ajutor pentru botez are la copil anumite jucarii pe care eu ni mi le permit sa le iau, si asta cred ca spune tot.
    poate sunt primite ca asta nu am intrebat insa asa cum s-a spus pentru botez nu-ti trebuie bani cel putin ca mama, ca nasa da.
    nu vreau sa fiu rautacioasa ca si eu am anunt pentru hainute si nu vreau sa se inteleaga altceva insa o cunosc si deaceea mi-am permis sa scriu.

Floricica Cu Vechime flora73's Avatar
    Membru inregistrat la
    27.03.2008
    Postari in forum
    7.652
    Da' chiar asa, un botez ti-l face popa si gratis daca te vede necajit si cred ca fiecare popa stie cam cum stau familiile din parohia lui cu situatia financiara.............important e sa fie crestinat copilul, nu conteaza petrecerea la restaurant.
    Hainute si alte chestii le cumpara nasii, daca tot isi fac o pomana si boteaza copilul o fac pana la capat si gata.........ce atata zarva.

Floricica Nou Venita aurazlotea's Avatar
    Membru inregistrat la
    13.02.2009
    Postari in forum
    74
    AS VREA SI EU SA ADAUG UN COMENTARIU DACA SE POATE ACUM EU SUNT O MAMA SNGURA CU DOI COPII SOTUL MEU DUPA CE MAM DESPARTIT ANUL ACESTA A DECEDAT DAR POT SPUNE CA AM BOTEZAT AMBII COPII DOAR LA BISERICA IAR BOTEZUL LA CHITANTA ACEEA A PLATITO NASII DECI FARA DISTRACTIE SI PT AIA COPII DEOCAMDATA SUNT BINE MAI PUTIN CEL MIC CU PROBLEME

Floricica Cu Vechime flora73's Avatar
    Membru inregistrat la
    27.03.2008
    Postari in forum
    7.652
    [imbratisarea] Asa e Aura......important e ca micutul e crestinat, de aia se si cheama Taina Sfanta a botezului
    Nici eu nu am facut tam-tam.......cateva rude in ograda cumnatei mele cu aperitive puse la dispozitie de ea..........eram intr-o criza mai mare decat acuma.....nici unul dintre noi nu lucra.

Floricica Veterana madalina79's Avatar
    Membru inregistrat la
    26.10.2008
    Postari in forum
    12.872
    flora exact ce am spus si eu intr un mesaj trecut...nu am probleme financiare,cheltuielile la stat care le are toata lumea ...e primul meu copil si tot nu fac cine sti ece tam tama...in curte un gratar si gata...cu cateva familii foarte apropiate....intr adrvar daca te duci la popa si ii spui ce esti necajit il boteaza si fara bani...

load
Sunt de acord

Acest site foloseste cookies, pentru a-ti oferi o experienta cat mai placuta pe site. Daca ai nevoie de multe detalii despre cum functioneaza acestea, citeste Politicii de Cookie | Setari