Ultimele discutii din forum
    Floricica Nou Venita ADINANDREEA's Avatar
    Membru inregistrat la
    02.10.2011
    Postari in forum
    2

Viroza in timpul sarcinii

sint gravida in 13sapt. si de o sapt.am inceput cu o durere de gat,de cap,apoi,cu nasul infundat,de 4zile a aparut o tusa nocturna cu secretii,iar de 2 zile si de zii,si problema e ca de o zi secretiile sint verzi.....iau paracetamol de la inceput la 4 ore,iar de o zi acetilcisteina la 8 ore,,,trebuie sa ma ingrijoreze schimbarea culorii secretiilor,afecteaza bebelusul,ar trebuii sa mai iau ceva???med. nu mi-a recomandat nimica!!!sau e procesul viric,si e normal.......multumesc...

Floricica Cu Vechime ioanabalescu's Avatar
    Membru inregistrat la
    27.08.2007
    Postari in forum
    9.523
    Aspirina si paracetamol la recomandarea cui iei? Ai vorbit u medicul de familie, obstetricianul? De ce iei medicamente de capul tau mai ales ca esti insarcinata?
    O doza mare de aspirina poate provoca hemoragii, de ce nu vorbesti cu un medic?

Floricica Novice Maria's Avatar
    Membru inregistrat la
    14.04.2011
    Postari in forum
    414
    Eu stiam ca nu ai voie medicamente,mie cand am fost racita si m a durut in gat mi a zis sa sug un decasept,maxim doua intr o zi.Uite si eu acum am de trei zile diaree continua si varsaturi si nu am luat nimic,aseara am mancat niste orez fiert asa simplu,nici macar cu sare si am baut din zeama aia si azi ma simt mai bn.Mergi macar la medicul de fam si vezi ce iti zice.

Floricica Novice simonacio's Avatar
    Membru inregistrat la
    05.08.2011
    Postari in forum
    564
    daca e viroza, e normal sa se inverzeasca secretiile, dar asta poate fi un semn de infectie. poti sa iei paracetamol, maxim 2 pe zi si de ce nu te tratezi cu produse homeopate. sunt multe si cele de la laboratoarele Boiron sigur sunt homeopate. dar nici acestea nu trebuie luate cu nemiluita. vezi ca sunt si unguente, te dai cu ele pe piept seara, te invelesti bine si ele emana niste vapori care iti subtiaza secretiile. intreba la farmacie ce e voie sa iei si-ti va spune farmacistul. dar preferabil ar fi sa mergi la un doctor.

Floricica Nou Venita alynutza79's Avatar
    Membru inregistrat la
    27.06.2012
    Postari in forum
    180
    Citat Postat de ioanabalescu Vezi mesajul
    Aspirina si paracetamol la recomandarea cui iei? Ai vorbit u medicul de familie, obstetricianul? De ce iei medicamente de capul tau mai ales ca esti insarcinata?
    O doza mare de aspirina poate provoca hemoragii, de ce nu vorbesti cu un medic?
    acetilcisteina nu este aspirina...pana la urma lamureste-ne, iei medicamentele la indrumarea medicului sau nu?

Moderator Floricica Debutanta snowdance22's Avatar
    Membru inregistrat la
    23.08.2010
    Postari in forum
    1.161
    Citat Postat de ADINANDREEA Vezi mesajul
    sint gravida in 13sapt. si de o sapt.am inceput cu o durere de gat,de cap,apoi,cu nasul infundat,de 4zile a aparut o tusa nocturna cu secretii,iar de 2 zile si de zii,si problema e ca de o zi secretiile sint verzi.....iau paracetamol de la inceput la 4 ore,iar de o zi acetilcisteina la 8 ore,,,trebuie sa ma ingrijoreze schimbarea culorii secretiilor,afecteaza bebelusul,ar trebuii sa mai iau ceva???med. nu mi-a recomandat nimica!!!sau e procesul viric,si e normal.......multumesc...
    ar fi trebuit sa mergi la medic de la primele simptome. din experienta mea, paracetamolul la 4 ore e o doza mare si pentru o femeie care nu e insarcinata, se ia, de obicei, la 8 ore. iar acetilcisteina, chiar daca e un mucolitic si pare inofensiv, nu prea se recomanda in sarcina decat atunci cand medicul considera ca efectele negative sunt compensate de beneficii. si ca sa raspund la intrebarea ta: nu, nu ar trebui sa iei nimic, nici macar ce iei acum, pana nu te consulta un medic. incearca niste remedii naturiste: lamaie cu miere, suc natural de portocala infierbantat (nu fiert!) cu o lingurita de miere, ceai de tei, usturoi, ceapa - astea sunt mucolitice excelente si fara efecte adverse. snatate multa!

Floricica Cu Vechime ioanabalescu's Avatar
    Membru inregistrat la
    27.08.2007
    Postari in forum
    9.523
    Citat Postat de alynutza79 Vezi mesajul
    acetilcisteina nu este aspirina...pana la urma lamureste-ne, iei medicamentele la indrumarea medicului sau nu?
    Eu nu iau niciun medicament, cred ca m-ai confundat

Floricica Nou Venita alynutza79's Avatar
    Membru inregistrat la
    27.06.2012
    Postari in forum
    180
    Citat Postat de ioanabalescu Vezi mesajul
    Eu nu iau niciun medicament, cred ca m-ai confundat
    pentru tine era prima parte a comentariului

Moderator Floricica Cu Vechime anna_creteanu's Avatar
    Membru inregistrat la
    30.10.2007
    Postari in forum
    9.052
    Paracetamolul nu e contraindicat, dar nu trebuie facut abuz.
    Fetelor, si eu sunt de acord ca trebuie consultat medicul inainte de a lua medicamente, dar nu trebuie sa exageram si sa inducem panica.
    Mie una mi se pare mult mai periculoasa tusea (care poate provoca dezlipirea de placenta) decat o doza de paracetamol...

load
Sunt de acord

Acest site foloseste cookies, pentru a-ti oferi o experienta cat mai placuta pe site. Daca ai nevoie de multe detalii despre cum functioneaza acestea, citeste Politicii de Cookie | Setari