Ultimele discutii din forum
    Administrator Floricica Novice admin's Avatar
    Membru inregistrat la
    17.03.2010
    Postari in forum
    508

Sunt insarcinata si imi este rau in fiecare zi. Ajutor!

Greturile matinale si senzatia de voma sunt printre primele simptome care apar atunci cand esti insarcinata si se mentin pe parcursul intregului prim trimestru de sarcina, uneori si mai mult. Sunt neplacute, ne dau zilele peste cap si cautam mereu solutii ca sa le amelioram.

Sunt sigura ca si voi ati incercat o multime de remedii pentru greturile matinale si senzatia de voma din sarcina si va invit sa le discutam aici, pentru a fi de folos pe mai departe celor care isi doresc un copil sau sunt la inceput de drum cu sarcina.

Asadar, la voi ce remedii impotriva greturilor matinale din sarcina au functionat?

Floricica Novice meprincipessa's Avatar
    Membru inregistrat la
    24.06.2010
    Postari in forum
    344
    eu mancam doar fructe sau beam sucuri naturale in prima parte a zilei. Nici dupa pranz nu mancam foarte mult pentru ca nu-mi era niciodata foame, asa ca nu mi-a fost deloc greu sa mananc doar fructe zile intregi.

Floricica Novice supermami's Avatar
    Membru inregistrat la
    08.02.2007
    Postari in forum
    398
    In cazul meu, cu nimic nu puteam potoli greturile! Fructele de orice fel imi dadeau aciditate, apa imi statea parca in gat...Norocul meu e ca aceasta situatie a durat putin timp:)

Administrator Floricica Novice admin's Avatar
    Membru inregistrat la
    17.03.2010
    Postari in forum
    508
    Sfatul Copilul.ro pentru ameliorarea starii de greata in sarcina:

Consuma lichide pe tot parcursul zilei, in cantitati mici, astfel incat sa previi deshidratarea, considerata una dintre cauzele care provoaca aparitia senzatiei de greata in sarcina.

Speram sa va fie de folos!

Voi cum reusiti sa ameliorati starile de greata?

floloredana
    Guest
    Doamne,acea perioada a fost atat de grea incat credeam ca nu se mai termina niciodata.Greturile se manifestau dupa-masa si nu treceau in totalitate cu nimic.Doar un fresh de lamaie ft ft acru si statul in pat cu capul sub plapuma ma faceau sa ma simt mai bine.O plimbare scurta prin frig ptr ca aerul rece ma ajuta, era o solutie dar ocazionala.Dar a trecut...si parca totusi nu a durat asa mult..si nu a fost atat de greu cum credeam atunci.

princess
    Guest
    Perfuziile.La mine nu a functionat nimic si a fost singura solutie pentru ca nu mancam si nu beam nimic, pana la 4 luni in ambele sarcini.
    Sfatul meu pentru cele care sunt in situatii asemanatoare e sa mearga din timp la un medic bun care sa stie ce are de facut, altceva decat experimente. La prima sarcina era sa o patesc, pentru ca dr la care am mers prima data mi-a spus ca e normal sa ma simt asa si ca va trece de la sine, nu s-a alarmat ca de 2 saptamani nu mancam nimic si nu puteam sa beau lichide pentru ca dadeam afara tot, stateam cu capul in galeata si nici ochii nu mai eram in stare sa-i tin deschisi. Mdah... a doua oara am stiut ce am de facut si unde sa merg.

Floricica Nou Venita dorothy's Avatar
    Membru inregistrat la
    27.01.2010
    Postari in forum
    35
    Stiu o graviduta care se simtea ca noua dupa ce manca inghetata.
    Mi se pare un remediu minunat - deci dotati-va congelatoarele!

Floricica Nou Venita eeyore's Avatar
    Membru inregistrat la
    23.01.2009
    Postari in forum
    27
    Ati incercat cu iaurturile cu fructe? Daca gasiti unele mai acrisoare sau care stiti ca va plac in mod obisnuit s-ar putea sa dea rezultate.

Floricica Nou Venita RLK_2014's Avatar
    Membru inregistrat la
    29.05.2014
    Postari in forum
    2
    Eu sunt exact aici! Primul trimestru, stari de rau toata ziua :(
    Beau cate o gura de otet de mere... Iar apa numai cu zeama de lamiae, ca altfel mi-e rau si de la ea.
    Mi-e pofta continuu de acru si sarat, iar daca mananc ceva sarat, apoi mi-e rau...si iar beau ceva acru...si iar simt nevoia de sare.... Sunt intr-un cerc vicios din care nu stiu cum sa ies. Si am si o stare generala proasta.... groaznic!
    Sunt de abia in saptamana a 7-a....deci mai am de tras !
    Cu otet si lamai, tot inainte!

Floricica Nou Venita DanyDi's Avatar
    Membru inregistrat la
    21.02.2017
    Postari in forum
    30
    Si eu am avut prima sarcina foarte complicata, imi era foarte rau, dar era normal, dupa cum zicea medicul, insa am mers si la alt medic pentru a fi sigura ca sarcina este ok.

Floricica Nou Venita DanyDi's Avatar
    Membru inregistrat la
    21.02.2017
    Postari in forum
    30
    Bunaziua! Stiu cum este, asa mi s-a intamplat si mie in primele luni. Cam asa seintampla la majoritatea femeilor insarcinate, din pacate. Este normal sa ne fierau, este acel rau de dimineata, la mine asa era, dar o sa treaca. Medicul meu,Dr Silviu Istoc, s-a ocupat foarte bine de mine, m-au ajutat mult sfaturile lui.Este un medic foarte bun si va recomand sa mergeti la el sa va faceti uncontrol, daca va este rau si in restul zilei, nu numai dimineata.

load
Sunt de acord

Acest site foloseste cookies, pentru a-ti oferi o experienta cat mai placuta pe site. Daca ai nevoie de multe detalii despre cum functioneaza acestea, citeste Politicii de Cookie | Setari