Ultimele discutii din forum
    Administrator Floricica Novice admin's Avatar
    Membru inregistrat la
    17.03.2010
    Postari in forum
    508

Ajutor pentru un copil special

Dragile mele mamici cu suflet mare,

Cu siguranta multe dintre voi ati citit povestea dyanei.M din topicul: https://www.copilul.ro/forum/suntem-...ial-51651.html si ati ramas impresionate, asa cum am ramas si eu, de puterea si tenacitatea acestei mamici.

Pentru ca facem parte dintr-o comunitate care si-a dovedit compasiunea fata de oameni mai putini norocosi in repetate randuri, fac un apel la bunavointa voastra si va rog sa incercam sa ne mobilizam pentru a o ajuta pe aceasta mamica cum putem noi mai bine.

Pentru inceput propun sa ii furnizam Dianei produse fara gluten atat de necesare pentru Marius, care a fost diagnosticat cu paralizie cerebrala , tetrapareza spastica , intoleranta la gluten , sindrom de malabsorbtie si reflux gastroesofagian. Dupa cum stiti produsele fara gluten sunt mai scumpe decat produsele obisnuite si va propun celor care vor sa faca un gest de bunatate sa trimita produsele prin posta pe adresa Dianei (mi-o puteti cere mie pe mesaj privat).

Diana isi doreste foarte mult sa poata achizitiona un dispozitiv care l-ar ajuta pe Marius sa-si sustina capul, dispozitiv care costa in jur de 300 de euro cu tot cu transport dupa cum ne marturiseste in postarea initiala. Daca am putea contribui sa o ajutam sa stranga aceasta suma ar fi minunat.
    Aveti la dispozitie doua conturi umanitare in care puteti dona orice suma pentru Marius:
    CONT LEI : RO65 RNCB 0762 1224 7571 0001
    CONT EURO: RO38 RNCB O762 1224 7571 0002
    BENEFICIAR : MITRU MARIUS GABRIEL

De asemenea daca aveti informatii despre clinici sau asociatii care pot veni in ajutorul lui Marius in Vaslui va rog sa nu ezitati sa le furnizati.

Impreuna putem ajuta un copil special!

Floricica Cu Vechime Astrid22's Avatar
    Membru inregistrat la
    08.08.2013
    Postari in forum
    5.153
    Buna! Salut initiativa admin!

Eu deja am contactat firma din Spania care produce acest dispozitiv, mi-au scris deja inapoi inclusiv cu datele de contact ale firmei care distribuie si in Germania (eu locuiesc in Germania). Mi-au cerut insa un filmulet cu Marius sa vada exact pozitia in scaun si cum isi tine capul. Deja Diana mi-a trimis poze cu Marius si astept sa imi trimita si un film.

In momentul in care voi avea toate datele cu privire la acest dispozitiv, inclusiv pretul si conditiile de livrare am sa le "impart" si cu voi aici pe forum si cu colegii mei de aici nemti, sa vedem ce putem face.

Pana atunci va rog trimiteti produse fara gluten familiei, rog admin sa imi spui daca pot posta o lista cu magazinele unde se gasesc aceste produse!

Haideti mamici, tatici, burtici, viitoare burtici, chiar si un singur pachet de biscuiti conteaza!

Floricica Veterana helleborerose's Avatar
    Membru inregistrat la
    19.04.2008
    Postari in forum
    10.698
    Eu m-am uitat pe net si am vazut ca sunt site-uri cu produse fara gluten la preturi mai mici decat poate cumpara Diana din Vaslui si atunci ma gandesc sa strangem bani si sa cumparam mai multe produse din astea en-gross si sa ii trimitem o comanda mai mare. Ce ziceti?

Membru inregistrat la
    19.04.2008
    Postari in forum
    10.698
    Multumim Alina pentru topic. Poate reusim sa facem ceva pentru Marius.

Membru inregistrat la
    17.03.2010
    Postari in forum
    508
    Citat Postat de Astrid22 Vezi mesajul
    Buna! Salut initiativa admin!

Eu deja am contactat firma din Spania care produce acest dispozitiv, mi-au scris deja inapoi inclusiv cu datele de contact ale firmei care distribuie si in Germania (eu locuiesc in Germania). Mi-au cerut insa un filmulet cu Marius sa vada exact pozitia in scaun si cum isi tine capul. Deja Diana mi-a trimis poze cu Marius si astept sa imi trimita si un film.

In momentul in care voi avea toate datele cu privire la acest dispozitiv, inclusiv pretul si conditiile de livrare am sa le "impart" si cu voi aici pe forum si cu colegii mei de aici nemti, sa vedem ce putem face.

Pana atunci va rog trimiteti produse fara gluten familiei, rog admin sa imi spui daca pot posta o lista cu magazinele unde se gasesc aceste produse!

Haideti mamici, tatici, burtici, viitoare burtici, chiar si un singur pachet de biscuiti conteaza!
    Da Astrid, poti posta listuta dar fara link te rog, ca asa e regulamentul forumului!

Multumim ca te-ai interesat pentru dispozitiv, poate reusim sa strangem o suma bunicica pentru achizitie.

Membru inregistrat la
    17.03.2010
    Postari in forum
    508
    Citat Postat de helleborerose Vezi mesajul
    Eu m-am uitat pe net si am vazut ca sunt site-uri cu produse fara gluten la preturi mai mici decat poate cumpara Diana din Vaslui si atunci ma gandesc sa strangem bani si sa cumparam mai multe produse din astea en-gross si sa ii trimitem o comanda mai mare. Ce ziceti?
    Este buna ideea, Irina, insa cred ca daca tot vrem sa strangem banuti am putea sa ii trimitem direct Dianei in conturile de mai sus si eventual sa ii trimiti listuta magazinelor pe privat si sa comande singura de acolo pt ca ea stie care sunt produsele care ii sunt necesare

Floricica Cu Vechime Astrid22's Avatar
    Membru inregistrat la
    08.08.2013
    Postari in forum
    5.153
    Asadar am gasit urmatoarele posibilitati pentru produse fara gluten:

- INSTITUTUL DE BIORESURSE ALIMENTARE din Bucuresti
    - lantul de magazine dm drogerie markt(disponibil in Arad, Baia Mare, Bistrita, Braila, Brasov, Bucuresti, Buzau, Cluj, Constanta, Deva, Galati, Giurgiu, Lugoj, Miercurea Ciuc, Oradea, Pitesti, Resita, Sf. Gheorghe, Sibiu, Targoviste, Timisoara, Tg. Mures si Turda) – sunt magazine cu un aspect foarte prietenos, cu o gama variata de produse dintre care o pondere mare au au marcile proprii – dintre care eu personal folosesc Alnatura (pentru alimente – orez garantat fara gluten, fulgi de porumb fara gluten, fructe uscate bio si netratate cu faina sau amidon, discuri de orez cu si fara sare, discuri de orez cu ciocolata ), Alverde si Balea (pentru cosmetice). De asemenea au si paste, faina si dulciuri marca Schar
    - magazinele Lidl
    - hipermarketul Cora – aici se pot gasi alimente fara gluten printre care mezeluri (Martinel, o marca din Spania si una din Italia), paine fara gluten Dobrogea, prajituri fara gluten Dobrogea, ciocolata Schneekoppe in diferite sortimente, produse fara gluten Gerble, pastele din porumb Pasta d’oro si din cand in cand (rar si in cantitati mici) sosurile Pasta d’oro Arpis fara gluten in 5 sortimente. Din septembrie 2011 a aparut si un stand special Fara Gluten in care exista si produse marca Bez Gluten la preturi accesibile: biscuiti, napolitane, supe instant
    - hipermarketul Carrefour – aici se pot gasi biscuitii Carrefour No Gluten, biscuiti, faina si diverse mixuri marca Schneekoppe
    - hipermarketul Real - pastele din porumb Pasta d’oro si cam mereu (spre deosebire de Cora) sosurile Pasta d’oro Arpis fara gluten in 5 sortimente
    - Maryland Trading SRL – se pot comanda prin telefon sau e-mail produsele fara gluten prezentate pe site (o gama cu adevarat variata de produse). Se trimit prin curier rapid (primul kg este 12 RON iar urmatoarele 1 RON) sau prin colet postal.
    - Diafitt – este un magazin din Oradea specializat in vanzarea de produse fara gluten si produse pentru diabetici. Au o gama larga de produse fara gluten la preturi rezonabile: faina, paine, chifle, cornuri, supe, sosuri, paste, produse de patiserie (biscuiti, turta dulcer, linzer, covrigei, ), budinci, produse congelate. Printre marcile comercializate se numara: Schaer, Brabara, Celli Hope, Gliadino, Glutenix. Adresa magazinului din Oradea este: Str. Rosiorilor colt cu T. Vladimirescu. Multe dintre produse pot fi comandate si online
    - magazinul Medalim din Bucuresti

Nu imi asum meritele pentru aceasta lista, ma bucur doar ca pot sa o dau mai departe. Avand in vedere ca la Vaslui sunt variante foarte putine pentru Diana, poate cel mai bine ar fi sa cumpere cine doreste atat cat isi permite si sa trimita familiei prin colet. Cred ca cel mai indicat ar fi materiile prime gen faina, asa are Diana posibilitatea sa faca in casa si paine si biscuiti si ce are nevoie.

Fiecare biscuit conteaza! Dar din dar se face Rai!

Floricica Nou Venita dyana.M's Avatar
    Membru inregistrat la
    16.10.2011
    Postari in forum
    155
    In primul rand multumesc Domnului ca m-a ajutat sa va gasesc , apoi va multumesc voua dragi mamici care va gaditi la mine si care rupeti din timpul vostru pentru a ne ajuta in situatia asta .

Floricica Nou Venita dyana.M's Avatar
    Membru inregistrat la
    16.10.2011
    Postari in forum
    155
    Am postat aceste randuri si pr topicul meu dar pun si aici poate ma sfatuiti ce sa fac . Problemele se tin de capul meu . Dupa ce am reusit sa fac filmuletul cu Marius in scaunel imi spune ca stikul trebuie formatat . Azi trebuie sa fac altul . Plus ca ieri mi-a spus cineva ca mi-a pus bani prin paypal doar ca ghinionul meu , acest cont nu a fost folosit niciodata iar cand am vrut sa vad daca i-am primit nu mai stiu parola . De obicei folosesc doar 2 parole pentru a-mi fi usor dar nu imi da voie nici una . Tin sa precizez ca acest cont a fost facut prin 2012 . Cred ca trebuie sa imi fac alt cont de paypal doar ca nu stiu cum , am vazut ca este foarte folositor acum . Ce ma sfatuiti sa fac ?

Membru inregistrat la
    17.03.2010
    Postari in forum
    508
    Diana, nu stiu ce sa te sfatuiesc, nu sunt posesoarea unui cont paypal, insa exista sigur o modalitate prin care iti poti recupera parola. Pa paypal.com in boxul de login ai un link Problem with login, incearca sa vezi daca nu poti recupera parola acolo.

Membru inregistrat la
    19.04.2008
    Postari in forum
    10.698
    Diana, te-as ruga sa ai o atitudine un pic mai pozitiva. Nu pot realiza cat poate fi de greu intr-o asemenea situatie, dar incearca sa privesti situatia un pic altfel si lucrurile se vor rezolva poate mai simplu, doar printr-o schimbare de atitudine. Foarte multe lucruri se petrec la nivel mental. Asta stiu din experienta proprie. O data ce intri in panica incepe un tavalug foarte greu de oprit.

Te-as ruga sa-mi spui la ce banca ai acele conturi umanitare postate de Alina, ca sa stiu unde sa ma duc, pt ca mi-e greu din literele de la inceput sa-mi dau seama.

load
Sunt de acord

Acest site foloseste cookies, pentru a-ti oferi o experienta cat mai placuta pe site. Daca ai nevoie de multe detalii despre cum functioneaza acestea, citeste Politicii de Cookie | Setari