Ultimele discutii din forum
    Floricica Debutanta calauzitor's Avatar
    Membru inregistrat la
    12.02.2008
    Postari in forum
    1.047
    Din Gardianul din 13.04.2009:
    In “Ziua mamelor de ingeri”, Bianca Brad va inalta un balon cu numele fetitei sale care a murit

In urma cu doi ani, Bianca Brad a trecut prin cel mai tragic moment al vietii sale. Cu doar cateva zile sa nasca, a aflat ca fetita pe care o purta in pantece murise. A plans zile si luni intregi, inima i-a fost la un pas sa plesneasca de durere si simtea ca viata nu mai are rost. Dar a gasit putere sa treaca peste acest moment si, mai mult sa ajute si alti parinti care au trecut prin situatii similare. A infiintat astfel, organizatia EMMA, dupa numele pruncului care n-a mai apucat sa se bucure de chipul frumos al mamei sale, Emma Nicole. Anul acesta, pe 10 mai, oameni care au pierdut un copilas se vor strange pe stadionul Iolanda Balas, vor aprinde o lumanare si vor inalta un balon pe care vor scrie numele ingerasului care a plecat din aceasta lume. “Acum un an nu s-au strans mai mult de 100 de persoane, insa pentru anul acesta, evenimentul se va desfasura simultan in 12 orase din tara. Noi, in organizatia EMMA, suntem doar trei persoane si este foarte greu sa pui la punct o manifestatie de asemenea amploare, dar trebuie sa schimbam ceva. Este atat de frumos sa faci ceva pentru un om aflat in suferinta. Societatea condamna la tacere. Nu stie cum sa se poarte cu o persoana care a pierdut un copil si prefera sa taca. Nu este nici o rusine sa treci prin asa ceva, este doar foarte, foarte greu. Crunt. Unii, mai puternici, pot depasi momentul, altii insa au nevoie de ajutor. Sunt oameni foarte sensibili pe care, o asemenea drama ii poate afecta foarte rau si sunt cazuri de alcoolism, de suicid, de boli psihice. Tocmai din aceasta cauza am infiintat aceasta organizatie: sa-i ajut si pe altii care au trecut printr-o experienta ca a mea. La urma urmei, nu te poate intelege nimeni mai bine decat cineva care a suferit la fel ca tine. Pe 10 mai, alaturi de sutele de parinti indurerati, voi inalta si eu un balon cu numele ingerasului meu”, ne-a declarat Bianca.

“Trebuie sa ajutam copiii bolnavi sa traiasca”

Din pricina saraciei si chiar a slabei pregatiri a unei parti din cadrele medicale, foarte multi copii isi pierd viata, uneori din motive stupide. “Suntem pe locul intai in ceea ce priveste mortalitatea infantila. Este ingrozitor ce se intampla si mi se pare ca nimeni nu face nimic. Spitalele nu sunt dotate cu aparatura necesara. Bebelusi, care intr-o tara bogata ar supravietui, la noi mor. Voi incerca sa caut sponsori, sa duc mai departe campania mea si sa aduc din strainatate aparatura performanta pentru cateva maternitati din tara. Din pacate, sunt extraordinar de scumpe si organizatia noastra nu are bani deocamdata, insa nu ne dam batuti si vom bate la usile tuturor pentru ca nu este drept ceea ce se intampla”, spune Bianca Brad. Pe site-ul organizatiei sale, www.organizatiaemma.ro, sunt afisate cateva conturi unde pot dona bani toti cei care vor sa duca mai departe visul fostei Miss Romania. Asadar, puteti ajuta EMMA sunand (numai) din reteaua Romtelecom la numerele de telefon:

0900 900 301 (1 euro/apel), 0900 900 303 (3 euro/apel)

0900 900 305 (5 euro/apel), 0900 900 300 (10 euro pe apel)

Guest
    Mai este putin pana pe 10 mai!Poate se gandesc adminii la o modalitate de a puncta si noi cumva aceasta zi!

Floricica Senior marinusha's Avatar
    Membru inregistrat la
    22.08.2008
    Postari in forum
    4.671
    in ce orase din tara se va desfasura?

Membru inregistrat la
    12.02.2008
    Postari in forum
    1.047
    Pentru cele interesate pun mai jos ce am gasit pe forum la E.M.M.A. despre acest subiect:

"In concluzie, anul acesta, Ziua Mamelor de Ingeri, va fi in a doua duminica a lunii mai, adica, in data de 10 Mai, la ora 18.30!(soarele va apune in acea zi, la 20.30)
    In Bucuresti, acest eveniment va avea loc pe Stadionul Iolanda Balas
    Va multumesc si va imbratisez cu drag!!!

E minunata ideea, Bianca! Mi-ai luat o stanca de pe inima! Voi organiza din nou pentru Baia Mare.
    Mamicile din Baia Mare sau din imprejurimi care vor sa ma ajute sau doar vor sa participe la Ziua Mamelor de Ingeri, in prima duminica a lunii mai, va rog sa ma contactati la nr. de tel. 0752- 222.175. Incepem de pe acum, ca sa fie totul bine pus la punct. Timpul trece atat de repede!
    Doamne ajuta!
    Rita - mami de ingeri

Ingerasului Erick Robert ma ofer sa ma ocup de aceasta organizare la Cluj Napoca de aceea care doriti sa ma ajutati sau doar si prezenta voastra sa mi-o comunicati.la nr. de tel. 0747 - 151.825 sau adresa de email erikavoinescu@yahoo.com VA astept cu mare drag sa ma contactati .''Haideti mamicilor sa dam si noi un sens acestei zile . va pup

Buna, dragi parinti de ingeri, care locuiti in Valea Jiului, si nu numai.
    Daca cititi aceste randuri si doriti sa ne intalnim in memoria ingerasilor nostrii, va rog sa ma contactati la numarul de telefon 0727- 536.808
    Cu admiratie, Nicoleta Crineanu.

Timisoara - Angela(tel. 0743.700.325, email - angiflo@yahoo.com) si ajutoarele sale Genny, Ella, Vio, Diana, Otilia, Ioana, Marinela
    Locatia : la sediul Scoala mamei junior, str. Cluj, nr. 17.

Botosani, Suceava - simona bas(bassimona@yahoo.com)
    Locatia : Pietonalul UNIRII, din Botosani

Oradea - Herdelean Laura - 0744-607.447(la_her@yahoo.com), Adina
    Locatia : la troița din Orășelul copiilor din Oradea (lângă Spitalul Clinic municipal „dr. Gavril Curteanu”, cunoscut drept Spitalul de copii, în Rogerius )

Constanta - DOMNICA - 0726-110.519
    Locatia : pe plaja Modern, langa digul dinspre Portul Tomis

Craiova - - Mihaela76 - tel. 0764690147, scrieti pe mesaj privat
    Locatia : Parcul Romanescu

Sibiu - Steluta Simona Marti - 0723-002.259, stelamarti@ hotmail.com
    Locatia : in Parcul Sub Arini, la statuia lui Mihai Eminescu

Targu-Jiu - Loredana Elena Nimara (0742-960.623, email: nelenaloredana@ yahoo.com) si Corina Andrusca- tel. 0743428902 si 0767910486 si corina_andrusca@ yahoo.com, marcel - tel.0746045673
    Locatia : Insulita din parcul Central al orasului Targu Jiu

Brasov, - Lily (lily_lore) - telefon 0766226208
    Locatia : Piata Sfatului

Iasi - dorina_miru - tel.0740041385 (moshmihai@ yahoo.com)
    Locatia : Parcul de la Teatru

Bacau - Catalina din Onesti (catalina_stoleru@ yahoo.com)
    Locatia : .............

Londra - Marea Britanie - Veronica Mincu - tel. 0752 6819972 (veronicamincu@ yahoo.com), impreuna cu Loredana (lilylore)
    Locatia : ora 18:00 (ora Londrei) in Parcul Wipss Cross (se ajunge cu autobuzul 257: traseu Stratford-Walthamstow Central)

Asteptam confirmarile voastre si in alte orase ale tarii.
    Bianca are dreptate: evenimentul va avea un impact asupra publicului in masura in care va avea o mai mare amploare la nivel national.
    Mame de ingeri, pentru voi va fi aceasta zi..."

Membru inregistrat la
    12.02.2008
    Postari in forum
    1.047
    Si pentru mamicile interesate de acest subiect:
    organizatia E.M.M.A Forum

Floricica Debutanta bebelaa's Avatar
    Membru inregistrat la
    03.10.2007
    Postari in forum
    957
    Dragele mele, sper ca nu va suparati ca am modificat un pic formatul pentru ca se deformase pagina si am pus link direct catre forumul organizatiei E.M.M.A.

Foarte frumos ca v-ati gandit sa deschideti acest subiect, necesita curaj sincer...

Am citit ce ati scris mai sus si am luat atitudinea, am trimis un mesaj catre Bianca Brad, sper eu sa aiba timpul necesar sa il observe si sa ne putem implica si noi cu putem in activitatile care se vor desfasura de 10 mai..

Pana voi primi mai multe detalii speram de la Bianca Brad, am sa mai caut informatii pentru a completa ce ati spus si voi pana acum.. va astept si pe voi cu orice info..

Membru inregistrat la
    03.10.2007
    Postari in forum
    957
    Stadionul Iolanda Balas este stadionul Tineretului? Cumva vreo mamica din Bucuresti merge duminica? sa ne putem intalni poate?

Floricica Senior marinusha's Avatar
    Membru inregistrat la
    22.08.2008
    Postari in forum
    4.671
    deci duminica la 18:30 sa fiu prin parcul Romanescu...

Membru inregistrat la
    03.10.2007
    Postari in forum
    957
    citeam postarea ta si ma gandeam zic parca era in alta parte si apoi vazusem ca esti din Craiova , mamicile din Bucuresti, vine careva? mi-as dori sa ajung foarte mult, insa singura nu cred ca voi putea face fata sincera sa fiu...

Guest
    sincer, cand am propus sa punctam cumva ziua, ma gandeam la ceva ce s-ar putea face aici pe forum...ceva la care sa poata contribui toate mamicile, in semn de solidariate cu mamicile de ingeri!
    frumoasa initiativa ta, Laura!din pacate duminica trebuie sa mergem la aniversarea unui prieten foarte bun, in provincie.

sper sa poata veni cat mai multe mamici,ar fi tare frumos!

Membru inregistrat la
    03.10.2007
    Postari in forum
    957
    duvi, ai niste idei minunate, m-am gandit sa stii la ce ai spus tu cu punctatul, pana acu nu mi-a venit nicio idee, insa acum, citind postarea ta, mi-a venit inspiratia, imediat aplic si ideea . multumesc de inspiratie . cat despre invitatia mea, speram sa nu merg singurica . pupici

load
Sunt de acord

Acest site foloseste cookies, pentru a-ti oferi o experienta cat mai placuta pe site. Daca ai nevoie de multe detalii despre cum functioneaza acestea, citeste Politicii de Cookie | Setari