Ultimele discutii din forum
    Floricica Nou Venita lucianpozna's Avatar
    Membru inregistrat la
    29.01.2014
    Postari in forum
    7

Copiii si varstnicii din parohie va solicita ajutorul !

Doamne ajuta!

Numele meu este Lucian Pozna si sunt preot paroh al localitatii Dobarlau- Vale, jud. Covasna. Am intrat pe acest forum cu speranta de a intalni oameni deosebiti care vor binevoi sa ajute copilasii si varstnicii din parohia noastra . Suntem un satuc de munte, cu aproximativ 130 de case, destul de izolat de marile orase, de aici venind si posibilitatea foarte redusa a oamenilor de a-si gasi un loc de munca. Sunt copii si varstnici cu nevoi speciale printre ei, foarte saraci, cu probleme de sanatate care traiesc in lipsuri destul de mari, carora de-abia le ajung putinele venituri pentru traiul de pe o zi pe alta. Am incercat sa ii ajut si eu dupa posibilitati, dar din pacate posibilitatile pe care le am sunt destul de limitate, motiv pentru care am indraznit sa apelez la bunavointa dvs. , a celor cu sufletul deschis spre ajutorarea aproapelui aflat in dificultate, si sa va rog ca in cazul in care dispuneti de lucruri care nu va mai folosesc (hainute, incaltaminte, jucarii, medicamente, alimente, etc ) si care credeti ca ar putea fi utile altora sa le trimiteti pe adresa parohiei, spre a le fi distribuite. Totodata as ruga pe cei care trimit ceva pe adresa parohiei sa scrie un pomelnic pentru a ne putea ruga pentru dansii.
    Dumnezeu sa va rasplateasca inzecit jertfa si sa va daruiasca toate cele necesare !

Floricica Nou Venita dyana.M's Avatar
    Membru inregistrat la
    16.10.2011
    Postari in forum
    155
    Va rog , puteti pune niste date de contact , o adresa sau cateva detalii in care sa prezentati pe rand familiile .

Membru inregistrat la
    29.01.2014
    Postari in forum
    7
    Va multumesc pt interes !

Datele de contact sunt:

tel: 0755 983 016 (nr de mobil nu este disponibil decat daca sunt plecat din localitate , in zona in care locuim nefiind semnal )
    0267 375 584
    e-mail: lucianpoznapop@yahoo.com
    adresa: Biserica Ortodoxa Valea Dobarlaului, nr. 101, jud. Covasna

Cazurile cele mai dramatice sunt:

cel al unei fetite de 10 ani ramase orfane de aproximativ 1 an jumate.

cel al unei mame singure cu 2 copii, care traiesc din alocatiile de aproximativ 50 lei/lunar

cel al unei familii cu 6 copii, fara surse de venit, care traiesc intr-o incapere de 25 mp, din pensia bunicii de 300 lei/lunar

cel al unei femei nevazatoare, singura

cel al unui batran singur, care in urma unui accident a ramas fara degete, atat la maini cat si la picioare, care locuieste in niste conditii care intrec orice imaginatie (niste paturi atarnate tinand loc de usa si de geamuri, incalzindu-se la o soba improvizata dintr-un boiler de apa calda pt baie pe care i l-am daruit anul trecut, etc)

Pentru orice alte intrebari va stau la dispozitie, in speranta ca impreuna putem aduce un zambet pe fata celor greu incercati de viata.

Membru inregistrat la
    16.10.2011
    Postari in forum
    155
    Copii merg la scoala ? Ma refer la toti copii care i-ati enumerat mai sus . Ce varste au fiecare ? Pe fetita orfana cine o creste ? Aveti un cont deschis pentru ca cei care vor sa va ajute sa poata pune un banut ?

Membru inregistrat la
    29.01.2014
    Postari in forum
    7
    Multumesc in numele copiilor pt implicare !

Copiii au varste cuprinse intre 1 an jumate si 17 ani.

6 dintre ei merg la scoala si 2 fetite (de 4 si 5 ani) la gradinita.

Fetita de 10 ani este orfana de mama, tatal este in cea mai mare parte a timpului la spital pt ca din cauza decesului sotiei s-a imbolnavit psihic. Fetita incearca sa se descurce singura, in masura in care poate un copil de 10 ani.

Avem un cont deschis la Banca Transilvania suc. Sf. Gheorghe, pe Parohia Ortodoxa Dobarlau- Vale.
    IBAN: RO85BTRL01501205A12413XX

Doamne ajuta !

Membru inregistrat la
    16.10.2011
    Postari in forum
    155
    Cu bani nu va pot ajuta caci si eu am o situatie speciala dar saptamana viitoare fac ordine la haine sa vad ce pot sa va trimit . Voi mai vorbi cu vreo 2 persoane sa vad daca va pot ajuta cu jucarii .

Floricica Nou Venita Emilia14M's Avatar
    Membru inregistrat la
    31.01.2014
    Postari in forum
    1
    V-am trimis un mail ,aștept răspunsul dumneavoastră! Doamne ajută!

Membru inregistrat la
    29.01.2014
    Postari in forum
    7
    Multumim din suflet !

Orice ajutor este bine primit !

Multa sanatate !

Doamne ajuta !

Membru inregistrat la
    29.01.2014
    Postari in forum
    7
    Ne puteti gasi pe facebook- Parohia Dobarlau Vale

load
Sunt de acord

Acest site foloseste cookies, pentru a-ti oferi o experienta cat mai placuta pe site. Daca ai nevoie de multe detalii despre cum functioneaza acestea, citeste Politicii de Cookie | Setari