Ultimele discutii din forum
    Floricica Nou Venita ioanapricop's Avatar
    Membru inregistrat la
    11.11.2011
    Postari in forum
    3

Tensiune mare in sarcina

Sunt insarcinata in 20 de sapatamani si la ultima consultatie doctorul mi-a gasit tensiunea 15/9.Ma simt putin obosita, am dureri de cap care persista , dar cred ca si de la emotiile mari pe care le am atunci cand merg la control. Medicul mi-a recomandat analize de sange, testul de urina si mi-a spus ca este foarte important sa-mi urmaresc tensiunea zilnic. Nu am tensiometru acasa si as vrea sa-mi cumpar unul bun. Ce ma sfatuiti?

miki00
    Guest
    Eu am avut tensiunea marita in ultimele saptamani de sarcina si da, mi- o masuram zilnic.Ma duceam la farmacie si ceream sa-mi fie masurata, pe urma mi-am luat un aparat de masurat tensiunea acasa. Face toti banii dupa parerea mea, daca ti-l poti permite. Eu am unul Microlife

Moderator Floricica Debutanta snowdance22's Avatar
    Membru inregistrat la
    23.08.2010
    Postari in forum
    1.161
    Ioana, eu am fost diagnosticata gresit - si ii multumesc lui Dumnezeu ca a fost asa! - cu preeclampsie, pe baza tensiunii arteriale masurate intr-un moment de incordare maxima si fara analize complementare. Nu am avut preeclampse, nici macar nu mi-a trecut tensiunea vreodata de 12/7 in sarcina, insa este foarte important sa masori zilnic valorile acesteia, pentru a nu avea parte de complicatii si pentru a sti exact care este regimul de viata adecvat pana cand sarcina ajunge la termen.
    Preeclampsia, cunoscuta si ca toxemia gravidica, este o afectiune care apare la femeile insarcinate. Este caracterizata printr-o valoare crescuta a presiunii arteriale, insotita de un nivel proteic urinar crescut. Femeile cu preeclampsie prezinta edeme la nivelul picioarelor, gambelor si mainilor.
    Preeclampsia, cand este prezenta, de obicei debuteaza in a doua jumatate a sarcinii, pe finalul trimestrului al doilea sau in trimestrul trei, uneori debutand chiar mai devreme.
    Cauzele exacte ale preeclampsiei nu sunt cunoscute, chiar daca unii cercetatori suspecteaza nutritia deficitara, nivelul crescut al colesterolemiei sau fluxul sanguin insuficient la nivelul uterului, ca si posibile cauze.
    Suplimentar edemelor, concentratiei urinare proteice crescute, hipertensiunii arteriale, simptomele preeclampsiei pot include:
    -castig rapid in greutate printr-o retentie hidrica semnificativa in organism
    -dureri abdominale
    -cefalee intensa
    -modificarea reflexelor
    -oligurie sau anurie (reducerea sau absenta excretiei urinare)
    -ameteli
    -greata si voma.
    Preeclampsia poate priva placenta de un aport suficient de sange, ceea ce va determina nasterea unui copil cu greutate mica. Reprezinta de asemenea, una dintre cauzele de nastere prematura si a diferitelor deficiente care decurg din aceasta, incluzand dizabilitatile de invatare, epilepsia, paralizia si tulburarile de vedere si auz.
    Preeclampsia usoara (presiune arteriala mai mare decat 140/90, care debuteaza dupa saptamana 20 de sarcina, la o femeie care nu a mai prezentat hipertensiune anterior), cu prezenta unei concentratii urinare proteice reduse, poate fi controlata prin ingrijire atenta in spital si in ambulator, impreuna cu restrictia activitatii.
    Daca sarcina nu este la termen, afectiunea poate fi controlata pana ce copilul se naste in siguranta. Medicul curant poate recomanda repaus la pat, spitalizarea sau medicatie, pentru a prelungii durata sarcinii si a-i mari nou-nascutului sansele de supravietuire. Daca sarcina este aproape de termen, travaliul poate fi declansat.

Prin ceea ce am scris nu am vrut sa te sperii, ci doar sa-ti ofer niste informatii care sa te lamureasca in privinta a ceea ce ai de facut. De asemenea, mai gasesti si aici multe lucruri pe aceeasi tema: Preeclampsia | Copilul.ro

Floricica Avansata andragrig's Avatar
    Membru inregistrat la
    03.11.2011
    Postari in forum
    1.597
    Si eu am avut tensiunea marita in sarcina si de prin trimestrul trei a trebuit sa o urmaresc zilnic...imi luam tensiunea dimineata si seara cu tensiometrul,cea mai mare am avut-o 15/9 si am luat cu avizul medicului dopegyt una pe zi,timp de cateva zile apoi numai la nevoie...tensiunea mea nu trebuia sa fie mare de 12....Multa sanatate!

Floricica Novice simonacio's Avatar
    Membru inregistrat la
    05.08.2011
    Postari in forum
    564
    si eu am luat dopegyt dar dupa sarcina. se poate lua si in timpul sarcinii dar trebuie sa-ti zica medicul. i-ati un tensiometru, sunt mai bune acelea mari nu acelea de mana. intreaba la farmacie. nu te ingrijora, cand ajungi la doctor tensiunea creste brusc din cauza subconstientului. mult succes!

Floricica Senior paulici's Avatar
    Membru inregistrat la
    08.09.2009
    Postari in forum
    3.046
    Si eu am avut marita in trimestrul 3 tensiunea, am luat tratament, iar ca si tensiometru iti recomand Tensoval de la Hartman, oricum indiferent de care iti iei sa nu fie din acela la incheietura mainii. Ai mare grija, redu consumul de sare, hidrateaza-te si mergi mai des la control iar daca apare retard de crestere intrauterina si medicul tau nu ia masuri cere o alta parere,nu e de ignorat. inverstigheaza si o posibila trombofilie eventual daca iti permiti fa analiza PAI, eventual si MTHFR care sunt deseori asociate. Daca tensiunea iti era 150/90 in mod normal trebuia sa iti dea ceva tratament. Eu cea de-a doua fetita am nascut-o in acea zi pt ca tensiunea nu ma raspundea la tratament si impreuna cu dr am hotarat ca e mai bine sa se nasca decat sa pateasca ceva, mai ales ca avea 38saptamani si 6 zile. Sanatate, sarcina usoara in continuare si bebe sanatos nascut la termen care sa va aduca numai bucurii.

Floricica Nou Venita irina33's Avatar
    Membru inregistrat la
    17.01.2012
    Postari in forum
    4
    In ultimile luni de sarcina si eu am avut tensiunea marita 15/9 uneori si 16/9. Am facut tratament cu topegyt cateva zile, dupa care tensiunea a scazut dar am mai redus si consumul de sare. Un tensiometru personal mi-am cumparat si eu pentru ca aveam mare nevoie sa imi monitorizez tensiunea zilnic si care sa ma scuteasca de drumurile facute la medic. La recomandarea farmacistei eu mi-am cumparat HealthyLine de brat. Sunt foarte multumita de el si il recomand.

Floricica Nou Venita ego81's Avatar
    Membru inregistrat la
    29.09.2009
    Postari in forum
    32
    cumpara-l! Merita investitia. Si eu am avut tensiune mare in sarcina si cu ajutorul tensiometrului am putut sa ma monitorizez cirect si astfel mi s-a administrat si un tratament adecvat. tinuta sub control, e ok.
    multa sanatate iti doresc!

load
Sunt de acord

Acest site foloseste cookies, pentru a-ti oferi o experienta cat mai placuta pe site. Daca ai nevoie de multe detalii despre cum functioneaza acestea, citeste Politicii de Cookie | Setari