Ultimele discutii din forum
    Floricica Nou Venita clauditza_2go's Avatar
    Membru inregistrat la
    27.02.2010
    Postari in forum
    9

Utrogestan 100 mg Trimestrul trei sarcina

Sunt insarcinata in 29 de saptamani. Am burtica f tare (uterul este contractat), iar medicul mi-a recomandat sa iau nospa (80) doua pe zi, Scobutil (3 e zi) si Utrogestan (vaginal tot trei pe zi).

Am citit ca nu ar fi probleme cu Nospa si Scobutil, mai ales ca am dureri f mari si in partea lombara stanga (ma injunghie pur si simplu), insa stau in dubii cu Utrogestan (pe prospect am citit acum ca se administreaza numai in primul trimestru de sarcina)...

A mai luat cineva dintre voi, mamici insarcinate, utrogestan?

Please, astept pareri de la voi.

Am uitat sa va spunem ca am fetita, iar la 29 de saptamani are 1,600 kg.

Floricica Avansata kim80's Avatar
    Membru inregistrat la
    09.11.2009
    Postari in forum
    1.877
    Sa-ti traiasca fetita si sa fie sanatoasa si la termen...pot sa-ti spun ca am luat si eu utrogestan in prima parte a sarcinii pana in sapt 12-13 cand nu am mai avut probleme dar daca nu se rezolvau problemele asa de repede medicul mi-a zis ca imi dadea sa iau pana aproape de nastere. Colega mea de servici a avut iminenta de avort si sangerari toata sarcina si a luat utrogestan de la inceput pana in sapt 36 si nu a avut nici o problema...eu zic sa stai linistita. Iar greutatea zic ca e foarte buna, nu-mi mai aduc aminte exact cat a avut fetita mea la 29 de sapt parca 1800 dar nu sunt sigura dar mie mereu imi zicea dr ca e un copil mare iar la nastere a avut 3650 ... deci nu a fost asa de mare. Sanatate multa pentru amandoi.

Membru inregistrat la
    27.02.2010
    Postari in forum
    9
    Cristina, mersi mult pentru rapuns. Ideea e ca eu nu am avut probleme gen sangerari. Singura mea problema e ca burtica este f tare, uterul e contractat. Pe langa medicamentele mentionate iau si Centrum materna, pe care il voi inlocui peste cateva saptamani cu NatalVit. Mi-a dat sa iau si Calciu + D3 Visscum, plus Gynie L (in primele sapt de sarcina am avut o usoara infectie urinara).

Te pupic mult.

Floricica Cu Vechime maryya's Avatar
    Membru inregistrat la
    24.10.2008
    Postari in forum
    8.245
    Buna! Si eu am luat utrogestan din saptamana a -6a de sarcina (cand am aflat de sarcina si mi s-a spus ca am iminenta de avort) si pana in saptamana a 36-a de sarcina. Pana in saptamana 24 am luat intravaginal utro 4/zi, apoi doar 2 si am nascut la 38 saptamani o fetita sanatoasa de 3070 gr si 50 cm. Eu am avut sarcina fixata prea jos si asa a fost pana la sfarsit ....am avut dureri de burtica de la inceput si pana la sfarsitul sarcinii, m-am speriat la inceput cand mi-a zis ca am iminenta de avort, dar am reusit cu ajutorul lui DD sa ajungem cu bine la final. Iti doresc sarcina usoara si fara probleme de acum incolo, multa sanatate tie si bebelinei. In privinta utrogestanului eu zic sa nu iti faci probleme, in plus mergi pe mana doctorului tau, el stie cel mai bine cum evolueaza sarcina si ce este mai bine pentru tine si bebe. Pupici multi

Membru inregistrat la
    27.02.2010
    Postari in forum
    9
    Multumesc Maryya. Insa la mine nu a existat problema de avort iminent sau, in cazul de fata, nastere prematura. De asta nu inteleg de ce treb sa iau acest medicament. O sa mai intreb dr inca o data.

iubytzik22
    Guest
    Da si eu am luat utrogestan insa doar in primu trimestru....

Floricica Avansata diana16's Avatar
    Membru inregistrat la
    06.10.2008
    Postari in forum
    1.679
    buna. clauditza si eu sunt insarcinata in 34 de saptamani si de la inceputul sarcinii iau utrogestan si voi lua pana la sfarsit. utro l-ai primit pentru ca ai contractii, rolul progesteronului (care e substanta din utro) este de a relaxa uterul si a nu-l face sa se contracte. eu zic sa nu-ti griji si sa iei linistita. iti doresc o sarcina usoara in continuare

Membru inregistrat la
    27.02.2010
    Postari in forum
    9
    multumesc mult Diana. am vb si cu alt dr si m-a asigurat ca nu e nicio problema daca il iau. am inteles ca e pt relaxarea uterului... exact problema mea

Floricica Cu Vechime oanap99's Avatar
    Membru inregistrat la
    08.09.2008
    Postari in forum
    9.481
    buna
    se poate lua utrogestan linistit
    atat doar ca dupa sapt 32-34 receptorii sunt scazuti si nu isi prea mai face treaba
    sarcina usoara in continuare

Floricica Senior roxy29's Avatar
    Membru inregistrat la
    12.10.2009
    Postari in forum
    4.012
    utrogestanul in trimestrele 2 si 3 poate da reactii hepatice de aceea mare atentie, eu am luat la ambele sarcini aproape pana la sfarsit si la prima am facut o citoliza hepatica serioasa aveam niste mancarimi pe piele de parca aveam raie ma scarpinam pana imi dadeam sangele. a inceput cu palmele apoi s-a extins. la a doua sarcina iar le-am luat de nevoie ca aveam contractii de mai multe ori pe zi dar am luat si liv 52 e un hepatoprotector naturist si imi faceam la 2-3 saptamani TGP si TGO. am luat cate 4 pe zi plus altele. asa ca daca esti atenta la semne si faci analize nu ar trebui sa ai probleme. sarcina si nastere usoara!

load
Sunt de acord

Acest site foloseste cookies, pentru a-ti oferi o experienta cat mai placuta pe site. Daca ai nevoie de multe detalii despre cum functioneaza acestea, citeste Politicii de Cookie | Setari