Ultimele discutii din forum
    Floricica Nou Venita Raluchet's Avatar
    Membru inregistrat la
    05.06.2011
    Postari in forum
    193

Vaccinurile care nu sunt in schema obligatorie din RO sunt cu adevărat necesare?

Am intalnit mamici care sunt PRO sau CONTRA acestor vaccinuri care nu se afla pe schema obligatorie din motive mai mult sau mai putin personale.
    La ora actuala vaccinul rotavirus este destul de discutat si multi parinti il refuza pentru-ca nu si-l permit,dar oare nu cea mai buna cale este preventia ?Se stie ca a trata este mult mai scump de cat a preveni si ma intreb de ce medicii din RO nu ne informeaza despre aceste vaccinuri care sunt in afara schemei pentru a putea decide fiecare parinte ce este bine pentru copilul sau?
    Voi ati fost informate de medic si care a fost obtiunea voastra ?

Floricica Novice simonacio's Avatar
    Membru inregistrat la
    05.08.2011
    Postari in forum
    564
    eu i-am facut Rotarix fetitei si pot sa zic ca pana acum n-am avut probleme cu enterocolita desi ca orice copil nu orice baga in gura e steril. nu stiu daca daca nu i-l faceam avea probleme sau nu dar daca pot sa previi o boala, de ce sa nu o previi? de ce sa te chinui si tu si copilul prin spitale??? medicul pediatru ne-a zis d Rotarix si de Prevenar asa ca le-am facut. cre ca medicii stiu mai bine din experienta daca merita facut un vaccin sau nu.

Membru inregistrat la
    05.06.2011
    Postari in forum
    193
    Rotarix este indicat pentru imunizarea activa a sugarilor si se face pana in 6luni .Unele mamici sunt speriate in al face deoarece sustin ele ca ar putea duce la autism ,dar asta pentru-ca nu sunt suficient informate de catre medic .
    Dar ce te faci cand constatati cu stupoare ca tu ca parinte esti mult mai informat de cat medic?

tabitha
    Guest
    In primul rand,nu exista o schema obligatorie.Nu este nimeni obligat sa-si vaccineze copilul.Nu cred ca mamicile sustin ca acest vaccin ar avea vreo legatura cu autismul,sau afirma acest lucru pentru ca nu sunt informate.S-au facut destule studii,iar in urma acestora s-a tras concluzia ca ar exista o legatura.Daca o mama considera ca pediatrul este mai putin informat dcat ea,nu-i ramane decat sa-l schimbe.
    Eu am ales sa-mi vaccinez copilul cu Rotarix,dar nu as incerca sa conving pe cineva sa faca acelasi lucru,nu mi-as permite sa affirm ca nu exista reactii adverse,doar pentru ca noi nu am patit nimic.

Membru inregistrat la
    05.06.2011
    Postari in forum
    193
    Exact,nu exista dovezi stiintifice care sa sustina legatura dintre vaccinuri si tulburari de dezvoltare neurologica,cum ar fi autismul.Vaccinare se face doar la copilul sanatos de aceea inainte se face un consult in prealabil si totusi unele mamici au aceasta teama.
    Si pana la urma fiecare este liber sa faca ceea ce considera ca este mai bine pentru copilul lui.

Membru inregistrat la
    05.06.2011
    Postari in forum
    193
    Este adevarat ca nici o vaccinare in Europa nu este obligatorie,dar medicii de familie zic ca este obligatoriu pentru-ca astfel nu iti poti inscrie copilul la gradinita,scoala sau alte activitati in colectiv.De ce nu avem dreptul la optiune?

tabitha
    Guest
    Citat Postat de criszoe Vezi mesajul
    Exact,nu exista dovezi stiintifice care sa sustina legatura dintre vaccinuri si tulburari de dezvoltare neurologica,cum ar fi autismul.Vaccinare se face doar la copilul sanatos de aceea inainte se face un consult in prealabil si totusi unele mamici au aceasta teama.
    Si pana la urma fiecare este liber sa faca ceea ce considera ca este mai bine pentru copilul lui.
    Cazuri in care un vaccin a avut efecte devastatoare asupra unui copil sunt foarte multe.Si despre aceste efecte negative vorbesc chiar doctori care au zeci de ani de experienta,sau chiar unii care au participat la crearea lor.Numai ca este foarte greu sa combati obiceiul de a vaccina copiii,in primul rand industria medicamentelor incearca sa impiedice aceste lucruri pe toate caile.E ca si industria fumatului sau a bauturilor alcoolice.
    Bineinteles nu am siguranta ca ceea ce afirma unii este si adevarat,dar tot imi trezeste semen de intrebare.Eu mi-am vaccinat copilul pana la doi ani,iar de atunci am hotarat ca nu se va mai intampla.De ce pana la doi ani?Pentru ca am avut dubii,pentru ca in acest timp m-am informat si pana la urma am decis:gata cu vaccinarea.Daca as mai avea un copil,cu siguranta nu l-as mai vaccina.Dar asta e strict ce gandesc eu,nu incerc si nici nu am incercat vreodata sa conving pe cineva ca ceea ce cred eu este correct.Eu imi asum ceea ce fac cand este vorba strict de copilul meu.
    Modificata de tabitha; 31.05.2013 la 14:00:31.

tabitha
    Guest
    Este adevarat ca nici o vaccinare in Europa nu este obligatorie,dar medicii de familie zic ca este obligatoriu pentru-ca astfel nu iti poti inscrie copilul la gradinita,scoala sau alte activitati in colectiv.De ce nu avem dreptul la optiune?
    Avem dreptul la optiune,doar ca nu suntem informati.Invatamantul in Romania este obligatoriu pana la o anumita varsta,nu se specifica nicaieri ca doar cei vaccinati vor merge la scoala.
    Modificata de tabitha; 31.05.2013 la 14:02:35.

tabitha
    Guest
    Probabil ca tocmai de aici au aparut si suspiciunile.Se insista foarte mult sa se vaccineze doar copiii care sunt in perfecta stare de sanatate.Si peste catva timp te trezesti ca se imbolnaveste copilul sau chiar moare subit.Cati dintre noi au citit vreodata ce contine un vaccin?

Membru inregistrat la
    05.06.2011
    Postari in forum
    193
    Bun,consider ca tu esti un parinte informat daca ai ales obtiunea de a nu mai vaccina al doilea copil,dar eu vin si te intreb ce te-a facut sa iei aceasta decizie si de ce consideri ca ar fi mai protejat fara ?Si aici vorbim strict de copilul tau .

tabitha
    Guest
    Am citit si rascitit.Pareri ale medicilor,nu neaparat ale celor care isi spun pe fata parerea despre vaccinuri.Marturii ale parintilor din toata lumea,care si-au pierdut copiii sau care au in momentul de fata un copil bolnav fara sa fi primit si o explicatie pentru felul in care s-a intamplat.Faptul ca eu spal un mar de zece ori ca sa nu aiba chimicale pe el inainte sa-l dau copilului,deci nu i-as mai injecta cu buna stiinta aluminiu,formaldehida,timerosal sau mercur in corp.
    Am discutat si cu sotul meu aceste aspect,ne-am documentat amandoi si in final,dupa luni de zile,am ajuns la aceeasi concluzie.Si nu in ultimul rand,pediatrul,care nu ne-a zis nici o secunda ca nu facem bine,ne-a spus ca este doar decizia noastra si el este nevoit sa o respecte.

load
Sunt de acord

Acest site foloseste cookies, pentru a-ti oferi o experienta cat mai placuta pe site. Daca ai nevoie de multe detalii despre cum functioneaza acestea, citeste Politicii de Cookie | Setari