Ultimele discutii din forum
    Floricica Nou Venita 32Alina's Avatar
    Membru inregistrat la
    04.05.2011
    Postari in forum
    1

Weezing recurent

Buna fetelor
    ma alatur si eu voua . din pacate sunt cam suparata dar ma lupt sa fiu tare.
    Am adus pe lume un bebe perfect sanatos acum 1.6 luni . E un scump, imi vine sa il mananc toata ziua.Alearga de la 11 luni , insa nu prea vrea sa vorbeasca decat "nemteste" .
    Pana la 10 luni totul a fost perfect, insa atunci a facut o bronsiolita grava.L-a tratat pediatra, am zis ca mor langa el, abia respira .De atunci a mai facut inca 2 tot cu respiratii greoaie. El nu e ca ceilalti copii sa ii curga nasul , tratament si gata . De a doua zi de cand s-a declansat raceala respira suierat . Nu tuseste deloc . Am mers la alergolog si e alergic la acarieni. Ne-a recomadat Singulair,Zyrtec 3luni si Flixotide 3sapt aerosoli(desi e bine acum...spune ca ii ajuta bronhiile) . In plus pediatra i-a dat sa faca vaccin Synflorix (l-am facut vineri fara reactii) , Rybomunil si Alvityl pt imunitate . Speram sa scapam de acest weezing (care este prezent doar la raceli ). In rest e ok alearga toata ziulica , rade e fericit si noi alaturi de el .

Vroiam sa imi impartasiti din experienta voastra, sau sfaturi . Mai sunt mamici cu copii in situatia noastra .Oare vom reusi sa nu faca astm ? Exista vreo sansa de scapare ?Alergologul spune ca facem tot ce se poate .Pediatra spune ca a avut deja 3 bronsiolite si are risc extrem de mare de a face astm.
    Ar fi groaznic sa vad ca nu mai poate alerga , ca nu poate fi un copil norma l. Sunt terminata la acest gand .

Va pup si va doresc numai bine si copii sanatosi .
    Modificata de 32Alina; 23.05.2011 la 09:53:16.

Floricica Senior irina27's Avatar
    Membru inregistrat la
    12.06.2007
    Postari in forum
    4.494
    eu am trecut cu baiatul meu prin ceva asemanator, pana acum 1-2 luni a luat timp de aprox 2 ani tratament cu singulair si/sau flixotide. am intalnit un alergolog bun care a avut grija de noi, si noi ca parinti am respectat tot ce ne-a ceu sa facem si acum baiatul e bine. singurul sfat care il pot da e sa gasesti un medic alergolog de incredere si sa mergi pe mana lui pana cand zice el stop. noi am avut diagnosticul de astm bronsic de la varsta de 1 an, facea direct pneumonie copilul nu bronsite, acum am ajuns la stadiul de viroze, deci e un pas inainte.
    multa sanatate va doresc si putere sa mergeti pana la capat.

Floricica Nou Venita Villi's Avatar
    Membru inregistrat la
    21.12.2010
    Postari in forum
    237
    Copilul meu a avut primul episod de wheezing la 8 luni. Au urmat, pana la 1 an jumate, inca 2. Medicul ne-a recomandat: 1 an cel putin tratament cu Singulair, Flixotide 2 luni. Plus ca, de cate ori auzim cele mai mici semne de wheezing, facem nebulizarile. I-a mers bine, multumim lui Dumnezeu.
    Timp de 1 an si ceva nu am mai auzit wheezingul. parca saptamana trecuta mi s-a parut ca aud ceva ( a avut si viroza), asa ca acum sunt numai urechi.
    Perseverenta cu aerosolii si Singulair la noi a avut efectul asteptat.
    Sanatate!

load
Sunt de acord

Acest site foloseste cookies, pentru a-ti oferi o experienta cat mai placuta pe site. Daca ai nevoie de multe detalii despre cum functioneaza acestea, citeste Politicii de Cookie | Setari