Ultimele discutii din forum
    Floricica Nou Venita elenyak's Avatar
    Membru inregistrat la
    30.10.2008
    Postari in forum
    7
    . . . Povestea mea. . . Buna ziua! Numele meu este filip adrian vasile si sunt din baia mare, judetul maramures. Am 25 de ani si am o familie minunata,cu o sotie blanda si intelegatoare si un baietel de 2 ani si 8 luni, o familie care insa a ajuns la un moment nefericit. In urma cu 4 ani m-am casatorit cu simona gabriela, sotia mea. In urma casatoriei, sotia mea a ramas insarcinata, iar pe data de 26. 07. 2007 s-a nascut baietelul nostru, pe nume denis adrian. Un copil minunat , care ne-a umplut viata de fericire si bucurii. Problemele noastre au inceput in urma cu 6 luni, cand in urma unui control oftalmologic, medicul care l-a consultat ne-a dat o veste socanta : denis nu a vazut niciodata cu ochiul drept, deoarece este orb! Au urmat drumuri nenunamate la clinici si spitale pentru diferite controale. Speram sa se insele medicul si sa nu fie asa. La data de 21. 10. 2009 a fost internat la clinica de oftalmologie din cluj, iar in urma controlului rmn a fost depistat cu retinoblastom, o tumoare grava in spatele ochiului ,care se poate agrava si poate sa apara decesul. Problema trebuia rezolvata cat mai repede din cauza lipsei de experienta si a aparaturii, am fost trmisi la o clinica din germania. In urma raportului medical am primit confirmarea ca la data de 30. 11. 2009 sa ne prezentam la clinica in germania. Speram ca macar acolo sa se poata rezolva ceva , daca in romania nu se poate , dar s-a descoperit ca ochiul nu poate fi salvat, trebuie extirpat, si inlocuit cu o proteza. Pentru noi a fost o veste atat de rea si de neacceptat. Nimeni din familia noastra nu s-a mai lovit de asa ceva. Nu ne puteam explica de ce a trebuit micutul acesta sa treaca prin atatea greutati la doar 2 anisori. Nu stiam cum v-a suporta operatia, cum ne vom descurca noi cu drumurile prin spitale , avand in vedere ca nu am iesit din tara pana acum, cum va fii cu banii, deoarece nu prea avem o situatie financiara buna. Dar am trecut peste astea, iar in urma operatiei i-a fost extirpat ochiul si inlocuit cu o proteza. Tumoarea care se afla in spatele ochiului nu a permis ca ochiul sa poata fi salvat. Dupa operatie, in urma unui control amanuntit doctorii descopera ca si la ochiul stang baiatul are 3 tumori de 1 mm fiecare, dar acestea pot fi scoase printr-un tratament cu laser. Nu a fost de ajuns ca avea probleme cu un ochi, acum trebuie tratat si celalalt. Ne este foarte greu sa trecem peste asta, in primul rand ca stim ca fiul nostru se chinuie asa , de la varsta asta. Cand alti copii stau acasa cu mamele lor si se joaca si se bucura, el vde doar saloane si doctori si nu stie ce i se intampla. Dar speram ca dumnezeu ne va da puterea sa razbim cumva, sa reziste el si se va face bine, si tratamentul il va vindeca. Insa ne trebuie si ajutorul unor oamnei cu inima mare si cu suflet bun pentru a ne descurcam cat de cat mai bine, deoarece ne este greu sa strangem banii necesari pentru tratament, care costa 100 de euro pe saptamana, si asta fara controale. E greu pentru un parinte sa vada ca nu are de unde sa scoata bani, sa se lupte cu asta in gand. Nimeni nu si-ar dori asa ceva. Avand in vedere ca eu sunt pe somaj, iar sotia mea nu poate sa lucreze, deoarece ea sta in germania cu denis, de 4 luni cu chirie care ajunge la 600 euro/luna, ne descurcam foarte greu,suntem si tineri si fara experienta, doar parintii mei ce ne mai ajuta, cu cat pot si ei. Mama simonei a fost nevoita sa plece la munca in afara tarii, iar tatal ei nu mai este, asa ca se lupta si ea pentru noi. Pana acum s-au facut 5 sedinte de chimioterapie pentrul ochiul drept, iar la stangul, va incepe un tratament local cu laser pentru inghetarea si vindecarea tumorilor. Apelam la buna dumneavoastra credinta,in speranta ca veti pleca urechea si la durerea noastra, orice sprijin din partea voastra ar fi o sanasa la viata,la speranta, pentru noi! Avem nevoie de un sprijin financiar pentru tratament in primul rand, la care se mai adauga si plata protezei, care trebuie schimbata o data la 3 luni, deoarece copilul este in crestere si locul se tot modifica cu timpul. Insa oricine ne poate ajuta cu orice : cu indicatii, cu relatii la oameni care ne-ar puta ajuta, cu hainute sau jucarii si mai ales cu ganduri bune si incurajari. Avem nevoie de toate aceste , deoarece e unicul nostru copil si vrem sa-l vedem sanatos cat mai curand. Medicii ne-au spus ca aceasta boala s-ar fi putut transmite de la stramosi,si e destul de greu pentru noi, sa stim ca daca va mai urma sa avem un copil,sa aiba aceeasi problema. E lumina ochilor nostri acest baiat si vrem sa facem tot posibilul sa-i oferim o viata cat mai buna. Va vom fi recunoscatori celor care ne vor da un semn. Cei care doresc sa ma contacteze o pot face pe adresa de mail : filip_adrian_denis@yahoo. Com sau la numarul de tel. 0743408994. Va multumim din suflet! Dumnezeu sa va binecuvinteze familia si sa va dea numai sanatatea,fericire si bunastare! . . . . . . . . . . . Sunt cuvintele unor prieteni dragi,care sunt disperati pentru copilasul lor,va rog sa ne sprijiniti.

Floricica Nou Venita dascalu diana laura's Avatar
    Membru inregistrat la
    23.06.2008
    Postari in forum
    46
    Stiu prin ce treceti. Am si eu un copil cu probleme asa ca va inteleg perfect. Capul sus si multa rabdare ca aveti nevoie. Sanatate multa. Diana mami de Alex mic

Floricica Nou Venita sara78's Avatar
    Membru inregistrat la
    15.11.2008
    Postari in forum
    22
    Dumnezeu ingaduie aceste lucruri pentru a testa credinta oamenilor , dar tot El este cel care lucreaza prin oameni ca aceste probleme sa se rezolve , de aceea nu incetati sa-I cereti ajutorul .Multa santate si putere .

Floricica Nou Venita stroeelena's Avatar
    Membru inregistrat la
    26.11.2009
    Postari in forum
    11
    Rugati-va la dumnezeu. El poate face minuni, pe noi nu ne-a lasat niciodata. O sa vedeti ca cu ajutorul lui totul va fi bine. Daca va rugati lui nu va va lasa chir in situatii care sunt foarte grele. Financiar nu pot rezolva aceasta problema insa ma voi ruga pt voi.

load
Sunt de acord

Acest site foloseste cookies, pentru a-ti oferi o experienta cat mai placuta pe site. Daca ai nevoie de multe detalii despre cum functioneaza acestea, citeste Politicii de Cookie | Setari