Ultimele discutii din forum
    Administrator Floricica Debutanta administrator's Avatar
    Membru inregistrat la
    19.04.2005
    Postari in forum
    1.037

Pastele vine pentru toti copiii!

Dragelor, Comunitatea noastra poate si vrea sa aduca Pastele si bucuria lui aproape de cat mai multi copii. Pentru care - poate - Pastele nu este o bucurie si o sarbatoare in fiecare an. Cred ca putem - impreuna - sa facem o bucurie acestor copii.

Va propun sa facem aici, in topic, o lista cu cateva case de copii la care putem trimite ajutoare constand in hainute, jucarii si dulciuri.

De asemenea, vom strange iarasi ajutoare pentru copiii de la Valea Screzii, unde Comunitatea Copilul.ro a trimis ajutoare si in perioada Craciunului.

Asteptam sugestiile si ajutorul vostru! Multumim.

Moderator Floricica Veterana andreuk's Avatar
    Membru inregistrat la
    22.10.2007
    Postari in forum
    11.694
    Super idee! Chiar ma gandeam saptamana trecuta in timp ce ambalam un colet pe care l-am expediat pentru Valea Screzii ,ca mai mult ca sigur o sa deschideti un topic pe aceasta tema.

Membru inregistrat la
    22.10.2007
    Postari in forum
    11.694
    Despre locatii cu sufletele fara noroc ...va pot propune strangerea de jucarii , carti de colorat si creioane, carticele de povesti etc pentru sectia de oncologie de la Spitalul Budimex. Cand eram cadru didactic la scoala 174 se obisnuia mai ales in pragul sarbatorilor sa se stranga banuti si sa se cumpere jucarii si hainute noi. Aici nu ar fi vorba de strans bani ci doar de donatii in obiecte in stare buna si foarte buna care ar putea sa ii rupa cateva momente din sirul clipelor de durere si de frica. Sunt sigura ca un zambet in plus pe care il putem aduce prin ceea ce le oferim le va da o energie pozitiva , o clipa de terapie benefica.

Membru inregistrat la
    19.04.2005
    Postari in forum
    1.037
    Citat Postat de andreuk Vezi mesajul
    Despre locatii cu sufletele fara noroc ...va pot propune strangerea de jucarii , carti de colorat si creioane, carticele de povesti etc pentru sectia de oncologie de la Spitalul Budimex. Cand eram cadru didactic la scoala 174 se obisnuia mai ales in pragul sarbatorilor sa se stranga banuti si sa se cumpere jucarii si hainute noi. Aici nu ar fi vorba de strans bani ci doar de donatii in obiecte in stare buna si foarte buna care ar putea sa ii rupa cateva momente din sirul clipelor de durere si de frica. Sunt sigura ca un zambet in plus pe care il putem aduce prin ceea ce le oferim le va da o energie pozitiva , o clipa de terapie benefica.
    Andreea, este o idee foarte buna. Ma voi interesa la spital si vedem exact de ce ar avea ei nevoie. ideea este ca da, putem strange si carticele, planse de colorat (ne ocupam noi, Copilul.ro, de asta!), creioane colorate si dulciuri pentru copiii din sectia de oncologie. Deci de spital ne ocupam noi, strangem noi cele necesare si ajutam si noi cu tot ce avem. Multumim, Andreea!

Cine se mai ofera voluntar pentru alte locatii si alte actiuni? Despre Valea Screzii ce spuneti? Cine strange banuti, hainute si alte ajutoare?

Ne auzim cat de curand. Vom vorbi intre timp si cu partenerii Copilul.ro. Sunt sigura ca multi ne vor sustine, se vor alatura Campaniilor noastre.

Zi frumoasa si rodnica va doresc! Ne auzim cat de curand!

Membru inregistrat la
    22.10.2007
    Postari in forum
    11.694
    La Budimex (m-am uitat pe site )au 28 de paturi in sectie. Trebuie sa ne interesam cati copilasi sufera in acea sectie , ce sunt (baieti/fete),ce varste au fiecare. Apoi daca au sau nu voie dulciuri . O informatie de genul asta sper sa primesc de la un medic chirurg pe care il stiu acolo si care sper sa imi poata oferi toate aceste informatii sau eventual imi pot face timp sa dau o fuga pana acolo vineri sa aflu tot ce trebuie.

Floricica Debutanta llorikiss's Avatar
    Membru inregistrat la
    11.08.2011
    Postari in forum
    693
    Felicitari pentru initiativa Copilul.ro !!! Si noi suntem alaturi de dumneavoastra si vrem sa pregatim cateva pachetele (dulciuri si fructe) pentru copilasii bolnaviori de la Budimex. Cu siguranta se vor bucura si desi sunt in spital si sunt bolnaviori si ei asteapta Iepurasul de Paste!

Membru inregistrat la
    22.10.2007
    Postari in forum
    11.694
    Am vorbit acum cateva minute cu prietenul meu medic de acolo de la Budimex si imi va oferi toate detaliile necesare despre copiii internati la sectia de oncologie. Am hotarat impreuna cu el sa merg la spital vineri dimineata si o sa vina si el cu mine acolo la sectie sa iau toate informatiile necesare si sa ii si vad. Deci vineri seara va voi da toate detaliile in acest sens. Sper sa ne alaturam cu cat mai multe donatii pentru micutii de acolo si nu numai.

Floricica Debutanta llorikiss's Avatar
    Membru inregistrat la
    11.08.2011
    Postari in forum
    693
    Citat Postat de andreuk Vezi mesajul
    Am vorbit acum cateva minute cu prietenul meu medic de acolo de la Budimex si imi va oferi toate detaliile necesare despre copiii internati la sectia de oncologie. Am hotarat impreuna cu el sa merg la spital vineri dimineata si o sa vina si el cu mine acolo la sectie sa iau toate informatiile necesare si sa ii si vad. Deci vineri seara va voi da toate detaliile in acest sens. Sper sa ne alaturam cu cat mai multe donatii pentru micutii de acolo si nu numai.
    Foarte frumos gestul tau andreuk ! Asteptam sa vii cu detalii !

Floricica Novice Maria's Avatar
    Membru inregistrat la
    14.04.2011
    Postari in forum
    414
    Si noi putem trimite ceva ne spuneti ce anume si o adresa.Nush jucarii ca Antonia poate renunta la cateva ,sau orice altceva.

Moderator Floricica Avansata Monica Eliza Rares's Avatar
    Membru inregistrat la
    20.01.2010
    Postari in forum
    1.503
    La gradinita fetitei mele se strang hainute si jucarii pentru copiii defavorizati dintr-un sat.Sunt copii care n-au nici de unele, copii care pe timpul iernii veneau la scoala fara ciorapi in picioare sau o zi veneau iar alta nu pentru ca nu aveau haina groasa, faceau cu schimbul cu fratii.Sunt copii care se bucura atat de mult la atat de putine lucruri.

Membru inregistrat la
    19.04.2005
    Postari in forum
    1.037
    Citat Postat de Monica Eliza Rares Vezi mesajul
    La gradinita fetitei mele se strang hainute si jucarii pentru copiii defavorizati dintr-un sat.Sunt copii care n-au nici de unele, copii care pe timpul iernii veneau la scoala fara ciorapi in picioare sau o zi veneau iar alta nu pentru ca nu aveau haina groasa, faceau cu schimbul cu fratii.Sunt copii care se bucura atat de mult la atat de putine lucruri.
    Monica, poti duce ajutoare acolo, la gradinita fetitei tale, daca poti. Inseamna foarte mult pentru copiii aceia, cu siguranta...

Fiecare dintre noi trebuie sa se organizeze cum si unde poate. Important este sa ajutam cat mai multi copii sa traiasca un pic mai bine sarbatorile care vin...

load
Sunt de acord

Acest site foloseste cookies, pentru a-ti oferi o experienta cat mai placuta pe site. Daca ai nevoie de multe detalii despre cum functioneaza acestea, citeste Politicii de Cookie | Setari