Ultimele discutii din forum
    Floricica Nou Venita slv_ppsc's Avatar
    Membru inregistrat la
    31.03.2013
    Postari in forum
    78

Suplimente fier - DA sau NU?

Buna seara,

Sunt cu sarcina 28 sapt.
    Mie mi-a iesit hemoglobina usor scazuta (de la 11,7 - 12 cat ar fi valoarea minima, mie mi-e iesit 10,7) si doctora s-a si repezit sa-mi dea suplimente de fier 18 mg, o pastila pe zi.

Problema e ca eu iau si Elevit, care contine la randul sau fier de 60 mg, mai iau si acid folic.
    In plus, stiu ca o doza prea mare de fier devine toxica.

Pe de alta parte, carentele de fier nu sunt bune deloc pt. bebe.

Asa ca ma aflu intr-o dilema. PLEASE, HELP!

Astea sunt intrebarile mele:

1. Voi ce valori aveati la hemoglobina ca sa trebuiasca sa luati fier?

2. Ce fel de suplimente de fier ati luat? Fier de cate mg?

3. Cat timp ati luat aceste suplimente?

4. Ati luat fier in combinatie cu alte vitamine, de exemplu, Elevit?

5. Ati combatut carentele de fier prin alimentatie, fara sa luati suplimente si v-a fost mai OK asa?

Multumesc!

Floricica Debutanta Hayeti's Avatar
    Membru inregistrat la
    29.06.2011
    Postari in forum
    1.068
    Citat Postat de slv_ppsc Vezi mesajul
    Buna seara,

Sunt cu sarcina 28 sapt.
    Mie mi-a iesit hemoglobina usor scazuta (de la 11,7 - 12 cat ar fi valoarea minima, mie mi-e iesit 10,7) si doctora s-a si repezit sa-mi dea suplimente de fier 18 mg, o pastila pe zi.

Problema e ca eu iau si Elevit, care contine la randul sau fier de 60 mg, mai iau si acid folic.
    In plus, stiu ca o doza prea mare de fier devine toxica.

Pe de alta parte, carentele de fier nu sunt bune deloc pt. bebe.

Asa ca ma aflu intr-o dilema. PLEASE, HELP!

Astea sunt intrebarile mele:

1. Voi ce valori aveati la hemoglobina ca sa trebuiasca sa luati fier?

2. Ce fel de suplimente de fier ati luat? Fier de cate mg?

3. Cat timp ati luat aceste suplimente?

4. Ati luat fier in combinatie cu alte vitamine, de exemplu, Elevit?

5. Ati combatut carentele de fier prin alimentatie, fara sa luati suplimente si v-a fost mai OK asa?

Multumesc!
    Iti raspund succint:

1. Nu mai stiu...pot sa caut...dar eram anemica...
    2. Am luat FERRUM HAUSMANN sirop
    3. L-am luat ultimele luni de sarcina si vreo 3 dupa nastere...si poate ar mai fi trebuit sa continui.
    4. L-am luat combinat cu Femibion in prima faza, apoi cu Elevit...
    5. Nu constient...dar simteam nevoia sa manac multe vinete,care contin fier...Nu (prea) te ajuta cu nimic dieta adaptata...pt. ca oricum consumi fier pt. 2 si ar trebui sa mananci in cantit. industriale...Eu nu prea avem chef sa mananc nimic...asa ca.....

Nu a fost nici o pb. ca am luat fier....
    Apropos, daca iei fier ar trebui sa iei si Captafer, pt. fixare. Daca incerci o dieta adaptata bogata in fier, de asemenea trebuie sa iei Captafer pt. fixare....

Floricica Senior pnik13's Avatar
    Membru inregistrat la
    13.02.2008
    Postari in forum
    3.991
    Daca deja ai inceput sa ai carente de fier, eu zic sa iei suplimentele indicate. Si eu am luat in sarcina. Poti sa iei fierul in acelasi timp cu Elevit. Eu nu am interrupt vitaminele. Tu faci cum crezi, dar stiu ca bebe iti fura din organism mult fier. Asa ca .... Asta e sfatul meu, tu, daca vrei, mai cere o parere avizata. Poate a unui medic in care sa ai mai multa incredere.

Membru inregistrat la
    31.03.2013
    Postari in forum
    78
    Deci pt voi n-a fost nicio problema sa luati si fier, si Elevit (sau alte vitamine) in acelasi timp ?

(Elevit contine, de ex., 60 mg fier, daca mai adaug si suplimentul de 18 mg, plus cateva miligrame luate si din alimentatie... nu se ajunge la supradozare, nu? )

Mie mi-a recomandat sa iau Iron 18 mg de la firma GNC, dar nu mi-a zis sa iau si ceva de fixare (eu mananc oricum multe legume si fructe care ar trebui sa ajute la absorbtie mai buna, plus ca beau si suc din portocale stoarse o cana de dimineata)

MULTUMIRI!

Floricica Nou Venita denisaeu's Avatar
    Membru inregistrat la
    30.05.2013
    Postari in forum
    152
    eu iau femiobion si fier vital, desi mi-au iesit analizele bune. vit mi le-a scos, insa mi-a dat fier in continuare + captafer pt fixare. daca ai carente ia ce ti-a dat : ) eu zic sa mergi pe mana medicului, daca nu ai incredere schimba-l. eu asa am facut.

Membru inregistrat la
    31.03.2013
    Postari in forum
    78
    Dar ca ordine, cum sa iau toate suplimentele recomandate?Fierul nu se ia in acelasi timp cu vitamine care contin si calciu, calciul impiedicand absorbtia. Cel mai bine e ca fierul sa fie luat separat.
    Asa ca... m-am gandit sa le iau astfel:
    - dimineata iau fierul cu un pahar de suc portocale
    - inainte de masa pranz iau Omega 3
    - dupa masa pranz iau Elevit (sau mai bine sa-l iau seara, dupa masa de seara?
    - dupa-amiaza iau si acid folic

Ce ziceti, e bine asa? Voi cand luati si Elevit (sau Femibion sau altceva) si fier, care era ordinea preferata?

sadia
    Guest
    Majoritatea am luat fier in sarcina,am mancat vinete de mi s-a acrit,......da am luat oricum ar fii,trebuiesc luate,si dupa nastere eu am luat.

Ordinea nu stiu daca conteaza.....

load
Sunt de acord

Acest site foloseste cookies, pentru a-ti oferi o experienta cat mai placuta pe site. Daca ai nevoie de multe detalii despre cum functioneaza acestea, citeste Politicii de Cookie | Setari