Ultimele discutii din forum
    Floricica Debutanta Marmotica_vesela's Avatar
    Membru inregistrat la
    02.06.2011
    Postari in forum
    1.100
    Buna ziua tuturor!

Felicitari celor care au avut initiativa acestei lectii de viata si ma bucur ca pot fi partasa la implinirea unui vis!
    Cori, felicitari pentru taria de care dai dovada! Iti stiu povestea de mai mult timp...stiu ca ai avut momente in care ai picat si ca de fiecare data ai revenit si mai puternica.
    Poate sotului tau i-ar fi mai usor sa accepte ajutorul daca ar intelege ca exista oameni care ajuta strict din bucuria de a imparti cu altii putinul lor, o fac neconditionat si poate pentru ca la randul lor au fost ajutati.
    Esti un exemplu pentru noi toate si ma bucur ca ai luat decizia inteleapta de a accepta mana care ti-a fost intinsa.
    Sa-ti ajute Dumnezeu!

P.S. am vrut sa vin cu niste precizari, dar m-am emotionat :)
    Cei care fac transfer bancar, la "detalii plata" isi pot scrie si numele, astfel se va sti exact de unde provin banii, chiar si pe internet banking.
    Cori, intr-adevar, extras de cont gratuit se emite doar lunar. In schimb, contra sumei de 1 Leu, poti solicita ori de cate ori doresti.
    Modificata de Marmotica_vesela; 08.11.2011 la 16:11:58.

Floricica Cu Vechime corinuka's Avatar
    Membru inregistrat la
    11.06.2008
    Postari in forum
    7.552
    'neata!
    adi sigur va trebui sa fac o cura de antibiotic..am vorbit acum cu dr de ieri si mi-a zis ca trebuie sa asteptam rezultatul, apoi sa ma intorc pentru inca o secretie ca sa faca cultura sa vedem exact ce bacterie e/daca e..chlamy e negativ, mi-a facut test rapid, au nu stiu ce kit-uri...si e mult mai ieftin..in fine, a zis ca ne incadram in timp si cu tratamentul..

marmotica multumesc pentru cuvintele frumoase! as vrea sa fiu asa puternica cum spui tu, acuma de exemplu fac totul din inertie, parca sunt sub hipnoza..datorita fetelor am intrat intr-un torent care sper sa ma duca in directia buna..sa-ti traiasca puiul si sa fiti fericiti!
    va pup cu drag!

Floricica Debutanta Marmotica_vesela's Avatar
    Membru inregistrat la
    02.06.2011
    Postari in forum
    1.100
    Citat Postat de corinuka Vezi mesajul
    'neata!
    adi sigur va trebui sa fac o cura de antibiotic..am vorbit acum cu dr de ieri si mi-a zis ca trebuie sa asteptam rezultatul, apoi sa ma intorc pentru inca o secretie ca sa faca cultura sa vedem exact ce bacterie e/daca e..chlamy e negativ, mi-a facut test rapid, au nu stiu ce kit-uri...si e mult mai ieftin..in fine, a zis ca ne incadram in timp si cu tratamentul..

marmotica multumesc pentru cuvintele frumoase! as vrea sa fiu asa puternica cum spui tu, acuma de exemplu fac totul din inertie, parca sunt sub hipnoza..datorita fetelor am intrat intr-un torent care sper sa ma duca in directia buna..sa-ti traiasca puiul si sa fiti fericiti!
    va pup cu drag!
    Cori, eu sunt Irina...
    Esti mai puternica decat crezi. Cea mai buna dovada este ca n-ai renuntat la lupta.
    Iti multumesc pentru urari si-ti tin pumnii sa fie totul bine!

Membru inregistrat la
    11.06.2008
    Postari in forum
    7.552
    buna fetele!
    mi-am luat rezultatul la anumite analize, sunt unele care au iesit aiurea si care, verificand cand cresc/scad sugereaza intradevar o infectie urinara/renala..
    asa ca maine sau luni le duc si dr de fam sa-mi recomande tratament, vreau sa iau si cystone ca adjuvant, am inteles ca antibioticele o incapsuleaza pe e.coli, dar nu o elimina, iar cystone face acest lucru..

ciclonul meu a venit azi, ceas, la fix 28 de zile...asa ca maine dimineata sunt din nou la analize, hormonalele de ziua 2 si ce a mai ramas..

va pupic cu drag! sper ca sunteti bine!

Floricica Veterana adi_eva's Avatar
    Membru inregistrat la
    16.05.2008
    Postari in forum
    16.904
    Cori, dupa calculele tale, la urmatorul cm ai face cel mai devreme FIV? Sau mai dureaza cateva luni?

Membru inregistrat la
    11.06.2008
    Postari in forum
    7.552
    adi, cand mergem la budapesta as fi in ziua 22 de cm... considerand ca analizele ar fi bune si am putea incepe tratamentul pentru FIV (protocol scurt cu stimulare) ar fi punctia undeva de Craciun, iar ET intre Craciun si Anul nou..sincer, pe mine nu m-ar deranja, depinde cat au ei de lucru..spunea suzi ca la szeged au punctii si ET si in ziua de revelion..clar, nu mai depinde de mine..daca cumva dr kovacs considera ca anumite analize nu sunt ok si trebuie tratament, se lungeste..cred ca aflam toate astea cand ne intalnim..
    problema mea e alta..efectiv ma sperie rata foarte scazuta de succes la FIV-urile prin programul national..ma sperie, ma ingrijoreaza si ma mahneste..sunt atatea fete pe care am ajuns sa le cunosc "virtual", care si-au pus toate sperantele in acest program, iar rezultatele negative, unul dupa altul, ma inspaimanta..ce se intampla? unde se greseste? ce nu se face bine?
    stiu ca fiecare e altfel, ca trebuie sa credem in Dumnezeu si in sansa noastra..dar cand pui ultima sansa, ultima farama de noroc si ultimii banuti si beta iese negativ, nu mai stiu ce sa zic, n-as mai sti ce sa fac..ma doare pentru aceste femei minunate, dorinta lor, ca a noastra, e doar de a avea un pui de om, si ma termina ca nu reusesc, ca e atat de greu, si plang alaturi de ele si nu stiu ce sa le spun..si sunt tinere si au analize ok si ovocite si embrioni frumosi..si beta nu iese..e nashpa rau! n-am sa inteleg niciodata de ce pentru unii trebuie sa fie atat de greu..
    ma rog din suflet pentru valencia, sa reactioneze bine la tratament, sa aiba embrionasi buni si "lipiciosi" si sa avem in sfarsit un beta urias! echipa de la polisano e super, au rezultate, adriana noastra a reusit din prima, ma rog sa fie vale urmatoarea! Doamne-ajuta!
    sper ca nu v-am plictisit..va pup cu drag!

Membru inregistrat la
    16.05.2008
    Postari in forum
    16.904
    Cori, atat de bine inteleg ce spui si exact la fel simt si eu; nereusita Marei m-a dat peste cap; ma gandeam ca daca ea, cu FIV si cu transfer de blastocisti, nu a reusit, d-apoi eu la o IA cu posibilitate de trompe nefunctionale? Macar daca nu ar fi fost atat de mari costurile...ar fi fost altceva! Dar e crunt sa ramai cu rate pt un FIV nereusit!
    Eu nu stiu rata de reusita a FIV-urilor prin programul de la Minister (cat este exact?), insa din ce am vazut din informatii de pe net, la Polisano Sibiu chiar sunt reusite, rate de succes mai mari decat in alte parti. Vale sigur va reusi, eu sunt convinsa!
    Si la fel si la tine, la unguri e alta treaba, din ce am citit au rate ridicate de reusita! Mai ridicate decat in alte parti, cum e Giulesti-ul spre exemplu. Sper sa nu zic prostii, nu am citit nici o statistica, doar mi-am format o parere din ceea ce am citit pe forum-uri, diverse cazuri.
    Cori, o sa vezi ca magia sarbatorilor va tine cu tine!

Membru inregistrat la
    11.06.2008
    Postari in forum
    7.552
    adi, pe forumul de la sos infertilitatea sunt doar 2 rezultate pozitive pana acum..si muuulte negative..e groaznic ce se intampla..cele care ne pregatim de ceva important, gen IA sau FIV, cred c-ar trebui sa nu mai citim pe-acolo..ma "dezamagesc" de fiecare data..am fost ieri la o conferinta, am discutat cu o doctorita din brasov, cumnata ei a facut IA cu marinescu si a reusit din prima..deci sunt sanse si la IA, nu stiu, cred ca fiecaruia cam ii e scris..
    eu am facut azi ultimele analize si am primit reteta compensata pentru infectia urinara..se pare ca va trebui sa fac si un examen copro-parazitologic..bleahhh
    va pup

Floricica Cu Vechime ymellda's Avatar
    Membru inregistrat la
    06.12.2007
    Postari in forum
    6.377
    Buna dimineata, gagici!
    Fiti atente ca am insomnie si ca sunt acasa astazi (la noi e weekend lung) si...asa va dau o bataie..... Ce tot cautati statistici si forumuri? Nu exista siguranta medicala in FIV, inseminari sau sarcini. La foarte multe persoane, fertile in mod normal, apar avorturile spontane, nici macar nu ne dam seama ca survin, de multe ori. La fel se intampla si la inseminare si la FIV, da, se intervine medical, se ajuta organismul, dar ... un doctor nu poate controla viata. Este mai presus de puterile lui sau de puterile noastre.
    Daca nu aveti incredere, in voi, in Dumnezeu si in puterea lui, si daca urmati doar partea logica si statistica a programelor... franc in fata va spun - nici la voi nu o sa mearga (nu vreau sa spun ca Mara n-a crezut in ea si de asta n-a mers, catusi de putin. Ma repet, nu exista intotdeana explicatie, ca atat de multe lucruri sau evenimente pe pamantul asta).
    Ia ganditi-va cate fete au facut vitro sau IA si au reusit, ia axati-va pe partea pozitiva a statisticilor si forumurilor.
    Nu pot sa comentez sistemul de vitro sau IA la stat, dar nu are nici o relevanta pentru voi. Din pacate, stiu ca atunci cand mergi prin programul de stat, trebuie sa mergi pe anumite centre, poate uneori acreditarile sunt date pe alte considerente decat cele de calitate. Din alt punct de vedere, din cate am citit de la Mara, toate au decurs absolut corect. Nu a fost sa fie de data asta.
    Si Cori, eu cred ca omul care te ghideaza in acest proces este foarte important, iar Kovacs este persoana potrivita pentru tine. Iar sansa dela Dumnezeu nu o stie nimeni, niciodata.
    Cine i-a dat vreo sansa Adrianei, cu FSH-ul si cu Amh-ul ei? Clinica Polisano (daca nu ma insel, ea incercase inainte si alte clinici). Cine se gandea ca Gabis o sa ramana natural, cand ... ajunsese sa se gandeasca la mama purtatoare, daca Robi nu credea cu adevarat in sansa ei, cu ce inima facea vitro? Danuk tocmai facea prima injectei, daca nu se gandea la un test - cu cate zile s-a pozitivat inainte??? numai ca bebelina ei sa ii spuna "mami, fii atenta, ca sunt aici". Si cate alte miracole nu ai intalnit in calea ta, de cand ne cunoastem noi - acum aproape 4 ani...

Adi, inseminarea ta este un cadou! Primeste-l ca atare, cu inima deschisa. Si mai lasa, fata, logica la o parte, ca nu exista logica si explicatie cum, din doua celule care nu au viata si care mor repede chiar in acelasi mediu - organismul uman, in anumite conditii... ia nastere un copil. Nici un cercetator stiintific, nici un medic, nimeni nu a reusit sa explice acest fapt - este un miracol pe care ne rugam sa il traim, dar nu exista logica aici. Asa ca, mergi si tu odata cu capul inainte si spune-ti "Doamne ajuta"!

Ia va rog frumos sa va trageti pe seama. Sa fiti alaturi de fetele care plang acum e una, dar sa va plangeti pe voi... va dau bataie !! Si cand cadem, ne ridicam din nou, o luam de la capat, intotdeauna trebuie sa mai cautam o sansa.

Va pup si va dau voie sa va suparati pe mine, daca vreti. Dar tot va scutur.

Membru inregistrat la
    16.05.2008
    Postari in forum
    16.904
    Yme, m-ai dat gata! E atata adevar in ce spui tu...eu oricum asta mi-am impus sa fac - sa merg pe mana destimului. Ca doar inseminarea a venit ca un premiu, este o sansa si asa vreau sa o consider! Doctora ne-a spus sa facem minim 3-4 inseminari consecutiv; sotul spunea sa mai stam sa strangem bani incat sa avem sa continuam cu IA-urile si in lunile urmatoare, daca e sa nu iasa prima; dar nu am acceptat, mi-am spus ca o sansa oferita de sus trebuie primita si incercata!
    Ai scris foarte frumos si cred ca ai mare dreptate cand spui ca e momentul sa nu mai caut logica ci sa ma ghidez dupa instinct, sa merg pe mana destinului. Cand am aflat de Mara am fost data in spate din punct de vedere al optimismului, involuntar; si cu cat citim si de alte cazuri, cu atat ne lasam influentate si ne vedem sansele de reusita diminuate.
    Mi-am impus ca odata ce incep procesul indeminarii, sa nu mai intru pe forum/google, decat cat sa va anunt cand incep, cati foliculi am si ziua in care am facut-o; pentru a va ruga sa spuneti o rugaciune pentru noi si poate astfel se va compensa cu faptul ca nu ma rog prea des...si poate va ajunge totusi mesajul la Cel de sus.

Floricica Cu Vechime ymellda's Avatar
    Membru inregistrat la
    06.12.2007
    Postari in forum
    6.377
    Adi, Dumnezeu nu cere rugaciuni in sensul clasic (religia este si o forma de conducere a masei, Dumnezeu ne-a dat puterea si capacitatea de a gandi si de a alege). Stie ca ai nevoie de El si este alaturi de tine. Trebuie doar sa iti pui in cap - Doamne, am nevoie sa-mi fii alaturi in proiectul acesta, am nevoie sa ma indrumi si sa ma ajuti.
    Maria a pus la un moment dat o Novenia catre Sfanta Fecioara - este o rugaciune extrem de simpla si plina de continut, care pe mine m-a ajutat sa ma regasesc si mi-a dat multa incredere, am trecut prin perioade foarte incercate cu ea. Si nu numai pe mine.
    Incearca sa faci Novenia - iti da incredere si iti da putere si simti apropierea mult mai profunda. Nu trebuie sa termini novenia inainte de inseminare, dupa, eu nici nu cred ca am terminat-o vreodata, cand ma simt stinghera, cand ma simt nasol... o spun din nou, nu intotdeauna de 10 ori (eu nu cred ca in lanturile alea denoroc etc. pentru ca nu este vorba de noroc), doar ca o spun sa ma simt mai aproape de Dumnezeire.
    (nu vreau sa aveti impresia ca propovaduiesc sau ca incerc sa va convertesc sau ... mai stiu eu ce. Va impartasesc doar din experienta mea, si nu sunt deloc o persoana religioasa, nu merg la biserica decat foarte rar, de Paste, ca de Craciun nu se merge sau poate da... - ar trebui sa ma duc mai des si uneori n-am nici o scuza -, nu m-am spovedit de secole, nu tin post, nu am gasit un preot care sa-mi dea incredere si care sa aiba har, din pacate... daca e sa o luam dupa nota biblica... sunt pacatoasa pana la Dunezeu si-oleaca mai incolo.)
    Dar nu pot sa cred intr-un Dumnezeu rau, daca ti-e fica de parintii tai, nu stiu ce incredere ai putea avea in straini - asta e unul din principiile mele, incerc sa fac cat de mult bine pot si sa-mi traiesc viata cat de frumos este posibil, alaturi de persoane dragi - si voi faceti parte din familia mea, si ma doare sa va vad suparate, cand avem motive sa multumim si sa fim increzatoare.
    Cori, uite cate persoane cu suflet mare sunt alaturi de tine, asta este deja inceputul unui miracol !

Gata, promit sa nu mai scriu, ma duc la topicul de dincolo sa te intrec ceva, Aditzule - tu esti enciclopedie ambulanta !
    Modificata de ymellda; 11.11.2011 la 12:01:31.

load
Sunt de acord

Acest site foloseste cookies, pentru a-ti oferi o experienta cat mai placuta pe site. Daca ai nevoie de multe detalii despre cum functioneaza acestea, citeste Politicii de Cookie | Setari