Ultimele discutii din forum
    Administrator Floricica Debutanta kiddo's Avatar
    Membru inregistrat la
    02.08.2008
    Postari in forum
    1.182
    In fiecare zi, alti copii nevinovati cad victime unui razboi care nu le apartine, iar statisticile de pana acum sunt inspaimantatoare: peste 300 de copii si-au pierdut viata in ofensiva israeliana.

Cei care incearca sa-i ajute sunt putini, iar ajutorul este practic imposibil in conditiile in care bombardamentele si focurile de arme se opresc foarte rar si pentru foarte scurt timp.

Pentru ei acum totul este prea putin!

Ideea in sine de a nu avea unde sa plece, cum sa fuga din calea groazei ce s-a abatut asupra lor este ucigatoare.

Desi Israelul declara mereu ca tinta o reprezinta luptatorii Hamas, copiii palestinienilor sunt inca in bataia pustii.

"L-am vazut pe soldat in picioare langa magazin. M-am uitat spre mama si apoi a tras in mine. Un glonte mi-a ranit mana, iar celalalt mi-a intrat prin spate si mi-a iesit prin stomac", este declaratia unei fetite din Gaza aflata acum intr-un spital de acolo.

Trei ore! Doar atat a fost intrerupt focul din Gaza si atat au avut la dispozitie reprezentantii UNICEF pentru a distribui ajutoare familiior din inima razboiului.

Alungati din propriile case de teama sau din cauza bombardamentelor, multi palestinieni nu au un loc unde sa doarma si sa se ingrijeasca. Sunt copii care dorm in frig si sunt deja terifiati de situatia in care se afla.

Copiii din Gaza sunt lipsiti, in acest moment, nu numai de drepturile de care fiecare om ar trebui sa se bucure, ci si de drepturile fundamentale ale copiilor, pe care semnatarii Conventiei cu privire la drepturile copiilor sunt obligati sa li le asigure.

"Cand o sa ne facem mari, o sa ii bombardam si noi" – un copil ranit in cadrul razboiului din Gaza. Este probabil o declaratie absolut normala daca ne gandim ca acesti copii isi vad zilnic prietenii, parintii sau fratii ucisi de cruzimea israeliana.

Floricica Nou Venita carmendia's Avatar
    Membru inregistrat la
    13.05.2008
    Postari in forum
    284
    "Cand o sa ne facem mari, o sa ii bombardam si noi"
    poate aceste cuvinte, ale unui copil care nu are nici o vina ca s-a nascut acolo, ii vor pune pe ganduri pe unii. ar trebui initiata o petitie internationala neguvernamentala cu titlul de mai sus. intradevar, acesti copii, care vor avea sansa sa ajunga mari, vor fi viitorii teroristi. si nu este vina lor ci a noastra, a lumii in care traiesc.

Floricica Cu Vechime dafna's Avatar
    Membru inregistrat la
    29.04.2008
    Postari in forum
    6.302
    copii sunt si de-o parte si de alta a granitei. copii sunt si cei din sudul israelului care au trait si traiesc in teroare, nu o fi Israelul usa de biserica, dar rachetele ce tot cadeau in sud a fost unul din motivele actiunii.
    Copii sunt si soldatii de 18 ani, copii cu vise si sperante, copii ale caror vieti atarna uneori de un fir de ata, ptr ca isi apara tara si copii din interiorul ei. Copii sunt si cei impotriva carora sunt atintite atentatele, copii au fost si elevii scolii religioase din Ierusalim( nu aveau decat 10 ani, 12 ani) nu deranjau pe nimeni, doar invatau si au fost omorati, tot copii merg sambata in unul din mall-urile din nordul tarii, in fata careia a fost parcata o masina full cu explozibil( daca apuca sa explodeze zeci de vieti erau spulberate) si exemplele...sunt fara numar.
    pentru ca sunt mai bine aparati, pentru ca nu se face atata tam-tam din orice, nu inseamna ca acesti copii au o viata mai linistita si o copilarie fericita.

Floricica Novice ioana_dinu2000's Avatar
    Membru inregistrat la
    27.01.2010
    Postari in forum
    433
    Ce vina au oare copii care s-au nascut acolo?

Floricica Novice ioana_dinu2000's Avatar
    Membru inregistrat la
    27.01.2010
    Postari in forum
    433
    oare ce am putea sa facem pt ei?

load
Sunt de acord

Acest site foloseste cookies, pentru a-ti oferi o experienta cat mai placuta pe site. Daca ai nevoie de multe detalii despre cum functioneaza acestea, citeste Politicii de Cookie | Setari