Ultimele discutii din forum
    Floricica Cu Vechime gabitzza's Avatar
    Membru inregistrat la
    05.10.2007
    Postari in forum
    7.664

Idee Uter bicorn (bicameral)

Uterul bicorn este o malformatie congenitala localizata la nivelul uterului, si face ca acesta sa fie impartit in 2 camere (deci presupune existenta a doua utere lipite pe cale mediana).

Uterul bicorn poate sa aiba un singur col uterin sau sunt cazuri in care exista un col uterin pentru fiecare din cele 2 jumatati de uter. Aceste utere se numesc hemiutere si pot sa fie identice sau pot sa aiba grade diferite de dezvoltare; sunt cazuri in care unul dintre hemiutere poate sa aiba cavitate insa sa nu comunice deloc cu canalul cervical.

Uterul bicorn sau bicameral poate pune probleme in sarcina prin prisma dezvoltarii bebelusului si poate sa duca la avort spontan.

Ca metoda de tratament se impune o interventie chirurgicala pentru reconstruirea uterului prin eliminarea peretelui despartitor si astfel se va putea sustine o sarcina pana la termen insa se va impune nasterea prin cezariana.

Eu am o prietena de familie cu uter bicameral care a dus fara probleme majore sarcina la termen insa intr-adevar a nascut prin cezariana.

Floricica Senior ghizza's Avatar
    Membru inregistrat la
    17.01.2007
    Postari in forum
    4.620
    Buna dimineata! eu am uter bicorn, pana sa raman insarcinata nu mi a spus doctorul....si intr adevar e greu de dus o sarcina pana la capat......am luat tratament de sustinere in primul trimestru, si cu tot repausul...nu total ce i drept, am nascut mai devreme, la 34 saptamani si 5 zile, pe Csmin care a avut 2,5 kg la nastere si 47 cm, a respirat singurel din prima si a fost super vioi si fara nici o problema......Dupa nastere doctorita mi a spus ca se mira ca am dus sarina asa de mult.....hm!
    Oricum mandretea mea acum are 3 anisori si 4 luni si 19 kg si e o minune de baietel!

Moderator Floricica Debutanta gabryoleta's Avatar
    Membru inregistrat la
    03.03.2010
    Postari in forum
    706
    ghizza ,exact ca tine am nascut si eu tot din acest motiv.acum sunt insarcinata din nou dar mi s-a spus ca voi duce aproape pana la capat de data asta ,uterul fiind mai largit .la 34 sapt si 4 zile am nascut fetita de 2,5 kl si a fost perfect sanatoasa dar au tinut-o 36 ore in incubatie pentru siguranta..chiar daca dr ma asigura ca va fi mai bine de data asta ,eu tot stau cu frica la gandul ca imi voi vedea iar bebele in incubator ... :( mai este cineva care a nascut a 2 oara avand un uter bicorn ? as vrea sa stiu daca sunt diferente intre sarcini...

load
Sunt de acord

Acest site foloseste cookies, pentru a-ti oferi o experienta cat mai placuta pe site. Daca ai nevoie de multe detalii despre cum functioneaza acestea, citeste Politicii de Cookie | Setari