Ultimele discutii din forum
    Floricica Nou Venita Gabriela_Badea's Avatar
    Membru inregistrat la
    26.04.2012
    Postari in forum
    2

Tensiune arteriala marita in sarcina

Buna fetelor! Ma numesc Gabriela, inca nu sunt insarcinata dar imi doresc foarte mult sa raman in curand. Mi-am facut toate analizele prenatale, mi-au iesit foarte bine. Insa am o problema, sunt hipertensiva (tensiunea mea este frecvent peste 15, mai ales la medic), aparent fara o cauza interna pentru ca toate analizele sunt bune, ekg, etc....
    As vrea sa aud pareri din partea mamicilor care s-au confruntat cu asa ceva in sarcina, sunt constienta ca tensiunea mare este foarte periculoasa atat pentru mama, cat si pentru fat...Stiu ca exista tratament chiar si in sarcina, dar nu ma incanta ideea de a lua pastile in sarcina...
    Astept parerile voastre!

Floricica Avansata cryssa's Avatar
    Membru inregistrat la
    26.10.2006
    Postari in forum
    1.860
    si eu sunt hipertesiva si am avut o sarcina si mi monitorizam de 3 ori pe zi tensiunea ,a fost fff nasol medicamete nu exista in timpul sarcinii doar regim fara sare,sucuri,macare grasa etc...sa sti ca si apa in exces bauta creste tesiuea.Eu si acum dupa 4 ani inca investighe de ce o am asa mare dar nimei nu stie nimic acum tre sa fac un rmn sa exclud si vasele infudate...am nascut de urgeta cu cezariana -preclampsie a fost o lupta sa ne salveze doctorul...acum i au paducel si magneziu si mi e mai bine..adik e 14.9 de la 15-22/8........ai mareeeeeee grija nu e de joaca.

Floricica Novice laura_adi's Avatar
    Membru inregistrat la
    09.12.2011
    Postari in forum
    341
    nu stiu ce sa zic......eu tocmai de asta nu ramaneam insarcnata .acum 6 ani mi sa descoperit o cardiopatie ischemica....tensiune 15-16.
    apoi am pierdut 4 sarcini.........
    Sarcina cu Adil a fost dificila, in schimb am stat aproape numai in pat.......
    Medicamente mi sau dat,valeriana ,melatonina si ceva tip extraveral.........imprtant sa nu te agiti,sau efort.
    nimic
    cel putin in cazul meu care am un diagnostic ...........
    La nastere medici erau pregatii deja ........ma cunosteau de anii buni........asa ca am reusit sa nasc normal......
    cu echipa de medici langa mine.........
    In schimb acum totul e bine ........si sunt o mamica fericita cu un flacau superb si sanatos
    Sa dea d-zeu sa te ajute sa fiti bine......

load
Sunt de acord

Acest site foloseste cookies, pentru a-ti oferi o experienta cat mai placuta pe site. Daca ai nevoie de multe detalii despre cum functioneaza acestea, citeste Politicii de Cookie | Setari