Ultimele discutii din forum
    Floricica Debutanta bebelaa's Avatar
    Membru inregistrat la
    03.10.2007
    Postari in forum
    957
    O doamna mi-a trimis acum un mesaj, care spunea asa:

"Baietelul prietenilor unuia dintre colegii nostrii, in varsta de 2 ani, pe nume Matei Nicorici, a fost diagnosticat cu NEUROBLASTOM cu metastaze osoase (e o forma de cancer specifica copiilor intr-un stadiu foarte avansat). El are o tumora la plaman care trebuie indepartata chirurgical cat mai rapid. Si trebuie sa faca chimioterapie. S-a luat legatura cu o clinica din apropierea Parisului si sunt dispusi sa il primeasca imediat. Costurile tratamentului sunt foarte mari de aceea s-a luat legatura cu ASOCIATIA ONCOLOGIC ROM CONSTANTA care s-a oferit sa organizeze o campanie de strangere de fonduri pentru Matei si ne-au pus la dispozitie aceste numere de cont:

BRD cont in lei: RO52BRDE140SV12611691400
    BRD cont in EURO: RO42BRDE140SV55341361400

Pe ordinul de plata trebuie mentionat: DONATIE PENTRU MATEI NICORICI, pentru ca
    altfel banii nu vor ajunge la parintii lui Matei. O alta posibilitate de a ajunge niste banuti la acest copil consta in redirectionarea celor 2% din impozitul global pe venit catre ASOCIATIA ONCOLOGIC ROM CONSTANTA ( CUI fundatie: 15263870 ).

Nu o sa fie insa cea mai eficienta metoda pentru ca secundele au alta dimensiune pentru Matei, iar cuantificarea impozitului redirectionat, se face abia in vara....

Va rog sa redirectionati acest mesaj catre toti cunoscutii vostri care ar putea fi impresionati de tragica poveste a lui Matei si a parintilor sai.

Va multumesc din suflet pentru timpul acordat citirii acestui mesaj si anticipat pentru orice suma de bani o sa gasiti de cuviinta sa-i donati acestui mic inger... impreuna il putem ajuta sa ramana doar un inger pe Pamant, nu in Cer...

Putem dona cate putin, impreuna sunteti atat de multi! Eu chiar am sa merg azi la banca, nu conteaza cu cat ajutam, ma gandesc doar ca oricare din noi am putea avea un cunoscut cu aceasta problema sau ca ceea ce am depus eu acolo mic si putin pentru Matei, va putea face diferenta pentru ca vor mai exista si altii care o vor face, iar impreuna vom reusi sa il ajutam, asa indirect.

Floricica Cu Vechime dorian's Avatar
    Membru inregistrat la
    03.08.2007
    Postari in forum
    5.910
    Am notat si eu numerele de cont,voi merge la banca si voi depune banuti,sper sa ajut si eu,macar atat sa pot face pentru Matei.
    Multa sanatate!

Membru inregistrat la
    03.10.2007
    Postari in forum
    957
    Multumim Angela, foarte frumos din partea ta Este minunat sa vezi ca exista initiativa sa ne ajutam intre noi si pe cei care au nevoie, precum am spus, suntem multi, putin cate putin putem face lucruri marete.

Iti multumesc foarte mult ca ai raspuns acestui mesaj. [floare galbena].

Rog si ceilalti parinti care au posibilitate sa lase macar un gand bun in aceasta pagina. Sunt sigura ca parintii lui Matei vor aprecia absolut orice in aceste momente cumplite.

Va multumesc,
    Laura

Membru inregistrat la
    03.10.2007
    Postari in forum
    957
    Cu ajutorul prietenilor familiei Nicorici, am reusit sa scriu mai multe despre ceea ce se intampla cu Matei. Hai sa fim alaturi de ei! [invazie]

Hai sa il ajutam pe Matei

[invazie][invazie][invazie][invazie][invazie][invazie]

Floricica Cu Vechime claudiadinu's Avatar
    Membru inregistrat la
    27.03.2006
    Postari in forum
    8.772
    Of, e atat de greu sa sti ca micutul tau este grav bolnav. Imi pare atat de rau si ii doresc multa multa sanatate lui Matei, iar parintilor mult curaj si putere si sa stie ca suntem alaturi de ei cu tot sufletul.
    Mi-am notat numerele de cont si ma voi stradui sa strang cat mai multi oameni cu inima buna si sa donam cat putem pentru viata unui mic copilas.

Floricica Cu Vechime gabitzza's Avatar
    Membru inregistrat la
    05.10.2007
    Postari in forum
    7.664
    Si eu sunt alaturi de micutul Matei si ba bucur sa vad ca sunt atatea suflete care se gandesc la el si la familia lui.
    Matei, toate gandurile bune se indreapta acum catre tine!

Floricica Debutanta gugu's Avatar
    Membru inregistrat la
    22.01.2007
    Postari in forum
    753
    azi am intrat sa deschid topic pentru ajutorarea lui Matei s surpriza....este deja....ma bucur mult ca suntem uniti si alaturi de cei ce au nevoie....va spoun si eu pe aceasta cale......putem sa dam cat de putin....si 50 Ron de la fiecare se aduna......iar Matei are acum nevoie........am vazut aici cat de uniti putem fi in tragedia micutzei Raisa si a familiei ei.....ei uite acum putem face un pic mai mult pentru familia Nicolici....pentru mai multe detalii despre starea lui Matei:

Matei s-a nascut pe 13 Iunie 2005, atunci cand parintii Luminita si Cezar isi doreau cu ardoare acest “DAR AL LUI DUMNEZEU” (pentru ca in traducere, Matei inseamna darul divin). Martie 2008 In urma cu 2 saptamani, lui Matei, un copil fericit si zglobiu, i se face rau. Este dus de catre parinti la Spitalul Judetean Constanta. La o prima investigatie se presupune ca starea lui este cauzata de medicatia contra parazitilor intestinali, administrata anterior. Dupa o saptamana de internare la Constanta si fara nici un diagnostic, parintii lui Matei se hotarasc sa plece la Spitalul Marie Currie din Capitala. Medicii de aici stabilesc si diagnosticul: NEUROBLASTOM TORACIC CU METASTAZE OSOASE! Socul este mult prea mare pentru parintii micutului: in traducere, aceasta sintagma medicala inseamna o TUMOARE LA NIVELUL CUTIEI TORACICE.

Pana miercuri, 19.03.2008, parintii lui Matei vor afla diagnosticul final si data operatiei. Matei are nevoie de o operatie de transplant dublu de maduva.

Aceasta operatie va fi realizata numai daca VOI OAMENI cu SUFLET ne veti ajuta sa strangem banii. El are nevoie de peste 135.000 euro din cei aproape 200.000 necesari la inceput.

Floricica Avansata ramona mag's Avatar
    Membru inregistrat la
    17.12.2006
    Postari in forum
    1.484
    sa incercam din putinul nostru sa ajutam niste parinti care trec prin momentele cele mai grele , acelea de asi vedea copilul bolnav

Moderator Floricica Veterana vava's Avatar
    Membru inregistrat la
    25.09.2006
    Postari in forum
    13.949
    am citit si eu povestea micutului Matei care este trista si sunt de acord sa depun o anumita suma de bani dar sincer azi nu pot iar maine sunt de serviciu 12 ore vineri cu siguranta merg sper sa nu fie vreo problema ca depun abia atunci.

Floricica Debutanta gabi_alex's Avatar
    Membru inregistrat la
    31.10.2006
    Postari in forum
    703
    Cine este beneficiarul contului...nu se cere la banca?

Floricica Senior dorissa's Avatar
    Membru inregistrat la
    06.04.2007
    Postari in forum
    4.038
    Multa sanatate si noroc micului Matei! Cu o contributie mica din partea noastra speram ca D-zeu si medicii pot face minuni! Si eu merg maine la banca.

load
Sunt de acord

Acest site foloseste cookies, pentru a-ti oferi o experienta cat mai placuta pe site. Daca ai nevoie de multe detalii despre cum functioneaza acestea, citeste Politicii de Cookie | Setari